Możliwe, że jeszcze w tym roku w Elblągu uruchomiony zostanie naziemny posterunek radiowy, wykorzystywanego przez NATO, systemu transmisji danych Link 16. W system ten wyposażone są m.in. wszystkie kupione przez Polskę samoloty wielozadaniowe F-16 C/D Blok 52+, otrzymują go też nowe śmigłowce i okręty. Poprzez zaawansowane technologicznie funkcje pozwala on na lepsze i bezpieczniejsze wykorzystanie możliwości bojowych samolotów oraz szkolenie pilotów.
Jak wynika z ogólnodostępnych materiałów przetargowych opublikowanych przez Rejonowy Zarząd Infrastruktury w Olsztynie, posterunek radiowy natowskiego systemu powstanie w budynku przy ul. Podchorążych w Elblągu, w którym mieści się Węzeł Łączności Regionu Wsparcia Teleinformatycznego w Olsztynie (jest on również siedzibą sztabu 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej). Istniejące w obiekcie pomieszczenia zostaną przystosowane do przetwarzania informacji niejawnych NATO Secret. Prace dostosowawcze mają potrwać około pół roku. Całkiem realne jest więc, że system ten zostanie uruchomiony w Elblągu jeszcze przed końcem tego roku. Realizacją tego zadania zajmie się Rejonowy Zarząd Infrastruktury w Olsztynie - jednostka organizacyjna Ministerstwa Obrony Narodowej odpowiedzialna za wojskowe inwestycje. RZI ogłosił w połowie kwietnia przetarg na opracowanie dokumentacji budowlano - wykonawczej i wykonanie robót budowlano - montażowych w systemie zaprojektuj i wybuduj dla tej inwestycji.
Warto przypomnieć, że natowski system transmisji danych Link 16 został wdrożony przez Polskie Siły Zbrojne w lipcu 2015 r. Link 16 jest obecnie podstawowym wojskowym systemem transmisji danych, wykorzystywanym w krajach NATO oraz u sojuszników USA. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, naziemne posterunki radiowe Link 16 uruchomiono w Chruścielu koło Braniewa, Gryficach, Suwałkach, Poznaniu, Łasku, Roskoszy, Krakowie i Zamościu. Zostały one przekazane Dowództwu Operacyjnemu RSZ, co ma umożliwić ich wykorzystywanie podczas bieżącej działalności Sił Zbrojnych.
- Wdrożenie Link 16 pozwoliło na uzyskanie pełnej zdolności do wymiany danych z samolotami wczesnego ostrzegania AWACS i ich przekazywania z systemów krajowych do zintegrowanego systemu obrony NATO – NATINAMDS. Dzięki niemu również polski system obrony powietrznej zyskał interoperacyjność z platformami bojowymi i systemami NATO - informował w połowie zeszłego roku płk Jacek Zabłotny, dowódca Oddziału Taktycznych Systemów Transmisji Danych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.
Źródło: RZI Olsztyn, PAP
Czyli, Rusek właśnie się dowiaduje . jest coś w MON jeszcze tajne ?? Nie publikowane ??
kto takie dane podaje do prasy ,czy już nikt nie panuje w wojsku nad ochroną informacji!!!!!!!
Ale i tak najważniejszym posterunkiem radiowym pochwalić się może tylko Toruń.
Fotka sztabu nieaktualna czyli ktos jednak wprowadza w błąd przeciwnika, hehehe
Wróg nawet szpiegów nie musi angażować do pracy.
a Rosjanie gdzie będą kwaterować - na plebani?
A ja nie chcę w Elblągu NATO, bo to nic dobrego nie wróży. Obcy pomyślą, że nie wiadomo jaka tam jest np. wyrzutnia i Nas zaatakują.
Antek właśnie zainteresował ruskie rakiety Elblągiem, a miejsc pracy od tego nie przybędzie...
Wolał bym stacjonarną bazę,która by ożywiła miasto. Mamy takie możliwości w istniejących obiektach.Na dzień dzisiejszy Rosjanie nie przestrzegają żadnych wcześniej zawartych umów.To jedyna szansa na rozlokowanie wojsk na terytorium Polski.