Niedziela, 24.11.2024, Imieniny: Flora, Jan, Roman
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Kolejarze apelują: nie skracajcie sobie drogi do śmierci na przejazdach

04.11.2023, 10:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Kolejarze apelują: nie skracajcie sobie drogi do śmierci na przejazdach

O rozwagę, rozsądek i ostrożność na przejazdach kolejowo-drogowych apelowali kolejarze, podczas dodatkowych działań na kilka dni przed Wszystkimi Świętymi. „Nie skracajcie sobie drogi do śmierci, nie lekceważcie znaku STOP i czerwonych świateł” – mówili  Ambasadorzy Bezpieczeństwa podczas rozdawania kierowcom i pieszym ulotek i materiałów edukacyjnych.


Przed Wszystkimi Świętymi kolejarze wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei apelowali do kierowców, pieszych i rowerzystów o rozsądek. Podczas kilkudziesięciu dodatkowych akcji na przejazdach kolejowo-drogowych, między innymi w Niedrzwicy Kościelnej pod Lublinem, Katowicach, Białymstoku, Pucku, Szczecinie, rozdawane były ulotki i materiały edukacyjne.


Ambasadorzy Bezpieczeństwa przestrzegali użytkowników przejazdów przed najczęstszymi błędami – niezatrzymywaniem się przed znakiem STOP, lekceważeniem czerwonych, pulsujących świateł, omijaniem rogatek, przejeżdżaniem pod opadającymi szlabanami. To właśnie błędy kierujących są odpowiedzialne w 99% wszystkich wydarzeń na przejazdach.


5 podstawowych zasad bezpieczeństwa na przejazdach dla kierowców to:


1. Zatrzymaj się przed znakiem STOP!


2. Nie lekceważ czerwonego światła na sygnalizatorze!


3. Nie wjeżdżaj na przejazd bez możliwości zjazdu!


4. Nie „ścigaj się” z opadającymi rogatkami!


5. W razie niebezpieczeństwa skorzystaj z Żółtej Naklejki PLK!


Od początku roku w całej Polsce doszło do 138 wypadków i kolizji na przejazdach kolejowo-drogowych.


Żółte Naklejki PLK na każdym przejeździe


Naklejki znajdują się na napędach rogatek lub na krzyżach świętego Andrzeja od strony torów. Są na nich trzy ważne numery: indywidualny numer identyfikacyjny skrzyżowania, który precyzyjnie określa położenie przejazdu, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, pod którym można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.


Z numeru 112 należy skorzystać, gdy zagrożone jest życie, gdy może dojść do wypadku – np. gdy samochód został unieruchomiony między rogatkami, w przypadku zdarzenia na przejeździe lub dostrzeżenia przeszkody na torach. Kontakt z numerem alarmowym 112 i reakcja kolejarzy pozwalają uniknąć tragedii.


Bezpieczne podróże na Wszystkich Świętych


Ponad 3 000 funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei w okresie Wszystkich Świętych czuwać będzie nad bezpieczeństwem podróżnych. Dodatkowe patrole pojawią się na stacjach, dworcach, w pociągach, a także obok linii kolejowych . Organizowane będą patrole z przedstawicielami innych służb m.in. policji, Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej

 

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko


        

Karol Jakubowski
Rzecznik prasowy

 

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +2
    ~ Koniec
    Sobota, 04.11

    Mandaty powinny się zaczynać od 5 tys zł. Zero litości. Pijakom zabierać wreszcie auta.

  2. 2
    0
    ~ Anty
    Sobota, 04.11

    Zawsze winny kierowca. Jak on bardziej zagrożony to też ma uważać, ale na siebie. Zgodnie z tą logika to pieszy czy rowerzysta powinien uważać na kierowcę, a nie na odwrót. Nie bez powodu tak jest, że pociąg jako pojazd cięższy, o dłuższej drodze hamowania, ma pierwszeństwo.

  3. 3
    +1
    ~ Arc
    Sobota, 04.11

    Anty całkowita racja. Ps. potrzebowali dostać łapówe z eurokołchozu aby nam gadać, że trzeba się zatrzymywać przed znakiem STOP - przed tym samym znakiem co stoi np. w Tolkmicku przed przejazdem gdzie od dziesięcioleci nie przejechała tamtędy nawet mrówka dosiadajca pasikonika, a tory sa zarośniete krzakami? Czy może przed tym znakiem STOP jak się jedzie do Braniewa, a nawet w samym Braniewie, gdze (uwaga) na jednej ulicy przed torami stoi znak STOP, a na drugiej równoległej, gdzie biegna te same tory, już znaku STOP nie ma, bo tamtędy od czasu Zwiazku radzieckiego (a wiec znów od kilkudziesieciu lat) nic nie jedzie. TO MOŻE NA LIKWIDACJE TAKICH ABSURDÓW PRZEZNACZCIE ŁAPÓWY Z EUROKOŁCHOZU A NIE BREDZENIE O ZATRZYMANIU NA STOP

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1898880004883