Ponad 2,1 tys. absolwentów podstawówek wzięło udział w tegorocznym naborze do szkół średnich w Elblągu. Najwięcej młodzieży chce kontynuować edukację w liceach i technikach. Które z nich są najbardziej oblegane?
W tym roku podstawówki skończyli uczniowie, którzy rozpoczęli edukację w wieku 6 i 7 lat (to efekt reformy z 2014 roku). W rekrutacji do szkół ponadpodstawowych uczestniczy więc podwójny rocznik, a dostanie się do tej wymarzonej szkoły jest trudniejsze. Podczas naboru młodzież najczęściej wybierała licea i technika. W Elbląg, jak informuje Ratusz, oblegane były wszystkie takie placówki.
Najchętniej wybierane szkoły to: III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II, Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych oraz Zespół Szkół Mechanicznych. Najchętniej wybierane profile i oddziały w liceach to: oddziały politechniczne, oddziały medyczne i nowy kierunek - psychologia. Natomiast w technikach najchętniej wybierane były oddziały o profilu programista, mechatronik, informatyk i logistyk
- informuje Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.
Młodzież poznała już wyniki pierwszego etapu naboru. 14 lipca zostały opublikowane listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do szkół ponadpodstawowych. W najbliższy piątek, 21 lipca ogłoszone zostaną listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych.
W tegorocznej rekrutacji do elbląskich szkół ponadpodstawowych wzięło udział 2169 osób, w tym 636 to kandydaci spoza Elbląga. Liczba kandydatów zakwalifikowanych wynosi 2034. Natomiast liczba kandydatów, którzy nie zakwalifikowali się do żadnego z wybranych oddziałów wyniosła 135, w tym są kandydaci z Elbląga oraz spoza Elbląga. Najczęstszy powód niezakwalifikowania kandydata to zbyt mała liczba punktów w stosunku do kandydatów, którzy osiągnęli lepszy wynik punktowy i zakwalifikowali się do wybranych szkół i oddziałów
- dodaje przedstawiciel Biura Prasowego UM w Elblągu.
Elbląskie szkoły średnie przygotowały w tym roku 2 228 nowych miejsc - najwięcej w technikach (960) i liceach (788), mniej w szkołach branżowych (480). To zdecydowanie więcej niż wynosi liczba tegorocznych absolwentów podstawówek w Elblągu - 1544 (1435 osób uczęszczało do szkół prowadzonych przez miasto, 98 przez inne organy). Miejsca nie zabraknie, choć nie zawsze musi być to miejsce w wymarzonej szkole.
Liczba zaplanowanych miejsc w klasach pierwszych elbląskich szkół ponadpodstawowych jest większa niż liczba kandydatów, więc każdy absolwent szkoły podstawowej zostanie przyjęty. Nie ma natomiast gwarancji, że każdy znajdzie miejsce w placówce, do której chciałby uczęszczać. Ostateczna liczba wolnych miejsc w szkołach ponadpodstawowych, zgodnie z harmonogramem Warmińsko- Mazurskiego Kuratora Oświaty, będzie znana po potwierdzeniu przez kandydatów woli przyjęcia do szkoły, do której zostali zakwalifikowani, tj. 24- 25 lipca 2023 r. Dla uczniów niezakwalifikowanych przeprowadzona zostanie rekrutacja uzupełniająca. W dniach 24 lipca - 3 sierpnia do godz. 15 powinni złożyć wniosek w szkole, w której zostały wykazane wolne miejsca
- wyjaśnia Łukasz Mierzejewski.
Informacje dotyczące rekrutacji znajdziemy również TUTAJ.
Aż dziwne...że tym razem nie II LO
Niby miejsc jest wiecej niz uczniow z elblaskich szkół podstawowych. Tylko, ze do elblaskich szkół srednich nie składają podań tylko dzieci uczeszczajece do elblaskich podstawówek. Sa jeszcze dzieci ze szkół podstawowych z okolicznych wsi i miast, jak chociazby dzieci z Milejewa, Tolkmicka, Młynar, Pasłęka, Starego Pola, Gronowa Elbląskiego itd.
Tak, to musi być jakieś dziwne działanie, bo trudno sobie wyobrazić by 15-16 latki nie pchały się po naukę słupowania i fałszowania. Jaki jest cel rozbieżności komunikatu UM z rzeczywistością?
Może dobre wykształcenie przestało być w cenie.