Zabytkowa siedziba poczty przy Placu Słowiańskim od ponad siedmiu lat, systematycznie odzyskuje dawny blask. Obecnie remontowany jest ostatni fragment elewacji budynku, znajdujący się od strony ul. Wieżowej. To koniec prac?
Historia zabytkowego zespołu zabudowy pocztowej przy Placu Słowiańskim sięga XIX wieku. Główny budynek został zbudowany w 1887 roku. W 1994 roku został wpisany do rejestru zabytków, a od kilku lat trwa jego remont. Aktualnie prace prowadzone są od strony ul. Wieżowej.
W chwili obecnej trwa remont ostatniej części zewnętrznych elewacji części zabytkowej budynku - fragmentu od strony ulicy Wieżowej. Zakres prac obejmuje remont wątków ceglanych i kamiennych wraz z obróbkami blacharskimi. Zakończenie tego etapu zaplanowane jest na koniec września
- informuje biuro prasowe Poczty Polskiej.
Zabytek odnawiany jest od siedmiu lat. Kompleksowy remont obiektu Poczta Polska rozpoczęła w 2015 r. od wykonania dokumentacji projektowej i konserwatorskiej. W latach 2016-2021 prowadzone były remonty elewacji zewnętrznych od strony ulicy Garbary i ulicy Rycerskiej wraz z pracami zabezpieczającymi attyk i obróbkami blacharskimi. W 2022 r. przeprowadzono remont wieży. Ciekawostką jest, że podczas prac prowadzonych w 2021 roku u szczytu elewacji odnaleziono 8 oryginalnych, niemieckich tzw. „kobyłek”, czyli otworów przeznaczonych do wywieszania flag. Znalezisko jest aktualnie wykorzystywane.
Obecnie trwający remont kończy prace na elewacjach zewnętrznych, ale nie kończy całości zamierzenia Poczty Polskiej. W latach następnych planowany jest remont elewacji wewnętrznych (od strony dziedzińca), remont samego dziedzińca, a także remont dachu. Termin zakończenia całości prac warunkowany jest posiadanymi środkami finansowymi. Remonty realizowane są w całości ze środków własnych Poczty Polskiej
- dodaje biuro prasowe Poczty Polskiej.
Najprawdopodobniej remont budynku nie przewiduje odtworzenia dwóch attyk na lewym i prawym szczycie na frontowej fasadzie. Szkoda.
Marzy mi się,aby odbudowano ciąg kamieniczek pomiędzy pocztą a ulicą Wigilijną,od strony Placu Słowiańskiego,przy ulicy Przymurze.