Cheerleaderki z Elbląga szykują się na Mistrzostwa Polski w Cheerleadingu Sportowym. Za tydzień w Raszynie zmierzy się ponad 3 tysiące najlepszych zawodników z całego kraju. Wśród nich znajdą się drużyny i duety z Centrum Tańca Cadmans.
Cheerleaderki z Centrum Tańca Cadmans mają na swoim koncie wiele sukcesów. W najbliższym czasie zawalczą o wygraną podczas Mistrzostw Polski w Cheerleadingu Sportowym, które odbędą się 22 - 25 marca w Raszynie.
Na mistrzostwach zaprezentują się trzy drużyny z Elbląga: Cheerleader Cadmans Kids, Cheerleader Cadmans Mini i Cheerleader Cadmans. Najmłodszy zespół, w skład którego wchodzą dziewczynki od 7. roku życia, zadebiutuje podczas zawodów. Podczas mistrzostw rozgrywane są również kategorie duetów. Z Elbląga wystawiamy cztery takie duety
- mówi Aneta Orłowska z Centrum Tańca Cadmans.
Elbląskie zespoły i duety przygotowania do mistrzostw rozpoczęły we wrześniu ubiegłego roku. - Część zespołów pierwsze treningi miała już w sierpniu, podczas obozu tanecznego. Oryginale układy choreograficzne, które pokażemy podczas zawodów, stworzyły instruktorki: Julia Bartoszewska (z Cheerleaders Flex z Gdańska) i Nikola Różańska (wychowanka Centrum Tańca Cadmans, wielkorotna mistrzyni Polski i mistrzyni Europy). Udział w mistrzostwach jest dla nas bardzo ważny. Będziemy reprezentować nie tylko Centrum Cadmans, ale również nasze miasto. Od wielu lat stoimy bardzo wysoko w cheerleadingu. Aktualnie sport ten jest coraz popularniejszy i konkurencja jest coraz większa. Liczymy jednak na to, że znajdziemy się w finale, wśród najlepszych - dodaje Aneta Orłowska.
W Mistrzostwach Polski w Cheerleadingu Sportowym w Raszynie weźmie udział ponad 3 tys. zawodników z całego kraju. Rywalizacja potrwa trzy dni, od 22 do 25 marca.
Cheerleading na świecie jest uprawiany jako sport od wielu lat. W Polsce jednak sytuacja wyglądała trochę inaczej. Przez długi czas funkcjonowały u nas stowarzyszenia i kluby, które organizowały swoje zawody. Nie było jednak Polskiego Związku Sportowego Cheerleadingu, który powstał dopiero siedem lat temu. Można powiedzieć, że ubraliśmy cheerleading w pewnego rodzaju ramy. Organizujemy zawody o randze sportowej: mistrzostwa Polski, puchary Polski, powołujemy reprezentację Polski na mistrzostwa świata czy Europy. Popularyzujemy cheerleading. Aktualnie prowadzimy pilotażowy program Cheerleading w szkole, który został przyjęty przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Dzięki temu nauczyciele wychowania fizycznego mogą prowadzić w szkole lekcje cheerleadingu, a my prowadzimy dla nich bezpłatne kursy. Takich akcji realizujemy więcej. Działania Związku, współpraca ze stowarzyszeniami, spowodowały, że cheerleading jest dyscypliną, która aktualnie bardzo szybko i dynamicznie się rozwija. Na pierwszych mistrzostwach Polski było około 200 zawodników. Tym razem spodziewamy się 3 tys., a uprawiających ten sport w całej Polsce jest ponad 11 tys. zawodników
- mówi Leszek Cichocki, Polskiego Związku Sportowego Cheerleadingu.
Wielu osobom cheerleading kojarzy się głównie z kibicowaniem zawodnikom podczas meczów, pomponami i amerykańskimi filmami. Jednak odmiana sportowa cheerleadingu znacznie odbiega od tego wyobrażenia.
- Pokazujemy, że cheerleading to nie jest tylko machanie pomponami. Zawody wyglądają zupełnie inaczej, niż to, co widzimy w filmach. To jest sport łączący gimnastykę, akrobatykę z elementami tańca. To właśnie zobaczymy podczas mistrzostw Polski - dodaje Leszek Cichocki.
Fot. Centrum Tańca Cadmans/ na zdjęciu: Cheerleaders Cadmans kategoria Pom Dance Elite junior młodszy mini drużyna
Fot. Centrum Tańca Cadmans/ na zdjęciu: Cheerleaders Cadmans Kids kategoria Pom Dance Elite dzieci mini drużyna