Poniedziałek, 7.04.2025, Imieniny: Donata, Herman, Rufin
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii PRASÓWKA

Zmiany w szkołach. Szefowa MEN zapowiada: Jak najwięcej zajęć na świeżym powietrzu, różnorodność sportów

07.04.2025, 14:45:00 Rozmiar tekstu: A A A
Zmiany w szkołach. Szefowa MEN zapowiada: Jak najwięcej zajęć na świeżym powietrzu, różnorodność sportów
fot. Archiwum redakcji

- Edukacja zdrowotna nieobowiązkowa, edukacja obywatelska - świetnie przygotowany przedmiot - oraz zmienione podstawy programowe z WF, żeby się nie dublowały treści z edukacji zdrowotnej i żeby młodzież chciała się ruszać – takie zmiany zapowiada w Radiu ZET Barbara Nowacka. 

 

Co jeszcze się zmieni? - Część zajęć – i to będą rekomendacje, bo sama podstawa to jedno, gdzie powoli będą wprowadzane konkretne umiejętności, które młody człowiek musi mieć - w rekomendacjach jest zapowiedź, żeby jak najwięcej zajęć było na świeżym powietrzu – zapowiada minister edukacji narodowej. Zimą też? Szefowa MEN odpowiada, że ona np. biega, również w zimie i dodaje: - Pamiętacie, jak za dzieciaka wychodziliśmy bawić się w śniegu? - Wszyscy mówią, spójrzcie na Skandynawię, fiński model szkoły, Estonia jak wspaniale – tam dzieci wychodzą regularnie na zewnątrz – zaznacza Gość Radia ZET. Minister zapowiada, że „nauczyciele będą decydować i będą konsultować z rodzicami te działania, natomiast im więcej wyjścia na zewnątrz, tym lepiej". Barbara Nowacka zapowiada również, że będzie różnorodność sportów. - Nie może być tak, że klasa gra 3 lata w siatkówkę i nikt tego nie lubi. Wszystko możliwe, dyscypliny indywidualne i ruch – mówi szefowa MEN.

 


Od 2025 roku wchodzą 2 nowe przedmioty – edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna. - Edukacja obywatelska zastępuje HIT. To zupełnie inny sposób przygotowania przedmiotu i zapowiedź tego, co będzie po 2026 roku – mówi Barbara Nowacka. Minister podkreśla, że wspólnie z Instytutem Badań Edukacyjnych przygotowuje „reformę, która ma spełnić oczekiwania, żeby polska szkoła uczyła wreszcie praktycznie, uczyła kompetencji na najwyższym poziomie wiedzy, dając młodym narzędzia do XXI wieku".

 


Rok z nieobowiązkowymi pracami domowy. Co dalej? „Czeka nas wsparcie nauczycieli"


- Czy nieobowiązkowe prace domowe zdały egzamin? – pyta Bogdan Rymanowski, rok po wprowadzeniu tego rozwiązania.
- W dużej mierze tak, młodzież ma więcej czasu, ale czeka nas wsparcie nauczycieli, żeby wiedzieli, że mogą być zadawane, ale nie powinny być oceniane – odpowiada minister edukacji.


Tylko 19 proc. głosujących w sondzie na radiozet.pl ocenia, że nieobowiązkowe prace domowe zdały egzamin.


Barbara Nowacka dodaje: - Gdybyśmy tego nie wprowadzili, to zapewniam, że w pierwszym szeregu stałby pan Czarnek i krzyczał „dlaczego nie wprowadziliście, dzieci są przeciążone". - Proszę mi powiedzieć, gdzie tu jest uczciwość, że dzieciak, którego rodzice mieli więcej czasu albo wysyłali na korepetycje miał znacznie lepsze oceny, bo nadrabiał pracami domowymi niewiele umiejąc, a ktoś, kogo rodzice ciężko pracowali, nie mieli czasu, żeby porobić z dziećmi tę pracę, wiedzieli, że dziecko dostanie słabszą ocenę, co później rzutuje na to, jak ten dzieciak sam siebie postrzega – tłumaczy Gość Radia ZET.

 


„Robimy ewaluację. We wrześniu wyniki"


Pytana o badania, że 80 proc. dyrektorów chce przywrócenia obowiązkowych prac, Barbara Nowacka komentuje: - Patrzę z pełną pokorą, bo musimy jeszcze wesprzeć nauczycieli w tym, żeby zobaczyli, jakie mają narzędzia, by prace domowe funkcjonowały jako nieobowiązkowe i nieoceniane. - Robimy ewaluację. We wrześniu będą jej wyniki – zapowiada szefowa MEN.

 


Barbara Nowacka zwraca się do „koleżeństwa z Lewicy": Gdyby bardziej koncentrowało się na tym, żeby robić tak samo dobrą kampanię, jak czarny PR


- Czy pani lewicowe serce nie pękło, kiedy głosowała pani za obniżeniem składki zdrowotnej? – pyta Bogdan Rymanowski.
- Pękłoby, gdyby nie moja rozmowa z ministrą Leszczyną, a jej rozmowa z ministrem finansów, kiedy zagwarantował, że zmiana, która wspiera przedsiębiorców, że w żaden sposób nie dotknie to NFZ i pacjentów – komentuje Gość Radia ZET Barbara Nowacka. - Jestem zdumiona działaniami wszystkich koleżanek i kolegów w Lewicy, bo uważamy, że to działanie wokółwyborcze – tak z kolei minister komentuje sprzeciw koalicjanta. - Gdyby koleżeństwo na Lewicy bardziej koncentrowało się na tym, żeby tak samo dobrą kampanię, jak czarny PR wokół tej zmiany, prowadzić wokół swoich kandydatów, to może bylibyśmy w innej rzeczywistości – mówi polityk.

 


Nowacka: Trzaskowski był bardzo zadowolony


Pytana o przeszkolenie wojskowe, szefowa MEN odpowiada, że bardzo chciałaby się wybrać. - Rafał Trzaskowski opowiadał o tym, jak przebiegało, był bardzo zadowolony. Wiele rzeczy można sobie przypomnieć – dodaje Gość Radia ZET. Zdaniem minister absolutnie trzeba zmienić to, „w jaki sposób dzisiejsza edukacja dla bezpieczeństwa jest realizowana, by młodzież miała więcej umiejętności, a mniej teorii, z której nic nie wynika". - Sądzi pani, że będzie nowe hasło w kampanii „Za Bążurem panny sznurem"? – pyta prowadzący. - Bardzo ciekawe pytanie... Są tłumy kobiet, chętnych wspierać, bo też widzą, dlaczego Rafał Trzaskowski jest tym kandydatem, które zadba o prawa kobiet – komentuje minister Nowacka.


Co z „godzinami czarnkowymi"? - Mam bardzo duże wątpliwości, [miałam – red.] długą rozmowę z Rafałem Trzaskowskim na temat godzin czarnkowych, natomiast to, co wydarzyło się w ramach SN, zadaje duży znak zapytania i wielką pracę przed MEN, związkami zawodowymi, w jaki sposób powinna funkcjonować dziś Karta Nauczyciela i jak powinny być liczone godziny – mówi szefowa MEN.

 


Szefowa MEN o nieobecnościach w szkole: Trwa dyskusja czy 75 proc. czy 80 proc. musi być usprawiedliwionych


Co z zakazem wyjazdów w trakcie roku szkolnego? - W Polsce przepisy są dziś takie, że uczeń może mieć 50 proc. wagarów – nieusprawiedliwionych nieobecności. To ewenement na skalę światową – odpowiada Barbara Nowacka, w internetowej części programu Gość Radia ZET. Minister dodaje również: - Zleciłam prace, by nieusprawiedliwionych nieobecności mogło być znacznie mniej. Ile dokładnie? - Trwa dyskusja, czy 75 proc. czy 80 proc. musi być usprawiedliwionych. To jest również usprawiedliwienie od rodzica – mówi szefowa MEN podkreślają, że nie dotyczy to zwolnień lekarskich. Minister Nowacka zwraca się również do rodziców: - Namawiałabym, by zastanawiali się, na ile wyrwa tygodniowa czy dwutygodniowa jest zdrowa dla dziecka.

 


Minister o reformie edukacji: Ewolucja, to, na co chyba wszyscy czekaliśmy


- Przygotowaliśmy formatkę do przygotowania podstaw programowych, co oznacza inny sposób tworzenia tego dokumentu. Cała filozofia położona jest na to, by uczeń dostawał jak najwięcej umiejętności praktycznych – mówi Barbara Nowacka, pytana o całościową reformę edukacji. Minister wylicza, że chodzi o to, by uczeń np. nauczył się wypełniać deklarację podatkową czy złożył budżet partycypacyjny. - W edukacji zdrowotnej – większy nacisk na zdobywanie kompetencji, umiejętności, komunikowanie się, uzyskiwanie wiedzy praktycznej. Nie przeczytaj, jaka jest zdrowa dieta, ale skomponuj ją i zaproponuj rodzinie – dodaje Gość Radia ZET.


- Ma zacząć wchodzić od 1 września 2026. Do klasy I i do klasy IV. W kolejnych latach obejmuje kolejne roczniki plus I klasę szkoły ponadpodstawowej – zapowiada szefowa MEN. Jej zdaniem „to będzie ewolucja". - Wreszcie to, na co chyba wszyscy czekaliśmy – żeby szkoła odpowiadała potrzebom młodych ludzi i rynku pracy w XXI wieku – zaznacza minister edukacji narodowej.


Biologia, chemia, fizyka, geografia jednym przedmiotem? - Tak było w czasach gimnazjów. Do VI klasy funkcjonował przedmiot przyroda. Takie są dziś propozycje ekspertów, żeby do klasy VI przyroda wróciła, by mogły uczyć zespoły nauczycielskie – mówi Gość Radia ZET.
Dopytywana o edukację zdrowotną, minister wylicza, że znajdą się tam „komponenty dot. zdrowia psychicznego, fizycznego, kwestia diety i ruchu". - Jest też komponent dot. zdrowia seksualnego. Wielkość? Ok. 20 proc. Młodzi ludzie muszą wiedzieć, jak zapobiegać chorobom wenerycznym, dbać o zdrowie intymne – mówi Barbara Nowacka. - Są różne osoby, nieheteronormatywne. Chyba lepiej, żeby dziecko dowiedziało się o tym ze szkoły, niż z głupich, szkodliwych filmów – dodaje szefowa MEN.

 


Barbara Nowacka o małych szkołach: Trzeba trochę uelastycznić przepisy


Pytana o małe szkoły, minister odpowiada: - Jesteśmy na końcu prac wewnętrznych, zamknęliśmy uzgodnienia z innymi resortami. - Małe szkoły to wartość. Szkoła blisko domu to czasami jedyne miejsce, gdzie jest realne życie całej wsi – zaznacza szefowa MEN. Jej zdaniem „trzeba trochę uelastycznić przepisy". - W tej chwili mamy 111 opinii w całym kraju o pozytywnej likwidacji placówki. 25 pustych. Jaki jest sens utrzymywania szkoły, w której nie ma uczniów? – pyta minister, zapowiadając: - Pozwolimy na to, by funkcjonowały zespoły szkół. - Przeznaczymy środki, by małe szkoły mogły się dostosować. Jeśli chcą otworzyć tam punkt żłobkowy, żeby dostosować infrastrukturę, jeśli chcą, żeby starsze osoby przychodziły i korzystały z biblioteki – muszą dostosować infrastrukturę. Na to będą pieniądze, które są połączone z ustawą – zapewnia Gość Radia ZET.

 


Barbara Nowacka ujawnia: Wiele spraw dałam do prokuratury. Ci, którzy grozili mi śmiercią i przemocą, mojej rodzinie, poniosą tego konsekwencje


Pytana o swoje przejęzyczenie o „polskich nazistach", minister odpowiada: - Bardzo żałuję, że w zmęczeniu czytałam w taki sposób. Dodaje jednak, że spotkała ją po tym „obrzydliwa fala hejtu, również robiona przez polityków PiS i to daje bardzo dużo to myślenia". - Tysiące wyzwisk, obelg, groźby śmierci. Wiele spraw dałam już do prokuratury. Bardzo dużo spraw. To zorganizowana akcja, wspierana przez polityków PiS i polityków związanych z Konfederacją – ocenia polityk koalicji rządzącej. Barbara Nowacka dodaje także: - Chciałabym powiedzieć tym wszystkim hejterom, że ja im tego nie zapomnę i ci, którzy grozili mi śmiercią i przemocą, mojej rodzinie, poniosą tego konsekwencje.

 

źródło: RadioZET

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +1
    ~ Co wymyśli jeszcze?
    5 godzin temu

    Egzaltowana Ministra

  2. 2
    +11
    ~ tutejszy
    5 godzin temu

    Skutki braku prac domowych dzieciaki boleśnie odczują, to pozorne ułatwienie, typowy PR. Tej pani od "polskich faszystów budujących obozy koncentracyjne" dziękujemy, swojej lekcji jak widać też nie odrobiła, poziom typowy dla lewicy.

  3. 3
    +9
    ~ rodzic
    5 godzin temu

    co jeszcze wymyślicie mądrale .takim sposobem cofacie dzieci w rozwoju naukowym. W-F gdzie jak nie ma w szkołach boisk.

  4. 4
    +6
    ~ Polexit
    4 godziny temu

    To jest ta baba która uczy dzieci w szkołach o Polskich nazistach którzy niby tworzyli na terenie RP obozy zagłady? Co ona jeszcze robi w polskim rządzie? Wstyd! Ale w tym KO im bardziej ktoś pluje na Polskę i Polaków tym ma wyższe stanowisko.

  5. 5
    --3
    ~ Do pisowskiej wazeliny
    4 godziny temu

    Ale nie wyprodukowali takiego gniota jak propisowski"hit"pod rządami pseudo ministra Czarnka

  6. 6
    +9
    ~ cofit
    4 godziny temu

    basia to dziecko resortowe ktore, nie przepracowalo uczciwie jednego dnia w swoim zyciu ma zadanie wytresowac wasze pociechy do zbierania szparagow

  7. 7
    +5
    ~ ,,,,,,,,,,,,,
    4 godziny temu

    Co jeszcze wymyśli?

  8. 8
    +4
    ~ POlak
    2 godziny temu

    Ta baba nadaje się na ministra jak Trzaskowski na prezydenta. To sa ludzie ludzie którzy kierują się tylko ideologią lewacka , lgbt walka z Kościołem oraz sprowadzaniem arabskich imigrantow

  9. 9
    0
    ~ lol
    Godzinę temu

    Ta była w Elblągu? Swoją drogą, nie zaskakuje. Przygotowanie do szparagów u Pana Niemca od najmłodszego.

  10. 10
    +1
    ~ Do towarzysza polexit
    Godzinę temu

    Text o migrantach to chyba z nadania kc pis bo ciągle nudzisz konia tym wątkiem.a swoją drogą czopku pisowski chyba z tymi "przemyśleniami"to dajesz na akord

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.818500995636