Piątek, 22.11.2024, Imieniny: Cecylia, Jonatan, Stefan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg: W sklepie proszą klientów o okazanie zawartości toreb. „Czy to legalne?”

04.01.2023, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: W sklepie proszą klientów o okazanie zawartości toreb. „Czy to legalne?”
fot. Miejski Rzecznik Praw Konsumenta

W jednym ze sklepów przy ul. Gwiezdnej klienci są proszeni o okazywanie zawartości swoich toreb. Elblążanka zgłosiła się do Miejskiego Rzecznika Praw Konsumenta z pytaniem: „Czy to legalne?”. 


Na witrynie jednego ze sklepów znajdujących się przy ul. Gwiezdnej w Elblągu pojawił się komunikat: „W związku z nagminnymi kradzieżami towaru prosimy o okazywanie toreb przy kasie. Dziękujemy za zrozumienie”.


Prośba zastanowiła elblążankę, która zgłosiła sprawę do Miejskiego Rzecznika Praw Konsumenta.  - Prośba o okazywanie toreb nie jest nielegalna. Tym bardziej, że większość kobiet nosi torby na ramieniu okazując je w całej ich okazałości. Czym innym jest natomiast sprawdzanie zawartości czyjeś torby. Do tego uprawnione są wyłącznie organy ścigania. Sprzedawca, ani nawet ochroniarz, nie mają do tego prawa – podkreślił Paweł Rodziewicz, Miejski Rzecznik Praw Konsumenta.
 

Na czym polega różnica między okazaniem a przeszukaniem torby? - Z punktu widzenia prawnego zarówno okazanie rzeczy, jak i przeszukanie są czynnościami procesowymi, których dokonywać mogą jedynie uprawnione podmioty – tłumaczy Paweł Rodziewicz.

 

Celem okazania jest identyfikacja okazywanego przedmiotu. Przedmiotem okazania mogą być osoby, rzeczy, miejsca, dokumenty, zwłoki itp. Domniemywać można zatem, że autorowi komunikatu zamieszczonego na kartce chodziło raczej o pokazanie torby

 

– dodał Paweł Rodziewicz.



Miejski Rzecznik Praw Konsumenta stwierdził, że większość ludzi torby nosi na wierzchu, dlatego „prośba ta wydaje się być trochę dziwna”. - Gdybyśmy przyjęli, że autorowi chodziło o pokazanie zawartości torby, to należy zwrócić uwagę, że jest to jedynie prośba, do której klient może, acz nie musi się zastosować – dodał Paweł Rodziewicz.

 

Ani pracownikowi ochrony, ani obsłudze sklepu nie wolno przeszukiwać klientów bez ich zgody. Jeśli taka zgoda jest, osoba ujęta sama pokazuje zawartość torby, reklamówki, kieszeni itp., zaś sprzedawca czy pracownik ochrony zagląda, niczego nie dotykając

 

– zaznaczył.



Co w przypadku, gdy klient nie wyrazi takiej zgody? - Wówczas przeszukanie, a w zasadzie kontrolę osobistą, może przeprowadzić jedynie Policja lub inne uprawnione do tego służby – stwierdził Paweł Rodziewicz. - Sprzedawca nie może zatem zmusić klienta do pokazywania zawartości torby. Nie może też uzależnić sprzedaży oferowanych towarów od tego, czy kupujący uprzednio pokazał co ma w torbie.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%60.0 %40.0


Komentarze do artykułu (33)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +9
    ~ Hahah Bareja by się uśmiał
    Środa, 04.01

    ...

  2. 2
    --11
    ~ Elblag
    Środa, 04.01

    Niech się wali pokazać mogę dupę jak mi zapłacą haha

  3. 3
    +4
    ~ dix
    Środa, 04.01

    Ja nigdy nie pokazuje, mówię aby wezwać policję. Zawsze puszczają po takiej sugestii :⁠-⁠D

  4. 4
    +11
    ~ Aver
    Środa, 04.01

    Trochę upokarzające dla normalnego człowieka. Co to za sklep ? Bo mieszkam blisko .

  5. 5
    --8
    ~ Ano tak
    Środa, 04.01

    Nic nadzwyczajnego. Proszą o otwarcie torby a nie portfela itd. Takie praktyki są w całej europie. Szukanie dziury w całym jak zawsze. Ehh.

  6. 6
    +15
    ~ noname
    Środa, 04.01

    ale w czym problem? "są proszeni" więc nie chcesz , nie pokazuj, nie pasje, idz do innego sklepu.

  7. 7
    +5
    ~ oo
    Środa, 04.01

    chyba że klient chodził ze swoją torbą po sklepie bez koszyka sklepowego. teraz kamery są wszędzie więc po co ta nagonka?

  8. 8
    +7
    ~ ja
    Środa, 04.01

    Według prawa jest to nielegalne, można by podpiąć „Art. 191. § 1. Kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. Czyli zmuszanie innej osoby do określonego działania, przemoc to ochroniarz

  9. 9
    +6
    ~ zorro
    Środa, 04.01

    To zróbcie szafki na torebki.

  10. 10
    +11
    ~ Jcg
    Środa, 04.01

    Czy to nie są czasami Delikatesy na Gwiezdnej...ta witryna z ciastem przy kasie mi się kojarzy

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2433371543884