Zakończyła się warta blisko 26 mln złotych rozbudowa i modernizacja Centrum Spotkań Europejskich Światowid. Dziś, 2 czerwca, odmienioną siedzibę instytucji odwiedziliśmy z aparatem fotograficznym. Zobacz galerię zdjęć.
Przebudowa i modernizacja siedziby CSE Światowid trwała ponad 2,5 roku. W tym czasie obiekt został powiększony o dwie dobudówki, przeprowadzono remont "starej" części budynku i unowocześniono elewację. Prace już się zakończyły. Część nowej przestrzeni już udostępniono elblążanom, pozostała jest doposażana.
Jak dokładnie zmienił się Światowid? Sprawdziliśmy. Dziś, 2 czerwca, dyrektor instytucji Antoni Czyżyk oprowadził dziennikarzy po odnowionej siedzibie Centrum. - Mamy ok. 1900 m2 nowych powierzchni. Powstały nowe pracownie, sala kinowa, sala widowiskowo-sportowa. Odnowiliśmy wszystkie pomieszczenia, dostosowaliśmy do aktualnych wymogów. Ten budynek poprzednio nie miał wentylacji wewnętrznej miał tylko wentylację grawitacyjną. Teraz mamy 12 centrali wentylacyjno-klimatyzacyjnych. Wydaje się nam, że również pod względem bezpieczeństwa pożarowego obiekt jest tak zabezpieczony, że praktycznie każde pomieszczenie jest chronione - mówił Antoni Czyżyk.
W dobudowanej przestrzeni dodatkowe miejsce znalazła Regionalna Pracownia Digitalizacji, funkcjonująca w Centrum.
W końcu, nie tylko w sieci, ale i w naszej siedzibie, na różnych nośnikach, będziemy mogli pokazać, co robimy. Pomieszczenie jest w tej chwili na etapie adaptacji i doposażenia. Będzie pełniło funkcję prezentacyjną i edukacyjną. W części edukacyjnej znajdzie się 16 stanowisk z laptopami. Oprócz tego w sali będą dostępne m.in. stoły multimedialne oraz ekran do projekcji
- mówi Hanna Laska-Kleinszmidt, kierownik Regionalnej Pracowni Digitalizacji.
Zmieniła się również część kinowa Centrum. Powstała dodatkowa, trzecia już sala sesyjna. W nowym miejscu znajdą się kasy. - To większa przestrzeń. Znajdują się tu nie tylko kasy, ale i poczekalnia z dostępem do bieżącej informacji. Całość jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych - mówi Magdalena Czarnocka-Kaptur, zastępca dyrektor CSE Światowid.
Wyremontowano również bufet. - Kawiarnia kinowa składa się z dwóch części - jej lustrzane odbicie znajduje się od strony sali widowiskowo-sportowej. Bufet jest gotowy na otwarcie. Obecnie szukamy firmy, która go poprowadzi - dodaje Natalia Piotrowska, kierowniczka Kina Światowid.
Wyposażenie sali kinowej to najnowszy sprzęt projekcyjny, dźwiękowy. Obecnie trzy sale kinowe są sterowane, nadzorowane i klimatyzowane z jednego pomieszczenia
- dodaje dyrektor CSE Światowid.
Gruntowny remont i rozbudowę przeszła także sala widowiskowo-sportowa. Centrum chce wykorzystywać ją nie tylko jako miejsce zawodów czy treningów sportowych. Światowid planuje wrócić do koncertowej tradycji.
Obecnie mamy możliwość zorganizowania imprezy między 700 a 800 osób To optymalna liczba, która spowoduje, że z jednej strony cena biletu na kabareton czy koncert nie będzie za droga, a z drugiej będzie w stanie bez problemu ją sprzedać. Sala ma w tej chwili oddzielne wejście od ulicy Karowej, własne szatnie, zaplecze
- wylicza Antoni Czyżyk.
Cały obiekt został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, zabezpieczenia przeciwpożarowe dostosowano do najnowszych norm i zamontowano klimatyzację.
Przypomnijmy. Inwestycja rozpoczęła się w sierpniu 2018 roku. Początkowo jej wykonawcą była firma Przembud z Gdańska. Ta jednak w maju 2020 roku zeszła z placu budowy pozostawiają realizację niedokończoną - sprawa trafiła do sądu, do tej pory nie została rozstrzygnięta. Jesienią umowę podpisano z elbląską firmą - Zakładem Ogólnobudowalnym Mirosława Markiewicza, która doprowadziła inwestycję do końca.
Nie było problemów jeśli chodzi o budowę nowych bloków. Największym kłopotem było wejście w istniejącą substancję. Okazało się, że projektanci, nie do końca dobrze zinwentaryzowali obiekt. Wyrysowane przez nich kanały wentylacyjne czy klimatyzacyjne nie mogły być zrealizowane w takiej formie. Musieliśmy na żywym organizmie przeprojektowywać. To było największe wyzwanie, przeprojektowywanie tego, przekonanie projektantów i wykonawców do nowych rozwiązań
- przyznaje dyrektor.
Całkowity koszt projektu to ok. 26 mln zł (z czego dofinansowanie ze środków unijnych wynosi 12 mln 190 tys. zł, wkład własny samorządu województwa to ok. 12 mln, a wkład własny Światowida - ponad 2 mln zł).
Obecnie na przebudowę czeka sąsiad Centrum - Teatr im. Aleksandra Sewruka. Obecnie trwa przetarg na wykonawcę tej inwestycji. Postępowanie jest już na ostatniej prostej, jednak ceny przez firmy znacznie przewyższają zaplanowany budżet tego przedsięwzięcia. Z pomocą teatrowi przyjdzie samorząd województwa.
Sejmik przekazał na ostatniej sesji brakujące środki na przebudowę. Przetarg będzie mógł zostać rozstrzygnięty i mam nadzieję, że wkrótce ruszą prace
– powiedział marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, w tym tygodniu, podczas wizyty w Elblągu.
SALE ROBIĄ POZYTYWNE WRAŻENIE
Dlaczego na tym budynku w Elblągu nie ma dużego napisu C S E . Co olsztyn nie pozwala.
Nakaz noszenia maseczek obowiązuje wszystkich. A na zdjęciach widać że są NADLUDZIE .
Swiatowid to absolutna prowincja intelektualna.Tam wszystko jest przeszłe i minione - łącznie z Dyrektorem.
26 milionów za takie dziadostwo. Całość robi przykre wrażenie taniego obiektu sportowego ,albo sortowni paczek.
niektóre funkcje i stanowiska w elblągu są chyba dożywotnie.
Na zdjęciach fajne. Pytanie: Co z obiecaną przez Dyrektora fotovoltaiką i resztą ekologii ?