Premier RM Mateusz Morawiecki ogłosił (28.04.), że od 4 maja złagodzone zostaną niektóre zasady bezpieczeństwa. Czy jeszcze jakieś branże powinny zostać otwarte?
Przypomnijmy, że od 26 kwietnia w 11 województwach (w tym w woj. warmińsko-mazurskim) obowiązują nowe obostrzenia. Zmiany dotyczyły m.in. szkół podstawowych - w klasach 1-3 uczniowie mogą się uczyć się w systemie hybrydowym, a żłobki i przedszkola funkcjonują normalnie. W 5 województwach obostrzenia nie były luzowane.
Rząd zdecydował, że od dziś, 4 maja we wszystkich województwach obowiązywać będą nowe, łagodniejsze obostrzenia. - Zdecydowaliśmy się na wprowadzanie tych samych zasad w całej Polsce i brak regionalizacji, ponieważ (...) w ostatnim czasie nastąpiło zmniejszenie zróżnicowania (...) jeśli chodzi i liczbę zakażeń na 100 tys. mieszkańców w różnych regionach- wyjaśniał Minister Zdrowia Adam Niedzielski podczas zorganizowanej konferencji prasowej.
Co się zmieni od 4 maja? W szkołach podstawowych nauka będzie odbywać się w trybie stacjonarnym dla klas 1-3 szkoły podstawowej. Otwarte zostaną galerie sztuki i muzea (limit 1 osoby na 15 m2). Zmiany nastąpią również w handlu. Otwarte zostaną sklepy budowlane, meblowe, galerie handlowe (limit 1 osoby na 15 m2). W miejscach kultu religijnego nabożeństwa będą mogły się odbywać z limitem 1 osoby na 15 m2 w świątyniach.
OD 8 MAJA
Hotele – otwarte dla gości: max 50 proc. obłożenia obiektu,
- zamknięte restauracje oraz strefa welness&spa
OD 15 MAJA
Noszenie maseczek na świeżym powietrzu – zniesienie obowiązku:
- Jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15 – możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu.
- Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych.
Gastronomia zewnętrzna (na świeżym powietrzu)
– otwarte ogródki restauracyjne: działalność w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik
Kultura
– otwarte kina i teatry na świeżym powietrzu: max 50 proc. obłożenia, działalność w ścisłym reżimie sanitarnym
Imprezy okolicznościowe na zewnątrz
– możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii: limit do 25 osób, w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik (regulacje takie same jak w przypadku gastronomii zewnętrznej)
Edukacja – szkoły podstawowe i średnie:
- nauka hybrydowa dla klas 4-8 szkół podstawowych
- nauka hybrydowa dla klas 1-4 szkół średnich
- ścisły reżim sanitarny: wietrzenie sal podczas przerw, dezynfekcja placówek w weekendy
Sport
– uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu: max 25 proc. publiczności
OD 29 MAJA
Gastronomia wewnętrzna – otwarte restauracje:
- max obłożenie 50 proc. lokalu
- działalność w ścisłym reżimie sanitarnym – zachowany bezpieczny dystans między stolikami, limit osób na stolik
Imprezy okolicznościowe wewnątrz
– możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii: limit do 50 osób
- w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik (regulacje takie same jak w przypadku gastronomii wewnętrznej)
Kultura
– otwarte kina i teatry
- max obłożenie 50 proc. placówki
- działalność w ścisłym reżimie sanitarnym
Sport
– uprawianie sportu na krytych obiektach sportowych i basenach:
- obiekty dostępne dla wszystkich
- max obłożenie do 50 proc. (z widownią)
– uprawianie sportu na siłowniach, w klubach fitness, solaria: limit 1 osoby na 15m2, działalność w ścisłym reżimie sanitarnym
Edukacja– szkoły podstawowe i średnie:
- nauka stacjonarna dla wszystkich uczniów
- ścisły reżim sanitarny: wietrzenie sal podczas przerw, dezynfekcja placówek w weekendy
K O czyli P O wam nic się nie podoba. A nam wy ,,,,cie z tego kraju. Za dużo złego robiliście i ROBICIE. Wstyd.
Radny Balbuza, nagle ekspert od wszystkiego... Na cofkę mi się zbiera....
@ ~ A ONI,nikt nie ukradł tyle co PIS
Wszystko jest w ścisłym reżimie sanitarnym tak było od roku. A propos może te większe zachorowania to poprostu marny dostęp do lekarzy od lat do tego się przyczynia . Dużo ludzi się nie leczy w ogóle , bo co to za sens kolejki do specjalisty za kilka miesięcy a prywatnie nie stać.
Z wyjątkiem kilku dni w pierwszym okresie pandemii, tj. marzec 2020, zdecydowana większość ludzi zignorowała nakazy sanitarne. Takie zachowania doprowadziły i nadal będą doprowadzały do istnienia zagrożenia. Teraz największy nacisk na decyzję zniesienia obostrzeń, głównie nakazu nakładania masek, wywierają ci, którzy ich nie przestrzegali. Aby dojść do tak wyczekiwanej normalności, to przede wszystkim trzeba nadal przestrzegać wymagania sanitarne, w tym właściwe zachowania w określonych miejscach i pomieszczeniach. A najważniejszym elementem walki o normalność jest zaszczepienie się jak największej ilości społeczeństwa, a wymagane minimum to 80% ogólnej liczby naszych obywateli. Jednocześnie te szczepienia powinny objąć też grupę wiekową od 14 roku życia. W naszych warunkach, znając opinie i eksponowane postawy Polaków, osiągnięcie tych wymogów jest niemożliwe, stąd nadal covid będzie zabijał, a ludzie wymyślać będą podawać różne przyczyny tego stanu, ale nigdy nie uwzglednią siebie jako najbardziej istotnej przyczyny zachorowań.
do ~ Gehenacz=czy widzisz jakąś logikę we wprowadzanych obostrzeniach?
do ~ żyrafa - problem w tym, że pewnie widzi.
Ach te inspektory z kww. Panie Konert i Traks - co tam u "pana suchewycza"? Dalej panisko a nie ludobójca? A to czy wy się zgadzacie z decyzjami rządu, to tak samo jak Ukraińcy potrzebują waszej gloryfikacji "pana" ludobójcy. Jest plan łagodzeń i o jego poprawność należy pytać lud i przedsiębiorców, ale w tym celu trzeba dźwignąć litery i ruszyć do ludzi a nie "radnych" w tym "aktywnych" emerytów. No ale "redakcja" jest jak Wróblewski - "ja".
Albo Prezes RM, albo Premier. Nie Premier RM - autorze
Zaraz będą zamykać zobaczcie co się dzieje w Ogrodach tłumy co za naród spragniony galerii.