Maj w Kościele katolickim to okres, w którym dzieci przyjmują sakrament pierwszej komunii świętej. W ubiegłym roku, ze względu na pandemię, uroczystości te w elbląskich parafiach odbyły się z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Jak będzie tym razem? Sprawdzamy.
Formalnie nie ma zakazu organizowania Komunii. Sytuacja epidemiczna w kraju nadal jest jednak trudna. W ubiegłym roku, ze względu na pandemię, uroczystości zostały przesunięte. W elbląskich parafiach odbyły się one jesienią - w październiku i listopadzie, nieliczni rodzice zdecydowali się na uroczystości we wcześniejszych terminach, dla pojedynczych dzieci. Jak będzie tym razem? Wszystko wskazuje na to, że pierwsze komunie święte w Elblągu odbędą się tradycyjnie, w maju. Jednak ze względu na wymogi sanitarne będą one wyglądały trochę inaczej.
Przyjmowanie pierwszej komunii świętej w naszej parafii odbędzie się w sobotę, 15 maja. Ze względu na pandemię uroczystość odbędzie się z poszanowaniem zasad bezpieczeństwa. Z tego powodu również dzieci zostały podzielone na trzy, mniejsze grupy. Każda z nich będzie miała Komunię o innej godzinie.
- mówi ks. prałat kan. Stanisław Błaszkowski, proboszcz parafii św. Mikołaja w Elblągu.
Przypomnijmy. Do 25 kwietnia w kościołach obowiązuje limit osób - max. 1 osoba na 20 m2, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m. Obowiązkowe jest również zakrywanie ust i nosa. Czy te same obostrzenia będą obowiązywały również w maju? Nie wiadomo. W większości parafii, tak jak w katedralnej, dzieci przyjmujące sakrament pierwszej Komunii podzielono na mniejsze grupy. Tak będzie również np. w parafii Matki Bożej Królowej Polski.
- Pierwsza Komunia św. w naszej parafii będzie miała miejsce w niedziele 9 maja. Ze względu na sytuacje pandemiczną będą cztery Msze św. o godz. 9.30, 11.00 13.00 i 14.30 - informuje wiernych proboszcz parafii przy ul. Robotniczej.
Komunie najpewniej odbędą się w zaplanowanym terminie. Większym problemem jest zorganizowanie przyjęcia z tej okazji. Nadal zamknięte są restauracje. Obowiązuje również ograniczenie dotyczące zgromadzeń. W imprezach i spotkaniach organizowanych w domu może uczestniczyć maksymalnie 5 osób- do tego limitu nie wliczamy osoby zapraszającej na imprezę oraz osób, które wspólnie mieszkają lub gospodarują z tą osobą. Wielu rodziców mimo to już teraz planuje "nielegalne" imprezy w domach.
Córka w tym roku ma komunię. Cieszę się, że odbędzie się ona w maju. Oczywiście planuję przyjęcie, w domu. Nie będzie to jakaś duża impreza, ale na pewno gości będzie więcej niż 5. Takie ograniczenie uważam za absurd. Moja rodzina jest dosyć duża. Cały czas mamy ze sobą kontakt. Nie widzę powodu, aby moja córka miała rezygnować z obecności, którejś cioci, czy kuzynów, a może wręcz dziadków, w tym ważnym dla niej dniu
- mówi pani Monika, mieszkanka Elbląga.
Kiedyś były komunie w domu i było dobrze w mniejszym gronie a teraz bale po 40 osób w knajpach cyrk
Do kościoła wejdą tylko dzieci a goście i rodzice pod kościołem. Tego nie bierzecie pod uwagę.
W katedrze małe grupy, rzeczywiście po 40 osób
nie wiem czy w trakcie pandemii komunie to priorytet...jak już to komunia przed kościołem i nie grupa dzieci i niezbyt długo mówiący ksiądz , ostatnio ksiądz w kościele żegnał zmarłego godzinę....
Komunia musi być nie odpuścimy a potem przyjęcie komunijne 20 osób w salonie 15 metrowym hehe. Nie można tego przełożyć na czerwiec ? Rozumiem , że za dwa tygodnie epidemii już nie będzie?
Alby są ok, ale kiedyś co były te suknie komunijne brr jak do ślubu
Do kościoła wchodzą dzieci komunijne, rodzice i goście . Po wejścuy, kościelny zamyka bramy, furtki. PSOM w mundurkach i SANEPIDowi bynie psuć dzieiom uroczystościzakaz wstępu, teren prywatny parafii i parafian, to takie proste.
A ja będę w domu, obejrzę film, zjem kaszankę i pójdę spać.
zbizaja sie komunie wiec rzad ze strachu przed czarnymi lagodzi obostrzenia i tyle a premier jak zwykle klamie w tym temacie