Zuzanna i Julia oraz Antoni. Te imiona Polacy najchętniej wybierali dla swoich pociech w ubiegłym roku. Sprawdziliśmy, jak elblążanie w 2020 roku najczęściej nazywali dzieci, a które imiona należą do najrzadszych.
W 2020 roku w Urzędzie Stanu Cywilnego w Elblągu zarejestrowano 2247 dzieci. Jak wygląda nasz lokalny ranking nadanych im imion? Sprawdzamy.
Dziewczynkom w 2020 roku, rodzice w Elblągu najchętniej nadawali imię Maja (to również najpopularniejsze imię żeńskie w Elblągu w 2019 roku). Na kolejnych miejscach w tym zestawieniu znajdują się: Lena, Julia, Nadia i Zuzanna.
W przypadku chłopców elblążanie podobnie jak większość Polaków najczęściej wybierali imię Antoni. Tak samo zresztą było również w 2019 roku. Równie popularne w 2020 r. były imiona: Aleksander, Jakub, Franciszek i Ignacy.
Wśród najrzadziej wybieranych w Elblągu imion żeńskich znajdują się: Inka, Natasza, Lilla, Kinga i Matylda. W przypadku imion nadawanych chłopcom są to: Jerzy, Dionizy, Gustaw, Ariel i Eligiusz. W 2020 roku nie było przypadku odmowy rejestracji urodzenia dziecka ze względu na wybrane imię
- informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.
Jak się okazuje, wybory elblążan w wielu przypadkach są zbieżne z tymi, które znajdujemy w ogólnopolskim rankingu imion 2020 roku. W ostatnim roku dokładnie tyle samo dziewczynek w Polsce otrzymało imię Julia, co Zuzanna, więc królowe są dwie! W przypadku imion dla chłopców król jest tylko jeden i to od lat. To Antoni - poinformował Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM. Polacy chętnie wybierali również imiona: Zofia, Hanna, Maja i Lena oraz Jan, Aleksander, Jakub i Franciszek. Najpopularniejsze imiona w 2020 roku w województwie warmińsko-mazurskim to Zuzanna i Aleksander.
Pełną listę imion, które w 2020 roku rodzice nadawali swoim synom i córkom znajdziemy na stronie dane.gov.pl.
Nie wszyscy rodzice decydują się na najpopularniejsze imiona. Wybierają również oryginalne lub dawno nieużywane. Ramona, Konsuela i Eulalia – to dziewczęce imiona, które w naszym zestawieniu pojawiają się najrzadziej. Wśród chłopców do tej grupy należą: Joszko, Zbyszko czy Hipolit
- informuje Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM.
Wybierając imię dla potomka, należy pamiętać, że według prawa, nie może ono ośmieszać dziecka. Co więcej, imię powinno wskazywać też na płeć dziecka. Jeśli nie zastosujemy się do tych zasad, kierownik urzędu stanu cywilnego (USC), w którym chcemy zarejestrować potomka, może odrzucić nasz wybór.
A gdzie takie imiona kiedyś popularne : Alfons, Wacław (wacek), Lodzia, Adolf, Donald,
Te najczęściej wybierane to rodzice nie przemyśleli, że to zbyt popularne imię. W przedszkolach już jest nawet po piątce dzieci w grupie z tymi samymi imionami.
A jak w statystykach wypadają piękne imiona Jesica i Brajan ?
Jak można chłopca nazwać imieniem Antoni. Ludzie to brzmi źle. Kiedyś, w czasac PRL, była taka anegdota jak pasażerowie tramwaju, maksymalnie zatłoczonego, kiedy dowiedzieli się od rozpromienionego młodego ojca, że jego syn otrzymał imię Albin, to wszyscy skomentowali to okrzykiem "o k...a" . Wtedy to imię źle się kojarzyło. Dzisiejsi rodzice nie wiedzą dlaczego Albin był na cenzurowanym. Wyjaśniam im, wtedy to imię nosił jeden z ówczesnych aktywistów PZPR, najbardziej potępiany przez naród. A Antoni coś mi przypomina tamtą historię.
A Jarka nie lubią?