Gust rodziców od kilku lat raczej się nie zmienia. Najchętniej wybierają typowo polskie, tradycyjne imiona. Tak wynika ze statystyka krajowych. W ubiegłym roku największą popularnością w Polsce cieszyły się imiona Zuzanna i Antoni. Jak najczęściej nazywali swoje nowo narodzone pociechy elblążanie?
W ubiegłym roku w Elblągu urodziło się 2625 dzieci, niewiele więcej chłopców (1381) niż dziewczynek (1244). Jeśli chodzi o chłopców to rodzice w Elblągu, podobnie jak w całej Polce, najchętniej wybierali imię Antoni (62 osoby). Równie popularne były imiona: Jan (52 osoby), Franciszek (45), Szymon (44) i Aleksander.
Najpopularniejsze imiona nadawanie w Elblągu dziewczynkom to Maja (48 osób), Lena (46 osób), Zuzanna (43 osoby), Zofia (43 osoby), Julia (40 osób).
Wśród tych najrzadziej wybieranych imion męskich wybieranych przez rodziców są: Benjamin, Serafin, Teodor, Iwo i Fryderyk. W przypadku pojedynczym dziewczynkom nadano imiona: Marian, Malina, Arian, Konstancja, Jowita czy Gloria
- wymienia Anna Szocik, kierowniczka Urzędu Stanu Cywilnego w Elblągu.
Jak podkreśla kierowniczka elbląskie USC, w Elblągu tylko w nielicznych przypadkach urzędnicy sprzeciwiali się pomysłom rodziców na imię dla dziecka.
Najczęściej chodziło o zdrobnienia. Ania, Zosia czy Franio to oczywiście imiona odpowiednie dla dzieci. Jednak u dorosłej kobiety czy mężczyzny brzmią wręcz śmiesznie. Najważniejsze jest dobro dziecka i myślenie o jego przyszłości. Dlatego też w takich przypadkach najczęściej przekonywaliśmy rodziców, aby jednak nazwali dziecko pełnym imieniem, a nie jego zdrobniałą formą. To zresztą regulują odpowiednie przepisy
- dodaje Anna Szocik.
Marian...Arian...Seriooo Dziewczynce to zrobić?
Samosia albo to pomyłka redakcji
błąd jest redakcjo. imię Lena podaliście 2 razy
Dobrze że Kubusiow już nie ma bo u syna w klasie pięciu A u córki trzech w rodzinie za to sześciu - masakra
dziewczynka Marian??