Środa, 22.01.2025, Imieniny: Anastazy, Wincenty, Wiktor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Pogotowie socjalne w rękach organizacji pozarządowej? Radni chcą dać prezydentowi do myślenia

10.06.2020, 17:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Pogotowie socjalne w rękach organizacji pozarządowej? Radni chcą dać prezydentowi do myślenia
Fot.Ryszard Biel

Kilka tygodni temu z hukiem zamknięto Pogotowie Socjalne w Elblągu. Jednak echa tej sprawy nie cichną. Dziś (10 czerwca) do tematu wróciło trzech elbląskich radnych. Mają dla prezydenta Elbląga kilka propozycji do przemyślenia.

Trzech elbląskich radnych: Antoni Czyżyk, Paweł Fedorczyk i Krzysztof Konert, reprezentujących trzy różne kluby, zamierza wystąpić do prezydenta Elbląga z propozycją dotyczącą wypełnienia luki po Pogotowiu Socjalnym w Elblągu. O swojej inicjatywie mówili w środę, 10 czerwca, podczas konferencji prasowej. Wniosek w tej sprawie ma trafić do Witolda Wróblewskiego w ciągu kilku najbliższych dni.

Co proponują radni? Między innymi, rozszerzenie dotychczasowej działalność Pogotowia o dodatkowe elementy - rehabilitację, edukację czy terapię dla osób z problemem alkoholowym. Dzięki temu w jednym miejscu realizowanoby działania w tej chwili rozrzucone po różnych placówkach. Podkreślają również, że warto rozważyć pomysł, powierzenia tego zadania  w całości organizacji pozarządowej - konkurs miałby zostać rozpisany jeszcze w tym roku. 

W wielu miastach takie placówki nie tylko zajmują się izolacją, ale również podejmują działania lecznicze, edukacyjne, terapeutyczne. To trzeba powiązać również u nas. W ubiegłym roku w Elblągu do wytrzeźwienia zatrzymano około 2 tys. osób. To duża liczba. Obecnie zadania izby wytrzeźwień wykonuje elbląska policja, uważamy, że powinniśmy jej pomóc

- mówił Krzysztof Konert, radny KWW Witolda Wróblewskiego, przewodniczący komisji bezpieczeństwa.

Radni dają przykłady innych miasta, które również stanęły przed problemem zmian w funkcjonowaniu izb wytrzeźwień (to jedno z głównych zadań również Pogotowia Socjalnego w Elblągu).

Samorządy radziły sobie różnie. Często ze względów ekonomicznych likwidowano takie placówki, ale równie często poszerzano ich formułę. Przykłady? W Kielcach działa Ośrodek Interwencyjno-Terapeutyczny, we Wrocławiu jest Wrocławski Ośrodek Pomocy Osobom Nietrzeźwym prowadzony przez Stowarzyszenie pomocy wzajemnej im. kardynała Stefana Wyszyńskiego, w Poznaniu Monar prowadzi izbę wytrzeźwień, a w Koninie izba wytrzeźwień została przekształcona w Ośrodek Doraźnej Pomocy Osobom z Problemami Alkoholowymi i Przemocą. Formy są różne. My, wychodzimy z propozycja wizji palcówki w Elblągu, która mogłaby funkcjonować w szerszym zakresie niż do tej pory

- podkreślał Antoni Czyżyk, (Koalicja Obywatelska), przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu.

Podkreślają także, że równie ważna jest dla nich kwestia pracowników zlikwidowanego Pogotowia Socjalnego. Chcą, aby prezydent przygotował dla nich miejsca pracy w innych jednostkach samorządowych.

Dla nas niezwykle istotna jest kwestia pracowników. W naszej ocenie stanowią oni element takiej naszej wspólnoty samorządowe. Nie można ich zostawić samym sobie. Sytuacja sądowa komplikuje sprawę [część pracowników Pogotowia złożyła pozwy do sądu pracy, jednocześnie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie zaskarżono decyzję wojewody, który unieważnił wcześniejszą uchwałę w sprawie likwidacji Pogotowia Socjalnego - przyp red.]. Jednak będziemy wnioskowali, aby dla tych, którzy nie chcą czekać na rozstrzygnięcie sądu, chcą pracować, prezydent znalazł miejsca w innych jednostkach miejskich. Oczywiście w oparciu o ich kwalifikacje tych osób. Nie mogą to jednak być propozycje upokarzające, nie do przyjęcia, ale realne propozycje pracy dla chętnych

- podkreślał Paweł Fedorczyk.

Takie propozycje zwolnieni pracownicy Pogotowia powinni otrzymać również później, po wyroku sądu, w przypadku, gdy ten będzie dla nich niekorzystny, dodał radny PiS.

Pierwszą odpowiedź prezydenta na swój wniosek, radni chcieliby poznać jeszcze w lipcu tego roku. Przyznają jednak, że ewentualne działania również samorządu, będą zależne od rozstrzygnięcia WSA i sądu pracy.

Wychodzimy z tą inicjatywą teraz, aby pan prezydent mógł rozważyć różne alternatywy, żeby one były już przygotowane do wdrożenia po rozstrzygnięciu formalno- prawnym, a nie żebyśmy dopiero wtedy szukali rozwiązań

- dodał Antoni Czyżyk.

Przypomnijmy. 16 kwietnia podczas sesji nadzwyczajnej radni w ekspresowym tempie przyjęli uchwałę w sprawie likwidacji Pogotowia Socjalnego. Z taką inicjatywą wystąpił prezydent Witold Wróblewski. Działalność placówki zawieszono już blisko dwa tygodnie wcześniej, 3 kwietnia, po tym, jak jej pracownicy nie przyjęli bezdomnego z podejrzeniem zakażenia koronawirusa. Wydaje się, że problemy w funkcjonowaniu placówka miała już znacznie wcześniej. W maju głos w tej sprawie zabrał Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski i unieważnił wcześniejszą uchwałę radnych w tej sprawie. Władze Elbląga odwołały się decyzji wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Obecnie oczekują na jego wyrok. Choć likwidacja Pogotowia została wstrzymania, placówka nadal nie funkcjonuje. Jej obowiązki, związane z izbą wytrzeźwień, przejęła elbląska policja, a także SOR szpitala przy ul. Królewieckiej, który zapewnia opiekę lekarską osobom zatrzymanym do wytrzeźwienia.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +8
    ~ Kez
    Środa, 10.06

    Myślałem że Paweł już dawno opuścił PIS. Te jego dziwne głosowania i wypowiedzi świadczą, że już jest w innym miejscu. Bardzo mi przykro !!!!!

  2. 2
    +8
    ~ Remont i co
    Środa, 10.06

    Jak tam remont Światowida CIENIUTKO. Nie ma winnych bo P O i PSL i SLD to zamiata jak zwykle pod dywan . I na prezydenta R P nie startujcie kłamcy.

  3. 3
    --7
    ~ babcia
    Środa, 10.06

    popieram pomysł . oby takich więcej , by rozruszać ten zasciankowy prowincjonalizm wladz Elblaga .

  4. 4
    +7
    ~ Qaz
    Środa, 10.06

    Albo ktoś z kolesi chce przejąć albo jednak d...pa się zapaliłem radnym że przegramy sprawę i trzeba będzie pogotowie przywrócić

  5. 5
    0
    ~ kez
    Czwartek, 11.06

    A co na to pan radny "mediator" Tołwiński? Tyle spraw rozpoczętych i która jest na finiszu, no która panie radny?

  6. 6
    +3
    ~ ki
    Czwartek, 11.06

    A co z poradniami i leczeniem AA np. na ul. Kosynierów Gdyńskich i innych - następne powielenie działalności ?

  7. 7
    +4
    ~ Kat Na Idiotów
    Czwartek, 11.06

    Tylko nie w ręce zawodowych działaczy społecznych to będzie tragedia!

  8. 8
    +7
    ~ on tak ma
    Czwartek, 11.06

    Zapadła decyzja by ratować tyłek "myślącego" Witolda. Człowiek apodyktyczny o gwałtownym charakterze nie powinien sprawować funkcji kierowniczej, tym bardziej w samorządzie. widać, że sprawa zabrnęła tak daleko, że może nie będzie potrzebna taczka jeśli "radni" nie uratują "go". Dziwny człowiek jest ten Witold - zanim pomyśli, to zabulgocze, nawali i trudno mu powiedzieć - przepraszam. Zapewne też nie zna tego pięknego słowa. Dostał po łapach, a przez niego odbiorcy ciepła - mieszkańcy, od Energi i wydaje się że tak wyszło z Energą przez "kulturę " Witolda a nie względy merytoryczne. jest odsetek facetów , którzy gdy sż trzymani przez kumpli, to wołają "puśćcie mnie, ja im k..wa przy...dolę" a gdy zostaną puszczeni to padają twarzą na bruk. Jakieś podobieństwo jest nieuprawnione.

  9. 9
    +3
    ~ nic nie pisała o tym
    Czwartek, 11.06

    Marysia, z szablą w pochwie u boku i w płowym mundurze, na dyrektora tego "pogotowia" w budowie. Sprawa ludzi, a Marysia o tym nie pisze, ale kierownikiem była by świetnym - domek do wzięcia.

  10. 10
    --3
    ~ Bartoszz
    Piątek, 12.06

    Od moich pieniędzy to won. Nie mam zamiaru dawać ani grosza na tą potologie. Przepraszam ale inaczej tego nazwać nie można. Tylko tacy z marginesu tam trafiali. Bądźmy ludźmi i nikt o przeciętnym rozumku tam nie przebywał. To nigdy nie było rentowe i tylko straty przynosiło. Już bym wolał przeznaczyć te pieniądze na dofinansowania do zabiegów in vitro niż płacić na opiekę alkoholików. Co Nie Panie Marku Pruszaku? W piśmie pańskim pisał Pan nie bo nie ma funduszy. Zamiast takiego rynsztoku jak te niby pogotowie to powinny kamieniołomy powstać. Do pracy wysłać tych szczurów.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4650161266327