Elbląg jest zabezpieczony w ciepło bez względu na wybrany wariant. Model wypracowany przez EPEC zakłada udział Energi w produkcji ciepła dla Elbląga, ale też niższe ceny
Zaprezentowany dziś podczas Sesji Rady Miasta w Elblągu model zaopatrzenia miasta w ciepło przewiduje 2 scenariusze. Taki, w którym Energa decyduje się na współpracę i modernizuje swoje dotychczasowe źródło i taki model, w którym nie dochodzi do tak szerokiej współpracy. W każdej z propozycji jest miejsce dla Energi jej bloku biomasowego.
Maksymalna moc pobierana w systemie to 180-190 MW, korzysta się z takich mocy przez kilkanaście dni w roku – wynika z danych za lata 2016-2019. Eksperci ILF szacują, że moc zamówiona, będzie rosła dość wolno - wg symulacji to rozwój o ok 10 MWt do 2030 r.
Nowoczesne źródło to szansa na dofinansowanie
EPEC dąży do utrzymania statusu efektywnego systemu ciepłowniczego.
Efektywny system ciepłowniczy to taki, w którym do produkcji ciepła lub chłodu wykorzystuje się w co najmniej:
· 50% energię ze źródeł odnawialnych
· 50% ciepło odpadowe
· 75% ciepło pochodzące z kogeneracji
· 50% wykorzystuje się połączenie takiej energii i ciepła
To ważne, ponieważ zgodnie z prawem, taki system zmusza odbiorców do przyłączenia o sieci ciepłowniczej, nie pozwala na dowolne źródło. Dzięki temu sieć się rozwija i ma to pozytywny wpływ na cenę ciepła
Firmy, operujące Efektywnym Systemem Ciepłowniczym mogą liczyć na wsparcie UE na modernizację sieci
Gaz pozwoli na korzystniejsze ceny i szybszą budowę bloku
Zgodnie z przedstawionymi modelami, obszar zapotrzebowania na nową jednostkę wytwórczą jest bardzo atrakcyjny, bo to tzw. „podstawa”, czyli ciepło wykorzystywane cały czas, a nie szczytowe, pracujące tylko kilka-kilkanaście tygodni w roku.
Preferowanym paliwem jest gaz. Budowa takiego źródła trwa krócej niż np. źródła na paliwa stałe jak biomasa czy RDF. Co więcej – Elbląg ma zbyt mało odpadów, by odpowiednio zasilić takie źródło. Gaz jest atrakcyjny również ze względu na politykę Unii Europejskiej która dąży do energetyki niskoemisyjnej.
Zdaniem ekspertów z ILF cena ciepła wytwarzanego dzięki kogeneracji i oparciu o źródło gazowe w długoterminowej perspektywie będzie niższa, niż w przypadku pozostania przy węglu(zakładany wzrost ceny uprawnień do emisji CO2) ILF przedstawia koszty nowej jednostki dla różnych konfiguracji. Średnia cena wynosi ok 200 mln.
ENERGA w swojej koncepcji przedstawia poniesione wydatki na inwestycje(około 250 mln) natomiast nie pokazuje ceny ciepła dla mieszkańców – w takiej sytuacji niemożliwa jest ocena modelu prezentowanego przez tę spółkę.
W każdym wariancie zakłada się:
- wykorzystanie istniejącego źródła biomasowego ENERGA
- budowę nowego źródła przy ul Dojazdowej. Ma to być źródło kogeneracyjne – produkujące jednocześnie energię elektryczną i ciepło.
Taki model, w opinii Ekspertów ILF zakłada niższe ceny ciepła niż proponowane już na 2019 rok przez spółkę ENERGA.
Co stanie się zanim zostanie wybudowane nowe źródło?
ILF proponuje rozwiązani na najbliższe lata:
1. Jeśli Energa nie dostarczy ciepła w najbliższym sezonie grzewczym, proponuje się wynajęcie kotłowni kontenerowej.. Cena takiego najmu to ok. 700 tys. zł rocznie dla sezonu 2020/2021.
2. Jeśli ENERGA w kolejnych sezonach grzewczych(2021+), całkowicie zrezygnuje z dostaw ciepła, należy wynająć kotłownie kontenerową znacznie większą niż dla roku 2020/2021, której koszt wyniesie ok. 3 mln rocznie.
- Dołożymy wszelkich starań, by zrealizować scenariusz korzystniejszy cenowo dla miasta – mówi Andrzej Kuliński, prezes firmy. - Dlatego spotykamy się rozmawiamy z Energą.
Ale już nikt nie daje wiary temu.
Panie ..... prezentacja mniej niż zero taki z Pana fachowiec jak z koziej d....trąba że musiał Pan to zlecić jakiejś tam firemce co się wypowiedzieć nie umieją podobnie do Pana. Słabo słabo do dymisji
Oj tam, oj tam - Są dwie propozycje : pierwsza gorsza i druga jeszcze gorsza !!! Temat wałkowany od 10 lat i co i nic. Wynik będzie taki jak w MPO - tak na marginesie ile wynosi strata na przesyle po tylu wielomilionowych inwestycjach w rury preizolowane. A wszyscy, którzy mają odrobinę wiedzy i oleju w głowie wiedzą, że dla miasta tej wielkości najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest blok parowo gazowy produkujący energię elektryczną i cieplną. Tyle że elbląskie ptasie móżdżki przez owe 10 lat wolały święty spokój wynikający z nic nie robienia lub robienia dobrego wrażenia. Najzwyczajniej szkoda Elbląga i mieszkańców ale jak mawia klasyk "chcącemu nie dzieje się krzywda" skoro jest przyzwolenie na topienie miasta w majestacie prawa to topią i tyle w temacie
NIE JESTEM FANEM EKO, ale muszę przyznać że koncepcja EKO, sposób prezentacji, przygotowanie DOSŁOWNIE ZMIOTŁA epec. Koncepcja EKO spójna technicznie, logiczna, ekonomicznie uzasadniona, to co przedstawił EPEC jakieś niedorozwinięte i całkowicie nieprzekonywujące i byle jakie. Prezentacja na sesji to całkowity blamaż. Po tym co zaprezentował EPEC przewodniczący RN, prezes EPEC i vice JN (członek RN)powinni bezzwłocznie podać się do dymisji. Dzisiejsza sesja pokazała marność intelektualną kadry EPEC. Jedyny ratunek to prywatyzacja, BEZZWŁOCZNIE !!!!! P.S. trzeba kompletnie nie znać systemu ciepłowniczego, miasta i odbiorców żeby zakładać wzrost bilansu ciepła systemu ciepłowniczego.
Co to znaczy, "nie pozwala na dowolne źródło" A w dupie mam c. O. miejskie. Mam piece, lub inne własne źródło ciepła i nikt mnie nie zmusi bym zasilał kasę Miejskim złodziejom w garniturkach.
Prosta zasada - Ec sprzedaje ciepło do EPEC za np. X. Ec sprzedaje to samo ciepło dla mieszkanców (wspólnot ) za 1,2 X. Zawsze na rynku pośrednik żyje dobrze, kosztem sprzedającego (czytaj mieszkańcow)
e-g, nie wypisuj głupot bo to nie jest takie proste; przesył to również koszty związane z utrzymanie sieci, węzłów itd. Trzeba umieć nad tym zapanować i wtedy jest OK. Od 15 lat nikt nad tym nie panuje, pieniądze wydaja się głupio min na rury na 160C , termisy , monitoringi i przerosty zatrudnienia więc tak jest. Sprzedać to będzie tanie i profesjonalnie.
Pogubiłem się w tym bełkocie. To kto w końcu chce być w ciąży a jednak boi się? Kozioł zapewnia wciąż, że Energa musi "grzać", a kozioł wie co to znaczy. Teraz Epec informuje, że zamawia kontener bo Energa przestaje grzać - wysiadły nieekologiczne kotły . Mącenie wody pozwala łowić bez karty, czyli kłusować. jako zwykły zjadacz ciepła potrzebuję informacji ile zapłacę za ciepło i dlaczego tak drogo? Reszta, sprawy prawne i techniczne załatwiają wybrani i wynajęci więc po co mi gadka o kontenerze, gazie, paliwie stałym, ...? Ile będzie mnie kosztował GJ i dlaczego tak drogo? Jeden zysk z kotła gazowego - nie będzie tam taczek których boi się kozioł.
I wy śmiecie mówić o cenach ciepła , że Energa nie ich pokazuje. Od lat waszą największą tajemnicą jest cena przesyłu ( nietrafione inwestycje, nie obniżane straty ciepła, 5 czy sześć systemów płacowo-nagrodowych, darowizny, opracowania, itp.) . Wspaniała firma ILF niech przedstawi kalkulacje cenowe, każdego wariantu w zł/GJ. Czekamy więc.