Sobota, 2.11.2024, Imieniny: Bozydar, Tobiasz, Bohdan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Prezydent o stanowisku Energi: To próba postawienia 120-tysięcznego miasta pod presją

22.02.2020, 12:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Prezydent o stanowisku Energi: To próba postawienia 120-tysięcznego miasta pod presją

21 lutego Energa Kogeneracja podała do publicznej wiadomości własne stanowisko dotyczące rozwoju systemu ciepłowniczego w Elblągu oraz tłumaczące jej dotychczasową aktywność w tej sprawie.

W imieniu elbląskiego samorządu wyrażam zaskoczenie tym postępowaniem, albowiem przekazanie dziennikarzom jednostronnej, rozbieżnej z faktami, własnej interpretacji sytuacji w przededniu korzystnego - jak do tej pory zakładaliśmy - finału całej sprawy na Nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta zaplanowanej na 27 lutego, jest krokiem wstecz w procesie negocjacyjnym. Odbieramy to jako próbę postawienia 120-tysięcznego miasta pod presją i zmuszenie nas do odpierania  zarzutów, które nie mają pokrycia w faktach.


Naszym celem jest kontynuacja negocjacji z Energą Kogeneracja po to, by system ciepłowniczy dostarczał elblążanom ciepło bez zakłóceń i w oparciu o unijne normy środowiskowe. Liczymy wciąż na to, że ostatnia aktywność medialna naszego partnera w negocjacjach nie jest świadectwem złej woli i chęci odejścia od współpracy z Elblągiem.


Aby uczynić zadość oczekiwaniom opinii publicznej, poniżej przedstawiamy informacje, które uzupełniają, bądź weryfikują podane przez Energę Kogeneracja opinie.


Umowa o Sprzedaży Ciepła


Umowa zawarta między Energą Kogeneracja z miejską spółką EPEC jest umową bezterminową, co wpisuje się w powszechny w Polsce standard rynkowy. Według danych Polskiej Izby Ciepłownictwa, blisko połowa tego typu umów jest zawarta bezterminowo.


Co więcej, umowa ta wciąż obowiązuje, ponieważ trwa spór dotyczący prawidłowości jej formalnego wypowiedzenia przez Energę Kogeneracja.


W tym kontekście istotny jest Paragraf 17 pkt. 3 Umowy, który brzmi: „wystąpienie lub istnienie sporów związanych z umową nie zwalnia stron z dotrzymania zobowiązań wynikających z umowy”.


Rzekome odrzucanie przez Miasto wszystkich rozwiązań proponowanych przez Energę Kogeneracja


Główny zarzut, który  w swym piśmie Energa stawia kolejnym władzom miasta nie jest prawdziwy. Faktem jest, że wszystkie składane od 2012 roku propozycje Energi,  nawet te mało satysfakcjonujące, związane z utrzymaniem paliwa węglowego, były uwzględniane w planach zaopatrzenia Elbląga w ciepło:

blok gazowo-parowy został umieszczony w Planie Zaopatrzenia Miasta w ciepło jeszcze w 2015 roku
    
Energa niestety nie podjęła się realizacji  tej inwestycji.


Pochodząca z maja 2019 aktualizacja Planu uwzględnia z kolei  inwestycję Energi Kogeneracja w Instalację Odsiarczania Spalin (IOS) oraz Kotłownię rezerwowo-szczytową. Energa zrezygnowała później z tej instalacji.
    

Kolejne plany Energi uwzględnia także kolejna, konsultowana w tym miesiącu aktalizacja planu zaopatrzenia Elbląga w ciepło, opublikowana w styczniu 2020 r.
 

Co także ważne: w listopadzie 2019, przedstawiciele Energa Kogeneracja w ostatniej chwili odwołali swój udział w Nadzwyczajnej Sesji Rady Miejskiej, podczas której mieli zaprezentować i omówić swoją propozycję modelu zaopatrzenia Elbląga w ciepło. Prezentacja Energi Kogeneracji została odwołana w dniu planowanej sesji, a sama Energa Kogeneracja określiła wówczas swój model jako zaakceptowany „warunkowo”.  https://www.info.elblag.pl/28,59932,Sesja-nadzwyczajna-odwolana-Przedstawiciele-Energi-nie-przyjechali.html


Koncesja i aspekt biznesowy


Energa Kogeneracja w swym stanowisku wskazuje na opinię Prezesa URE odnośnie koncesji, która - według przedstawionego pisma - określa uprawnienia a nie obowiązki przedsiębiorstwa energetycznego. Koncern nie wspomina jednak, że gdy przez lata eksploatował system i pobierał za to opłaty, zarabiał na wytwarzanej energii elektrycznej oraz korzystał z odpisów amortyzacyjnych (pomniejszone kwoty opodatkowania, które powinny być przeznaczone na modernizację obiektu). Spółka nie modernizowała należącego do niej źródła ciepła, mimo że zobowiązywała ją do tego zawarta umowa i użytkowana koncesja, która obowiązuje aż do 2028 roku.
 

Należy podkreślic, że już w przygotowywanej ponad 20 lat temu strategii rozwoju miasta, przyjętej w 2001 roku, zapisano, iż niezbędna jest modernizacja przestarzałych urządzeń należących obecnie do Energi.


Energa Kogeneracja podkreśla, że z przyczyn biznesowych musi zagwarantować sobie zwrot z nakładów inwestycyjnych. Pamiętajmy, że jednocześnie - mimo ostrzeżeń ekspertów -  zainwestowała setki milionów złotych w Państwową Grupę Górniczą, która dziś pogrąża wyniki całego sektora energetycznego.

 

Skupmy się na rozwiązaniach


Jako samorząd Elbląga oczekujemy partnerskiej współpracy z Energą Kogeneracja. Chcemy wspólnie ze Spółką skupić się na rozwiązaniu kwestii dostaw ciepła elblążanom. Mimo iż mamy wyrobione na ten temat zdanie i jesteśmy w stanie je uzasadnić faktami, nie widzimy sensu w ustalaniu winnych zaistniałej sytuacji. To nie zbliża stron do wypracowania rozwiązania korzystnego dla 120 tysięcy mieszkańców, w tym 200 pracowników Energi Kogeneracja, którym zależy na zachowaniu pracy i zapewnieniu ciepła w domach elblążan.


Liczymy na to, że Energa - która tak często odwołuje się do odpowiedzialności społecznej biznesu - zaproponuje partnerski i odpowiedzialny model współpracy. Sądzimy, że taka powinna być rola państwowej firmy energetycznej, rola wytwórcy ciepła i energii elektrycznej w świetle Prawa Energetycznego, który po partnersku buduje relacje między potężnym państwowym koncernem a społecznością lokalną.


Dlatego po raz kolejny zaprosiliśmy Energę do przedstawienia swojej propozycji modelu zaopatrzenia Elbląga w ciepło podczas najbliższej Sesji Rady Miasta.  Firma zapowiedziała swą obecność.

 

 

Joanna Urbaniak
Rzecznik prasowy UM w Elblągu

 

 

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (37)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +15
    ~ Dziecinada
    Sobota, 22.02

    Straszne , ach jacy wszystcy są okrutni i winni, hm to juz nie działa

  2. 2
    +15
    pampi - ZAWADA
    Sobota, 22.02

    Prezydent , jak zwykle zdziwiony w sprawie ciepła . Ja natomiast jestem zdziwiony , że zamilkł w sprawie budowy nowego źródła . Czyżby dotarło , że nie ma kasy ?? Tylko PO co w ogóle o tym mówił , skoro wiedział o tym od samego początku ??? Chaos w UM , to co jedyne nasuwa mi się na dziś . A może to znowu podłoże polityczne , tak jak twierdził w przypadku pracowników elbląskich tramwajarzy ?? Bo ludzie chcą godnie zarabiać i mieć za co żyć .

  3. 3
    +21
    ~ Slawsia Otieczestwo
    Sobota, 22.02

    120 tysieczne miasto to bylo 15 lat temu, ale po rzadach KWW Slonino-Wroblewskiego teraz mieszka tu gora 90 tysiecy.

  4. 4
    +15
    ~ kindersztuba
    Sobota, 22.02

    Po takim wystąpieniu Wróblewskiego wydaje się, że wszystko jest już pozamiatane. Zamiast martwić się i dbać o sprawy miejskie , administrator miasta ciągle ustawia Energę i wskazuje jej kierunki inwestycji. Kompletny przerost formy i zapomnienie kto komu i co sprzedaje. Nie pasuje Energa, to ją Elbląg puści z torbami, bo przecież ma swoje źródła ciepła. Kampania wyborcza w toku a mentalność psl wyłazi ze słomą. Zdziwię się jeżeli Energa weźmie udział w tej szopce 27 lutego, a jeśli to na niziutkim szczeblu. Po co ta szopa z RM? Biznes robi się w gabinecie. Chłopina popatrzy na bombki, zrobi mu się cieplej i ochłonie. Chyba, że więcławska...

  5. 5
    +14
    ~ żałosne
    Sobota, 22.02

    Bełkot narasta. Co wynika z tej "wypowiedzi"? Zero. Czy RM może udzielić prezydentowi urlopu dla poratowania zdrowia? Od 2001 męczy się ciepłem i leje "krew, pot...". Chyba za dużo leje.

  6. 6
    +1
    ~ rozmowny "prezydent"
    Sobota, 22.02

    Energa chce zamknąć zakład, to trzeba uruchomić własne źródło ciepła od lat tłumaczy się panu prezydentowi temat a on dalej chce rozmawiać mimo że Energa nie chce. Energa chce wyłudzić od mieszkańców pieniądze na swoje inwestycje choć cały swój majątek otrzymała praktycznie za darmo

  7. 7
    +13
    ~ Maciej K
    Sobota, 22.02

    Ja bym tego nie nazwał stawianiem miasta pod presją , lepsze określenie to nieudolność władzy, która odpowiada za media w mieście. Piwko mówił o tym dawno . No cóz teraz szukamy winnego. Temat sam się nie rozwiązał Panie Prezydencie a obietnice zostały 20% i miejskie żródło. Czy panu nie wstyd?

  8. 8
    +14
    ~ moja ocena
    Sobota, 22.02

    Plan zaopatrzenia miasta w ciepło przedstawiony na stronie UM to kolejna kompromitacja. Opracowanie godne umieszczenie go w koszu.

  9. 9
    +15
    ~ entuzjasta
    Sobota, 22.02

    Przecież Prezydent od ...dziestu lat twierdzi, że bez Energii rozwiąże problem ciepła. Gaz, wierzba malwa, śmieci, fundusze norweskie - to bajanie w piaskownicy było? Czyżby dorósł? A może doradcy już wzięli pieniądze i s....lili. Jak można tak kłamać, jeżeli publicznie mówiło się latami co innego? A może Prezydent chce za bezcen przejąć ECO? Tylko jak przetrwa parę lat bez dostaw? ?

  10. 10
    +5
    ~ Wolska sie rozwija
    Sobota, 22.02

    Jak wynika z opublikowanych danych, w 2015 r. do Polski przywieziono 154 tys. ton odpadów, rok później było tu już 256 tys. ton, w kolejnym 2017 r. 377,7 tys. ton, w 2018 434,4 tys. ton, zaś w ubiegłym 2019 r. 405 tys. ton. Jeśli chodzi o pochodzenie odpadów, na pierwszym miejscu niezmiennie znajdują się Niemcy, zarówno w 2017, 2018 jak i 2019 r. stanowiły one głównego eksportera śmieci do Polski. To, co się zmienia, to procentowy udział, który rośnie. W 2017 r. 38,64 proc. śmieci przywiezionych do Polski pochodziło z Niemiec, rok później było to już 57,64 proc., zaś w zeszłym roku stanowiły one aż 67,81 proc..

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


2.032185792923