W czwartek, 27 kutego odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Elbląga dotycząca zaopatrzenia miasta w ciepło. Podczas sesji, Energa Kogeneracja – dominujący wytwórca ciepła do miejskiej sieci oraz EPEC - spółka zarządzająca siecią ciepłowniczą, przedstawiły własne, docelowe modele produkcji ciepła na potrzeby miasta i jego mieszkańców. Obie propozycje zostaną przeanalizowane przez radnych w ramach prac komisji. Zgodnie z zapowiedziami prezydenta Elbląga, Witolda Wróblewskiego, decyzje zapadną szybko, bo do 19 marca.
Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej i Energa Kogeneracja przedstawiły na nadzwyczajnej sesji Rady miasta swoje koncepcje dotyczące tego, jak i z jakich źródeł w przyszłości dwustukilometrowa miejska sieć ciepłownicza będzie zaopatrywana w energię cieplną. Nad projektami pochylą się teraz miejscy radni.
- Mamy do wyboru dwa modele. Przeprowadzimy teraz ich analizę pod kątem wpływu na środowisko, kosztów i relacji ceny do jakości i bezpieczeństwa dostaw ciepła dla mieszkańców – mówi Antoni Czyżyk, Przewodniczący Rady Miasta Elbląga. – Miasto ma zmodernizowaną sieć ciepłowniczą, czas na nowoczesne źródła ciepła.
Jak zapowiada Prezydent Elbląga, Witold Wróblewski, decyzja radnych zostanie ogłoszona na kolejnej sesji Rady Miasta 19 marca 2020 roku.
- Ocenianie tych modeli w dniu ich prezentacji byłoby przedwczesne ze względu na ich złożoność i konieczność analizy aspektów technicznych, biznesowych i środowiskowych – mówi Witold Wróblewski, Prezydent Elbląga. – Dobra wiadomość jest taka, że wreszcie mamy na stole dwie konkretne propozycje, tym razem bowiem Energa Kogeneracja przedstawiła na sesji swój model zaopatrzenia miasta w ciepło.
Ciepło w Elblągu: potrzebny nowy model
System ciepłowniczy Elbląga to 200 km miejskiej sieci dystrybucji ciepła i dwa źródła produkujące energię cieplną: należąca do EPEC ciepłownia przy ulicy Dojazdowej oraz elektrociepłownia (produkcja energii elektrycznej i ciepła) należąca do Energi. Ciepłownia przy ul. Dojazdowej pokrywa dziś do 25 proc. zapotrzebowania na energię cieplną miasta.
W latach 2013-2020 inwestycje EPEC w zarządzaną przez siebie infrastrukturę ciepłowniczą wynoszą 108,5 mln złotych (z tego 25 mln złotych spółka pozyskała z funduszy unijnych), modernizując między innymi urządzenia odpylające i kocioł wodny w ciepłowni przy ul. Dojazdowej. Spółka przeprowadziła także wymianę sieci wykonanych w tradycyjnej technologii na przewody preizolowane, wprowadziła pełną automatykę pogodową we własnych węzłach cieplnych i rozbudowała system monitoringu sieci, zlikwidowała także część węzłów grupowych, wymieniając je na węzły indywidualne.
Większość potrzebnego Elblągowi ciepła wytwarza elektrociepłownia należąca do Energi Kogeneracja. W czerwcu 2020 roku upływa termin, do którego funkcjonująca w oparciu o niezmodernizowane kotły węglowe elektrociepłownia Energi Kogeneracja w Elblągu zobowiązana jest zredukować emisję dwutlenku siarki, tlenków azotu i pyłów. Wynika to z obowiązującej od 2010 roku unijnej dyrektywy IED1 i Przejściowego Planu Krajowego dla Polski (PPK3), przyjętego w 2014 roku przez polski rząd. Energa do nie dostosowała wcześniej swoich urządzeń do unijnych wymogów.
Ciepło bezpiecznie dostarczane
Umowa Sprzedaży Ciepła zawarta między Energą Kogeneracja z miejską spółką EPEC jest umową bezterminową, co wpisuje się w powszechny w Polsce standard rynkowy: według danych Polskiej Izby Ciepłownictwa, blisko połowa tego typu umów jest zawarta bezterminowo.
W grudniu 2019 roku Energa Kogeneracja doręczyła EPEC oświadczenie o rozwiązaniu umowy, między stronami trwa jednak spór dotyczący prawidłowości jej formalnego wypowiedzenia przez Energę Kogeneracja. Paragraf 17 pkt. 3 Umowy brzmi: „wystąpienie lub istnienie sporów związanych z umową nie zwalnia stron z dotrzymania zobowiązań wynikających z umowy”, obie strony są więc zobowiązane do realizacji jej zapisów, co powoduje, iż dostawy ciepła do miasta są zabezpieczone.
UM Elbląg
Sesja obnażyła niekompetencję ekipy Prezydenta Wróblewskiego. Coś chcą, al nie wiedzą za ile i jak. Powtarzam - referndum niezbędne - im szybciej tym lepiej dla Elbląga.
Wielkiego znawcy ciepła w Elblągu na sali obrad brak? Czyżby szukał biznesmenów aby ściągnąć ich do Elbląga?
Apacz - masz na myśli czerepaka innowatora? Sprawa jest jasna - "radni" uchwalą decyzję wróblewskiego, bo ona już od dawna jest. Pokazówka miała jedynie uzasadnić walkę o los mieszkańca . Z tych informacji nic nie wynika - Energa nie odwołuje wypowiedzenia. Słowo honoru trafi do kosza a mieszkańcy gwałtownie sfinansują ekologiczną giga ciepłownię. Gdyby nie podpisano bzdurnej umowy 20 lat temu, to dzisiaj nie było by kłopotów z kręceniem ogonem kota. Za to co mieszkańcy płacą epec + energa już była by własna wytwórnia.
co to za artykuł?? brednie i bzdury. oglądałem i słuchałem sesję. mam zupełnie inne odczucia
Arbuzy.
„wystąpienie lub istnienie sporów związanych z umową nie zwalnia stron z dotrzymania zobowiązań wynikających z umowy”, ale tex nie zabrania wypowiedzenia umowy