W czwartek, 27 lutego, odbędzie się sesja nadzwyczajna, na której ma zostać przedstawiony docelowy model zaopatrzenia Elbląga w energię cieplną.
Sesja nadzwyczajna, która miała być ciepłownictwu w naszym mieście miała odbyć się 14 listopada ubr. Wówczas według projektu uchwały model zaopatrzenia Elbląga powinien być oparty o konkretne założenia.
Są nimi wzrost wykorzystania paliw o niższej energii gazów cieplarnianych oraz innych substancji szkodliwych dla środowiska naturalnego, wytwarzanie ciepła w wysokosprawnej kogeneracji, udział technologii odnawialnych źródeł energii w produkcji ciepła, uwzględnienie w planach dostaw ciepłą źródeł wykorzystujących termiczne przekształcanie odpadów, utrzymanie statusu efektywnego systemu ciepłowniczego i zapewnienie mieszkańcom dostaw ciepła w akceptowalnej cenie.
Okazało się jednak, że sesja musi zostać odwołana. Na sesji nie pojawił się żaden przedstawiciel Energii, o czym Prezydent Elbląga został powiadomiony 15 listopada, czyli w dniu sesji. - Dziś zmieniła nam się rzeczywistość. Od dłuższego czasu rozmawiamy z Energą o modelu docelowym. 29 października odbyło się spotykanie, na którym uzgodniliśmy prezentację modelu docelowego jeśli chodzi o EPEC. Dzisiaj o godz. 8.30 dostałem pismo z Energii. Zarząd Energii poinformował, że model nie do końca jest zaakceptowany. (...) Dzisiaj napisali, że materiał jest warunkowo przyjęty, ale nie zaakceptowany przez szefów Energii – informował Witold Wróblewski.
O ponad 3 miesiącach dyskusja na temat proponowanych modeli zaopatrzenia Elbląga w energię cieplną w końcu ma dojść do skutku. Spółka Energa Kogeneracja zobowiązała się do prezentacji modelu zaopatrzenia Miasta w energię cieplną. Podczas sesji również Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej przedstawi swój, samorządowy model.
W porządku obrad znalazł się także projekt uchwały zmieniający uchwałę w sprawie budżetu miasta na 2020 rok. Zmiany w planie wydatków budżetowych mają zostać zmienione ze względu na utworzenie samorządowej jednostki organizacyjnej „Elbląskie Centrum Usług Wspólnych”.
Czy wy czytacie to co piszecie? Elbląski bełkot z którego wynikają "zmiany które mają zostać zmienione". Nie wiem też dlaczego Energa musi być na sesji RM skoro RM będzie dyskutować (już 25 lat) o zaopatrzeniu miasta i podobno ma swój "projekt" mde in Epec, czyli "opracowanie" z szafy wróblewskiego. Czy można składnie przedstawić cel sesji RM? Stracono 4 miesiące, bo "musi być Energa". Nie musi - to jest problem miasta Elbląg a nie Energi. Może nic nie róbmy , bo nikt z Pekinu nie przyjechał. A Chrobry, basen adolfa, Dolinka, Bażantarnia - tam przyszedł by turysta. A zmiana budżetu świadczy na jakich wariackich papierach "pracuje" UM i RM - już po uchwaleniu budżetu innowator wpadł na pomysł budowy CUW dla foteli swojaków.
A może też sesja nadzwyczajna na temat transportu publicznego. I ciepło i transport to są priorytety w zakresie bezpieczeństwa mieszkańców. No panie Czyżyk do dzieła
CUW "powstał" już po uchwaleniu budżetu? Jaka jest wiarygodność wróblewskiego gdy mówi że nie ma pieniędzy a tworzy ten CUW i opłaca komunikację zastępczą której koszt wielokrotnie przekracza wartość podwyżki oczekiwanej przez tramwajarzy? Czy gdyby tramwajarze gremialnie wstąpili do psl to dostali by bez protestu solidne podwyżki? Zapewne tak, skoro powstał CUW. A z ciepłem to jest tradycyjna gra wróblewskiego - gonić kampanijnego króliczka. Na miejscu Energi nie brał bym udziału w RM, bo wróblewski szuka kozła do oskarżenia go za wszelkie plagi cieplne. Biznes załatwia się w zamkniętych gremiach a nie publicznie. Jeżeli Energa wda się w polemikę z psl, to będzie taka sama jak jej "rozmówcy". Można wróblewskiego wezwać na posiedzenia zarządu Energi, ale po co, skoro "z uwagi na - nie".
Czym to się zakończy ? Odwołaniem Rady oraz prezydenta. Ale czy rozwiąże problem /
Samo się Wszystko Rozwiąże
Zmiany do założeń budżetowych to brzmi dość dziwnie. Budżet to budżet, raz zaakceptowany nie powinien być zmieniany. Reszta to kwestia odchyleń (uzasadnionych lub nie) od przyjętych założeń. A jak chodzi o model zaopatrzenia miasta w ciepło to może w końcu ten węzeł gordyjski zostanie przecięty. Warto byłoby w końcu wiedzieć, co dalej, koegzystencja z Energą czy własne źródło ciepła. Jeśli i tym razem nic nie da się uzgodnić, to ten chocholi taniec będzie trwał dalej. Aż balon pęknie, wcześniej czy pózniej.
Dla pracowników MOPS też nie ma podwyżek, pomimo obietnic, ale do tego już się przyzwyczailiśmy. Niedługo nie bedzie tam komu pracować.