W ubiegłym roku Polska żywo reagowała na wydarzenia, które bezpośrednio, bądź pośrednio, również dotyczyły mieszkańców Elbląga. A jakie wydarzenia, naszym zdaniem, były ważne dla elblążan i warto o nich wspomnieć podsumowując miniony rok?
Rok 2019 rozpoczęło radosne zazwyczaj spotkanie Polaków związane z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Tym razem radość przesłoniła tragedia, jaką było zabójstwo prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. Był to też rok protestów oraz manifestacji poglądów, odmiennych od poglądów rządzących. Strajk nauczycieli, protesty w sprawie niezależności sędziów, marsze równości, to główne wydarzenia wzbudzające skrajne emocje i szeroko komentowane.
Niemałe emocje wzbudziły również wybory. Te do Parlamentu Europejskiego, a także do Sejmu i Senatu. Wielka mobilizacja podzielonego narodu przyniosła drugą kadencję dotychczas rządzącym.
A czym żył Elbląg? Jakie wydarzenia skupiły największą liczbę naszych mieszkańców?
STYCZEŃ 2019
W styczniu elblążanie z zainteresowaniem śledzili kolejne poczynania związane z przekopem Mierzei Wiślanej. Jedni widzieli w nim możliwości rozwoju miasta, inni bardziej ostrożnie i sceptycznie przyglądają się zapowiadanym zmianom.
Redakcja info.elblag.pl z kolei przybliżała zmiany w prawie mieszkaniowym, promowała pozytywne nastawienie i ograniczenie narzekania oraz zachwycała premierą w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. „Igraszki z diabłem” w interpretacji elbląskich aktorów bez problemu dorównały słynnemu przed trzydziestu laty spektaklowi Teatru Telewizji.
LUTY 2019
Ustawa o odpadach nie dotyczyła wyłącznie ubiegłego roku. Od stycznia 2020 wszyscy odczujemy jej skutki płacąc większe stawki za odbiór i utylizację naszych śmieci.
Przekop Mierzei Wiślanej to temat, który żywo interesuje mieszkańców Elbląga i będzie powracał również w kolejnych latach. W lutym prace nad przekopem rozpoczęła wycinka drzew. Inwestycja wciąż budzi wiele kontrowersji zwłaszcza u ekologów, którzy przepowiadają negatywne konsekwencje dla środowiska naturalnego. Wielki optymizm prezentują jej zwolennicy, oczyma wyobraźni widzący Elbląg jako miasto w pełni rozkwitu. Kto ma rację. Przyszłość pokaże.
Trzydzieści lat temu miało miejsce wydarzenie, na które większość ówcześnie żyjących Polaków czekała, ale nie miała złudzeń jego realizacji. A jednak stało się. Polska rozpoczęła działania zmierzające do uzyskania wolności dając impuls pozostałym krajom tzw. bloku wschodniego. Po trzech dekadach wielu uważa, że „stare wraca”. Coraz częściej, również elblążanie, wychodzą na ulice w obronie szeroko rozumianej wolności.
Zdaje się, że zima na razie o nas zapomniała, ale mimo to o tej porze roku lubimy, gdy w mieszkaniach jest ciepło. Wprawdzie mieszkań ogrzewanych piecami jest coraz mniej, jednak zawsze warto przypominać o zachowywaniu bezpieczeństwa w okresie grzewczym.
MARZEC 2019
Starsi elblążanie doskonale pamiętają kolej nadzalewową, z której, zwłaszcza latem, gremialnie korzystali zarówno mieszkańcy miasta i okolic, jak również turyści, dla których była to niezaprzeczalna atrakcja. Nadzieja na jej reaktywację wciąż tli się w sercach tych, którzy marzą o uatrakcyjnieniu ofert Elbląga.
Sportowy Elbląg wciąż poszerza ilość dyscyplin, których zawody odbywają się w naszym mieście. Wśród nich znalazły się atrakcyjne wizualnie zawody w łyżwiarstwie figurowym.
KWIECIEŃ 2019
W 1600 roku, w akcie fundacyjnym Akademii Zamojskich napisano, że "Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie." By wychowanie i wykształcenie młodych pokoleń przyniosło zamierzone rezultaty, by Polska była krajem światłych i wrażliwych ludzi, niezbędna jest kadra pedagogiczna posiadająca nie tylko wiedzę, ale również pasję do wykonywania tego ważnego zawodu. By tak było zorganizowana została akcja „Światełko dla edukacji” oraz strajk nauczycieli.
O tym czym kształcenie i wychowywanie dzieci i młodzieży owocuje przekonaliśmy się chociażby podczas gali „Ośmiu Wspaniałych”
Nasi piłkarze również sprawili, że nie tylko kibice poczuli dumę.
Miasto pozyskało finansowanie dla częściowego rozwiązania problemu przejścia dla pieszych przy Al. Grunwaldzkiej. Ponieważ jednak wciąż nie wszyscy kierowcy wiedzą jak zachować się w tym miejscu, przypominamy artykuł informujący o zasadzie działania „kocich oczek”.
MAJ 2019
Maj to tradycyjnie czas matur, ale nie tylko. W minionym roku elblążanie mieli możliwość uczestniczenia w znakomitym koncercie Pawła Domagały oraz emocjonalnym spektaklu „ 4 pory niepokoju”, jaki miał miejsce na Małej Scenie naszego Teatru.
Dla naszej redakcji był to miesiąc szczególny. Wraz z elblążanami świętowaliśmy 15-lecie informowania Was o tym, co dzieje się w mieście, okolicach i kraju. Dziękujemy za życzenia i, że jesteście z nami na co dzień.
CZERWIEC 2019
Czerwiec to nie tylko koniec roku szkolnego i początek wakacji. To również imprezy plenerowe, które elblążanie tłumnie odwiedzają.
To również ważna, dla wszystkich Polaków, rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów. W 2019 roku minęło 30 lat od zmiany ustroju naszego kraju.
Także w czerwcu piłkarze Concordii kolejny raz przysporzyli radości elbląskim kibicom zdobywając Wojewódzki Puchar Polski.
Natomiast miłośnicy rokowych bitów znakomicie bawili się na koncercie Patrycji Markowskiej.
LIPIEC 2019
Wakacje, to tzw. „sezon ogórkowy”. Nasza redakcja pokusiła się jednak o poważniejszy materiał, który aktualny jest cały rok. Sprawdzaliśmy jak elblążanie czują się związani z miastem, w którym mieszkają i czy przepełnia nas lokalny patriotyzm.
A ten można było poczuć i dostrzec podczas inscenizacji najazdu Gdańska na Elbląg.
W lipcu rozpoczął się długo oczekiwany remont nawierzchni ulic Grunwaldzkiej i Tysiąclecia. Mieszkańcy wykazali się dużą cierpliwością i kreatywnością przy pokonywaniu miasta okrężnymi ulicami.
SIERPIEŃ 2019
Pozytywną informacją było przystąpienie Elbląga do Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom. Celem akcji było odtworzenie populacji owadów zapylających poprzez odbudowę populacji pszczoły miodnej oraz populacji pszczół samotnic, a także propagowanie wiedzy przyrodniczej w elbląskich placówkach oświatowych. Trzymamy kciuki za powodzenie akcji i jej kontynuację w kolejnych latach.
Zawsze warto też przypominać o tolerancji i empatii, dla otwarcia się na drugiego człowieka i zadania kłamu sentencji „homo homini lupus est”.
W sierpniu nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. Chluba naszej orkiestry, koncermistrzyni Karolina Nowotczyńska, przejęła prowadzenie EOK.
WRZESIEŃ 2019
Za sprawą właściciela restauracji Amore Mio, Marco Cocchieri oraz konferansjera Rafała Zemke, nasza Starówka tętniła życiem. Przez kolejne weekendy odbywały się koncerty, które gromadziły ogromną rzeszę elblążan. Dzięki nim kolejny raz Elbląg odwiedziła Magda Gessler, która spotkała się ze swoimi fanami i zaprosiła ich do wspólnej zabawy. Największą niespodzianką, która zadziałała na elblążan jak magnes, był występ znanej i lubianej piosenkarki Paulli. Na koncert wokalistki, który poprowadził Rafał Zemke, przyszły tłumy. Przed występem piosenkarka udzieliła nam szczerego wywiadu.
A po wakacyjnej przerwie Teatr im. Aleksandra Sewruka zaprosił na długo oczekiwaną premierę spektaklu „Czarownice z Salem”. Warto było czekać.
PAŹDZIERNIK 2019
Październik zdominowały wybory parlamentarne, jednak wydarzeniem ponad podziałami był Festiwal Tańca BALTIC CUP. Zmagania tancerzy obserwowali elblążanie przez trzy dni.
„Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz. Któż nie zna fraszki Jana Kochanowskiego. Przyznać należy, że poeta miał rację, a fraszkę tę można dziś traktować jak zachętę do dbania o stan organizmu. Do badań profilaktycznych, w elbląskim marszu dla życia, w październiku zachęcało grono propagatorów zdrowego trybu życia.
LISTOPAD 2019
Niekwestionowanym wydarzeniem listopada był znakomity koncert zespołu Lady Pank. Muzycy udowodnili, że ich muzyka i teksty nie ulegają upływowi czasu i wciąż mają wielu wielbicieli, również wśród najmłodszego pokolenia.
Elbląski teatr również zapewnił elblążanom sporą dawkę emocji. Premiera „Cabaretu” mocno podziałała na wyobraźnię widzów.
Coraz bliżej do nowego roku i coraz więcej obaw przed tym co przyniesie mieszkańcom naszego miasta. Radni widzą, jak decyzje rządu wpłyną na pogorszenie jakości życia elblążan i na zmniejszenie możliwości inwestycyjnych w naszym mieście. Budżet na 2020 rok nie wygląda optymistycznie.
GRUDZIEŃ 2019
Wśród niemiłych zmian, jakie czekają nas w 2020 roku zostały zapowiedziane podwyżki. Warto pamiętać, że w nowym roku zapłacimy więcej nie tylko za śmieci. Właściciele nieruchomości zapłacą też większy podatek.
Zmiana, która została wprowadzona pod koniec 2019 roku, a być może umknęła w przedświątecznych przygotowaniach, to ograniczenie prędkości do 30 km/h na kilku odcinkach elbląskich ulic. Mickiewicza, Rawska, Orla – tam szczególnie trzeba zwrócić uwagę na znaki drogowe.
Dla równowagi w grudniu miały miejsce też godne naśladowania inicjatywy. Po raz kolejny Moto Mikołaje odwiedzili elbląskie placówki wychowawcze i szpitale, w których obdarowali najmłodszych prezentami i wywołali niekłamaną radość na twarzach dzieci.
Natomiast dorośli mogli na chwilę odpocząć podczas Świątecznych Spotkań Elblążan, które w 2019 roku zachwycały organizacją i atrakcjami.
Mogli też skorzystać z wyjątkowej propozycji elbląskiego Teatru, w którym miał miejsce niecodzienny spektakl „woMAN”.
Cenzurą.
Poprawiony artykuł - teraz ma sens.