Za nami kolejne posiedzenia powołanego przez Prezydenta Witolda Wróblewskiego zespołu ds. optymalizacji funkcjonowania miejskich szpitali. W tym tygodniu zespół spotkał się dwukrotnie w celu wyboru kierunku przekształcenia szpitali miejskich, omówienia optymalnego rozwiązania dotyczącego dyslokacji oddziałów obu szpitali oraz spraw kadrowych wynikających z połączenia placówek.
W obu spotkaniach uczestniczyła Pani Jolanta Sobierańska – Grenda, niezależny radca prawny, która opracowała ekspertyzę propozycji połączenia obu miejskich szpitali. Wyraziła ona swoje poparcie w zakresie konsolidacji dwóch szpitali, gdyż nie jest racjonalnym utrzymywanie dwóch podmiotów leczniczych, ze względu na pogarszającą się sytuację finansową jednego ze szpitali. Omówiła również przepisy prawne, dotyczące łączenia szpitali oraz obowiązki, jakie narzuca projekt nowej ustawy o działalności leczniczej dot. pokrycia wyniku ujemnego SPZOZ przez organ sprawujący nadzór.
Podczas dyskusji Przewodniczący zespołu Artur Zieliński apelował do członków o przyjęcie stanowiska w sprawie konsolidacji, na bazie przygotowanego przez dyrektorów szpitali materiału. Przytoczył również pozytywną opinię w tej sprawie Dyrektora NFZ w Olsztynie. Argumentem przemawiającym za połączenie placówek jest szansa na pozyskanie środków finansowych na planowane inwestycje, które pozwolą na dostosowanie obiektów do standardów określonych przez Ministerstwo. Środki te są zabezpieczone dla trzech elbląskich szpitali w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych BIS Elbląg.
W rozmowach na temat dyslokacji oddziałów uwzględnione zostały uwagi członków zespołu, które zgłaszali do przekazanych podczas pierwszego posiedzenia materiałów. Najwięcej dyskusji w tej kwestii budzi przyszłe funkcjonowanie oddziału położniczo – ginekologicznego ze względu na trwałość projektu, dzięki któremu zmodernizowany został oddział w Szpitalu przy ul. Żeromskiego.
Podczas spotkań omawiane były również sprawy pracownicze. Potwierdzono, że w przypadku połączenia obu szpitali nie będzie zwolnień pracowników. Zatrudnienie w zakresie „białego personelu” nie ulegnie zmianie. Wśród kadry pozamedycznej natomiast zmniejszenie etatów odbywać się będzie jedynie poprzez przechodzenie na emerytury (9 osób)lub wygaszanie umów na czas określony (6 osób).
Kolejne posiedzenie zespołu odbędzie się w następnym tygodniu. Członkowie zawnioskowali, aby uczestniczył w nim dyrektor NFZ w Olsztynie w celu omówienia kwestii dot. przyszłego finansowania i kontraktowania usług w naszych szpitalach oraz przedstawiciel instytucji zarządzającej środkami unijnymi w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
UM Elbląg
"Potwierdzono, że w przypadku połączenia obu szpitali nie będzie zwolnień pracowników. " : "wygaszanie umów na czas określony " , jakby na to nie patrzył, to czeka te osoby bezrobocie. Czy już o tym wiedzą , bo powinny .
Fakt ci potrafią tylko rozmawiać nie zawsze na temat i pod warunkiem jak się przebudzą ze snu bo otwarte oczy jeszcze o niczym nie świadczą przecież?
Kat ty naprawdę jesteś jakiś dziwny delikatnie mówiąc .Przecież ci ludzie pracują po kilka godzin.Nieroby zawsze mają dużo do powiedzenia .Mysle ,że sprawa ruszy do przodu nie po to by pić kawkę ale po to by ruszyć do przodu .Co za ludzie wszystko krytykowane ,wyszydzane ,weź człowieku jeden z drugim i popracuj .
A gdzie jakieś coś od pani radnej Koseckiej??? BRAKUJE MI PANI< PANI MARIO!!!
Optymalizacja funkcjonowania szpitali to poprawa wskaźników funkcjonowania czyli relacji ekonomicznych , umożliwiających lepsze wykorzystanie potencjału ludzkiego i materialnego . Nie ulega wątpliwości , iż wiązać się to będzie z oszczędnościami w funduszu wynagrodzeń oraz lepszym , efektywniejszym wykorzystaniu urządzeń , aparatury i czasu pracy a nade wszystko lepszej dostępności do usług służby zdrowia dla pacjentów Elbląga i okolic , czyli skrócenie czasu oczekiwania z 2 lat do max 3 miesięcy.
Kolego lukasz, oszczędności w funduszu wynagrodzeń, jak ładnie nazwałes redukcje stanowisk pracy (a one na pewno nastąpią wcześniej czy później, bez względu na to co twierdzi miasto), nie zapewnią Ci lepszej dostępności do usług, a już na pewno nie czasu oczekiwania. Czyli wkrótce w Elblągu przybędzie paru bezrobotnych. Ale w przyrodzie nic nie ginie, bo za zaoszczędzone pieniądze zapewne uda się w urzędzie miasta stworzyć kilka nowych stanowisk dla rodziny i kolesi kliki rządzących
Sami fachowcy od zdrowia i nie powiedzieli, że oba szpitale są już zadłużone.