Od przeszło trzech lat mówi się, że ratunkiem na oddłużenie placówki Szpitala Miejskiego przy ul. Żeromskiego i poprawy rynku usług medycznych w Elblągu będzie połączenie wspomnianej placówki z dawnym szpitalem wojskowym przy ul. Komeńskiego. Takie rozwiązanie zaproponowały już poprzednie władze miasta, które doprowadziły m.in. do wymiany niektórych oddziałów między szpitalami. Obecnie sprawa połączenia przycichła, a samorząd wskazuje, że remedium na rosnący dług Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II ma być utworzenie w nim nowych oddziałów świadczących kolejne medyczne usługi dla elblążan.
W 2012 roku dyrektorzy trzech elbląskich szpitali: Elżbieta Gelert (WSZ w Elblągu), Mirosław Gorbaczewski (Elbląski Szpital Specjalistyczny – dawny „wojskowy”) oraz Wiesława Lech (Szpital Miejski) podpisali porozumienie, na mocy którego dokonano roszad między oddziałami w poszczególnych placówkach: ze Szpitala Miejskiego zostały wyprowadzona interna i rehabilitacja, które przeszły do dawnego szpitala wojskowego. Z placówki przy Żeromskiego przeniesiona miała zostać także ortopedia i traumatologia, ale te ostanie nie zostało do tej pory zrealizowane.
Porozumienie zakładało także, że położnictwo i ginekologia ze szpitala wojskowego trafi do Szpitala Miejskiego, a oddział neurologiczny z dawnego szpitala wojskowego zostanie przeniesiony do szpitala wojewódzkiego. Z kolei z WSZ do Szpitala Miejskiego w całości miał zostać przeniesiony oddział pediatrii. Te ostatnie nigdy nie doszło do skutku, a Szpitalowi Miejskiemu z tego tytułu pozostaje wolna przestrzeń w postaci 1000 m kw powierzchni, która po oddaniu dwóch oddziałów stoi pusta i niezagospodarowana, z roku na rok dokładając placówce dodatkowych kosztów utrzymania.
Radni zaniepokojeni stanem finansowym przede wszystkim Szpitala Miejskiego, który nadal generuje dług, stawiali wielokrotnie pytania o przyszłość miejskich placówek zdrowotnych. Ostatnio zapytanie ws. szpitali miejskich złożyła do prezydent radna Małgorzata Adamowicz (PO) pytając m.in. o realne szanse połączenia placówki przy ul. Żeromskiego i dawnego wojskowego, tym bardziej, że 1 sierpnia br. przywrócona do swoich obowiązków dyrektor SM, Wiesława Lech, pismem skierowanym do dyrektor Elżbiety Gelert i dyrektora Mirosława Gorbaczewskiego… wypowiedziała warunki zawartego trzy lata wcześniej porozumienia.
Od kilku miesięcy głośno jest o tym, że w placówce przy ul. Żeromskiego mają powstać dwa nowe oddziały: geriatrii i pulmonologii. Na pierwszy złożono wniosek o dofinansowanie z tzw. Funduszy norweskich, drugi ma być sfinansowany z budżetu miasta, przy współudziale Narodowego Funduszu Zdrowia. O połączeniu szpitali miejskiego i wojskowego jak na razie więc cisza, i jak wynika z odpowiedzi prezydenta, powstanie obu oddziałów w placówce przy Żeromskiego ma być remedium na kłopoty tego szpitala - Umożliwi to poprawę kondycji finansowej Zakładu oraz wzbogaci rynek usług medycznych w naszym mieście o dodatkowe świadczenia - wskazuje Jerzy Wilk. - 8 października odbyłem spotkanie z dyrektorem NFZ w Olsztynie, Andrzejem Zakrzewskim, który zapewnił, że od III kwartału 2015 roku będzie przewidziane finansowanie świadczeń medycznych z zakresu pulmonologii, dlatego też wskazane jest, aby do tego czasu Szpital przystosował pomieszczenia do realizacji powyższych świadczeń.
Warto jednak przypomnieć o tym, że na razie kontraktu na oddział pulmonologii nie ma, a i rozstrzygnięcie konkursu z tzw. Funduszy norweskich, dzięki którym miałaby powstać geriatria w Elblągu, także stoi pod znakiem zapytania.
Miasto natomiast nadal stoi na stanowisku, że wymówienie przez dyrektor Lech porozumień nie ma mocy prawnej - Jakiekolwiek zmiany zapisów zawartych w porozumieniu, lub jego rozwiązanie muszą zaakceptować wszystkie strony, które je zawarły poprzez podpisanie stosownego aneksu do porozumienia. Ewentualne zmiany wymagają prowadzenia dalszych analiza dotycząca podziału rynku usług medycznych w mieście oraz rozmów z Dyrekcjami elbląskich szpitali - dodaje prezydent.
Dla tego p. Wilka to ważne jest słuchanie, ale ...kadzenia o sobie i dbanie o siebie. A więc własny wizerunek, a nie wizja rozwoju Elbląga, czy nie tak p. Wilk.
Czemu do dziś Dyr Gellert nie zrealizowała Porozumienia i nie przekazała oddział pediatrii z Wojewódzkiego do Szpitala Miejskiego nie przeczytałem w artykule Pani Szymańskiej , a chcialbym.