Czwartek, 7.11.2024, Imieniny: Karina, Ernest, Rudolf
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Jak cię widzą, tak cię piszą, czyli rzecz o witaczach ciąg dalszy

10.06.2014, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Jak cię widzą, tak cię piszą, czyli rzecz o witaczach ciąg dalszy
mat. UM
W historii naszego miasta było już głośno o kilku projektach, na które wszyscy czekali, ale nikt nie widział ich na oczy. Najwięcej naliczyliśmy galerii-widmo: Porto 55, CH „Siódemka” i „Rapsodia”. Był stadion, do którego wykonano nawet dwa projekty budowlane i aquapark, który mimo braku wizualnego projektu, pochłonął z budżetu miasta ponad 100 tys. zł. Dziś głośno jest o witaczach, które mają stanowić wizytówkę naszego miasta. Tych na razie także nie ma, ale już wytyka im się wady. Poszło o błędy w rosyjskiej pisowni, która jest jednym z najważniejszych ich elementów.

Historia witaczy i billboardów – znaków promujących nasze miasto – łatwa nie była. Głośno zrobiło się o nich w kwietniu 2013 roku, kiedy Miasto po raz pierwszy ogłosiło przetarg na dostarczenie tych elementów; ten jednak już miesiąc później został unieważniony. Powód? Zbyt drogie oferty, którym Miasto finansowo nie mogło sprostać.

Postępowanie udało się rozstrzygnąć w sierpniu 2013 roku. Wykonaniem elementów zajęła się białostocka firma Studio Plus, która na ich wykonanie dostała trzy miesiące. Jednak po drodze nastąpił kolejny falstart. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która jest formalnym zarządcą dróg ekspresowych nie wyraziła zgody na ustawienie tych konstrukcji w zaproponowanych przez Urząd Miejski lokalizacjach. Rozpoczęła się kolejna procedura ustalania nowych miejsc, gdzie witacze i billboardy mogłyby zostać zainstalowane; w większości miały być zlokalizowane na terenach prywatnych.

Po prawie roku przepychanek Miasto ogłosiło, że znaki promujące miasto ujrzą światło dzienne w czerwcu br. Zaprezentowano więc pierwsze projekty witaczy, na których widzimy najpierw napisy w języku polskim i ich rosyjskie tłumaczenie. Wprawne oko komentujących od razu dostrzegło pierwsze błędy na tych elementach; szeroko pisał o tym radny Robert Turlej na swoim profilu fejsbukowym; na prezentację swojego banera wskazywał również Dariusz Babojć, prezes Elbląskiego Komitetu Obywatelskiego. Poprawna forma na obu: "witających" i żegnających" powinna być taka: „Приглашаем в Эльблонг” (Elbląg wita) oraz „Эльблонг, до свидания” (Do zobaczenia, Elbląg). Tymczasem projekt zaprezentowany przez Miasto wskazuje, że w pierwszym przypadku napis na witaczu "witającym" w nazwie "Приглашаем" zawiera literę "o" zamiast "a", a na drugim - "żegnającym" brakuje przecinka.

Rzeczywiście – błąd jest. A w zasadzie literówka - wskazuje Miasto - Powstała ona pomiędzy wykonawcą i Referatem Promocji UM na etapie przygotowywania projektu witacza, a więc: rozmieszczenia podstawowych elementów, ustalenia najważniejszych zapisów i grafiki – mówi Łukasz Mierzejewski z zespołu prasowego UM w Elblągu. - Projekty zostały oczywiście poprawione, billboardy i witacze wyklejane będą z prawidłowym zapisem.

Na razie białostocka firma zdążyła ustawić jedynie dwa billbordy - Pozostałe nie zostały jeszcze zamontowane. Wykonawca witaczy i billboardów, który dla miasta przygotowuje je w systemie zaprojektuj-wybuduj czeka w dalszym ciągu w starostwach powiatowych na pozytywną decyzję administracyjną w sprawie możliwości ich ustawienia – dodaje Mierzejewski.

Na pocieszenie – żadnego z witaczy nie zdążono wykleić z błędem. Ten ostatni znalazł się jedynie na etapie prezentacji wizualnej. Na pewno nie zaplusowalibyśmy, gdyby to nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy – oczekiwani i zapraszani przez elblążan – dostrzegli ten błąd. A przysłowie „jak cię widzą, tak cię piszą” mogłoby tu nabrać zupełnie nowego znaczenia i w tym przypadku niekoniecznie godzić w stronę rosyjską...
 
Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 8

%37.5 %62.5


Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +7
    ~ Skinek
    Wtorek, 10.06

    A dlaczego to w polskim mieście mają być witacze w języku radzieckim? Jeżeli kacapy przyjeżdżają do Elbląga to niech się uczą języka!

  2. 2
    +1
    ~ Arczibar
    Wtorek, 10.06

    Nie ma co narzekać na literówki. Dobrze że obecne władze interesują się tym żeby właściwie promować nasze miasto chociażby przez ustawienie tak symbolicznych przecież witaczy.. To miły w gest w stosunku do przyjeżdzających do nas sąsiadów a błąd interpunkcyjny na tym etapie projektowym zawsze można poprawić.

  3. 3
    +6
    ~ Skandal
    Wtorek, 10.06

    Uważam za skandaliczne podawanie informacji w innym niż Polski jeżyku... po rosyjsku. Może jeszcze po niemiecku, czesku, słowacku, ukraińsku, białorusku litewsku... puknijcie się w głowę. Uważam to za skandaliczne. Hipermarkety... ok, ale nie gmina czy Państwo Polskie!

  4. 4
    0
    ~ urnochód
    Wtorek, 10.06

    Mnie zaciekawia jedno. W UM jest pełnomocnik prezydenta ds. wschodnich czy to on odpowiada za przetłumaczone słowa do wzoru ? Czy nikt nie kontrolował tego napisu przed złożeniem do realizacji? No i jeszcze pamiętam, że błąd był ponoć tylko na wzorze, który pomyłkowo wysłano do gazet. Dziś okazuje się , że błąd jest i będzie poprawiany? Kiedy w końcu była podana prawda?

  5. 5
    0
    ~ BEZ ŚCIEM proszę
    Wtorek, 10.06

    W Dortmundzie wskazówki dotyczace korzystania ze środków komunikacji publicznej podawane sa w pięciu językach, w tym po rosyjsku.. W urzędach i instytucjach społecznych spotyka sie często informacje po polsku. Podobnie jest w wiekszych sklepach, na dworcach itp. A Dortmund nie graniczy z Polską. Moim zdaniem tworząc wizerunek miasta przyjaznego turystom (oraz ich portfelom) nie wolno ulegać ksenofobiom. Jesli nie możemy konkurować z Trójmiastem atrakcyjnością, warto chociaz przyciągnąć ludzi na zakupy, zwiedzanie, żeglarstwo itp. tworząc przyjazny klimat co niewiele kosztuje przecież.

  6. 6
    +1
    ~ maruda
    Wtorek, 10.06

    Eeeee , to nie ma już ważniejszych tematów , problemów . Ile razy jeszcze zaprzątać będziemy sobie głowy jakimś tam " witaczami " ?

  7. 7
    +4
    ~ elblążanin/patriota
    Wtorek, 10.06

    nie no teraz to przegięli - po jaką cholere te ruskie nazwy??? Jeszcze moze bym zrozumiał jakby było po angielsku (choć tez potrzebne jak świnie siodło), to teraz w dodatku mam widywac te ruskie napisy. Przecież przez taki napis nikogo nie przekona do tego aby u nas kupowac itd. Jak nie bedziemy promowali swojej kultury i tradycji, swojej dumy narodowej to nikt nie będzie z zewnatrz chciał z nami rozmawiać na poważnie, więc takie podlizywanie się ruskim poza ośmieszaniem nas nic nie da!!! Ruscy i tak juztutaj na drogach i nie tylko uważają się jak u siebie (widać to w sklepach i na drogach jak zajeżdżaja drogę, wyprzedzajana trzeciego jadąc często w pare samochodów jeden za drugim, a w sklepach nikogo innego nie słychac jak wrzeszczących ruskich), a teraz jeszcz bardziej urosną w piorka...

  8. 8
    0
    ~ af
    Wtorek, 10.06

    ROSYJSKI!? LUDZIE TUTAJ MÓWIĄ PO ANGIELSKU, UE, XXI W... ktoś o tym słyszał?!?!?!?!?!

  9. 9
    +3
    ~ mius
    Wtorek, 10.06

    Czy te "witacze" zapraszają do Elbląga wojska rosyjskie, które mają w tej chwili manewry w Obwodzie Kaliningradzkim ? Napisem nie zaprosimy potencjalnych klientów do naszego miasta, to tak nie działa... Tak samo denerwują mnie kasjerki w naszych marketach ze swoim "spasiba" do klientów rosyjskich. Czy to nakaz "od góry" ? Jak wyjeżdża się za granicę to turysta uczy się paru słówek w języku kraju do którego jedzie! W Berlinie, Moskwie czy Londynie nie usłyszałem "dziękuję" po polsku... A co z Niemcami, którzy w sporej ilości przyjeżdżają latem do Elbląga? Zmieści się tam powitanie po niemiecku ? Tyle jeżeli chodzi o dopiski obcojęzyczne. Plusy tego projektu to wyraźny, czytelny herb Elbląga i . . . brak ślimaka ... uuufffffff !

  10. 10
    0
    ~ do mius
    Wtorek, 10.06

    W trójmieście sprzedawcy uczą się języka rosyjskiego, aby mieć lepszy kontakt z klientami za wschodu No cóż mądrzy ludzie dostrzegają więcej zalet niż wad w małym ruchu granicznym

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


2.412750005722