Senatorowie i posłowie Prawa i Sprawiedliwości skierowali do Trybunału Konstytucyjnego skargę dotycząca obowiązkowej wymiany praw jazdy wydawanych bezterminowo, na dokumenty o 15-letniej ważności. Zmiany te wymusiła nowa ustawa o kierujących pojazdami. W czwartek, 12 grudnia, TK oddalił sprzeciw w tej sprawie, uznając przepisy za zgodne z konstytucją.
Co to oznacza? - Uwzględniamy tu te osoby, które do egzaminu na prawo jazdy podchodziły po wejściu w życie nowej ustawy o kierujących pojazdami. Oni muszą się liczyć z tym, że za 15 lat będą musieli wymienić stary dokument na nowy - tłumaczy nam Piotr Imiłowicz, instruktor jazdy - Ustawodawca podobny wymóg zastosował także w przypadku osób, które prawo jazdy otrzymały jeszcze przed 18 stycznia 2013. Niby prawo nie działa wstecz, ale ustalono, że te dokumenty także stracą swój bezterminowy charakter, a kierowcy będą musieli wymienić je na nowe, w latach 2028-2033.
Nie będzie trzeba się jednak ubiegać o ponowne uzyskanie uprawnień do kierowania pojazdami. W praktyce oznacza to, że z chwilą wymiany dokumentu trzeba będzie się poddać badaniom lekarskim.- W tej chwili wiemy tyle, że na pewno będzie to badanie wzroku, nie wiemy natomiast, jakie kategorie prawa jazdy będą one obejmować - mówi nasz rozmówca.
Czy prawo, które niedługo zacznie obowiązywać może więc dyskryminować osoby starsze? W tej kwestii zdania będą zawsze podzielone. Dostosowanie się tu do unijnych dyrektyw nie powinno dziwić; np. w Holandii seniorzy mogą zgłaszać się do wzięcia udziału w programie BROEM, gdzie otrzymują podręcznik, traktujący o zasadach bezpiecznej jazdy starszych kierowców. W Polsce statystyki dotyczące kierowania pojazdami przez osoby starsze są alarmujące. Jak czytamy na stronie www.moto.wp.pl - wśród sprawców przestępstw drogowych w 2010 r. było ponad dziesięciokrotnie więcej emerytów i rencistów, niż studentów. Liczbę 1,5 tys. starszych sprawców przestępstw na drodze należy jednak wiązać z procederem jazdy na rowerze po spożyciu alkoholu, co sprawia, że statystyka jest mniej porażająca.
W Elblągu np. zupełnie niedawno, funkcjonariusze informowali o 85-letnim recydywiście, który trzykrotnie łamał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Pierwszy raz starszemu panu zabrano dokumenty za jazdę po pijanemu - Kolejnym razem kierowca zlekceważył znak „nakaz jazdy w prawo” - mówi Jakub Sawicki oficer prasowy KMP w Elblągu. - Został wówczas ukarany mandatem. Policjanci wręczyli mu wezwanie do komendy, a samochód został zabezpieczony. W całej tej historii nie to jest najważniejsze. Okazało się, że staruszek posiada aktywny zakaz prowadzenia pojazdów do października 2015 roku, ale na przesłuchanie przyjechał swoim samochodem.
Co ciekawe z komendy do domu, "łebski" staruszek także chciał wrócić swoim autem.
"Prawko" finansowym zastrzykiem dla Państwa
W niedawnej rozmowie z naszym dziennikiem właściciele prywatnych Ośrodków Szkolenia Kierowców wskazywali, żel liczba kursantów drastycznie spada - nawet o 70 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Ale jedno jest pewne - za 15 lat urzędy w miastach przeżyją oblężenie petentów, którzy złożą wnioski o ponowne wydanie dokumentu prawa jazdy.
A to będzie się wiązało ze znacznym zastrzykiem finansowym dla samorządów i Skarbu Państwa. W tej chwili za wydanie dokumentu prawa jazdy zapłacimy 100 zł (część z tej kwoty trafia do Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, która przygotowuje blankiety dokumentu, druga część pozostaje w urzędzie) i 50 gr kosztów tzw. opłaty ewidencyjnej, która trafia do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - Przed wejściem w życie nowej ustawy ta opłata wynosiła 84 zł przy takiej samej opłacie ewidencyjnej w wysokości 50 gr. - mówi jedna z pracownic obsługująca w elbląskim Magistracie stanowisko ds. praw jazdy i ewidencji kierowców.
Skoro wyszla taka ustawa, to prawo jazdy powinny byc wydawane ZA DARMO!!!! Darmozjady i zlodzieje w tym rzadzie!!!!!!!!!!!!
wyjechałem do UK wymieniłem polskie prawko na angielskie ....ważne w całej unii przez 50 lat i po kłopocie .......śmierć polskim urzędom
byłem tam 3 tygodnie na wakacjach i to załatwiłem ,po za tym żaden polski POliciant nie może mi dać punktów karnych bo nie mają takiej opcji ,,,same plusy .........
wymienię prawko na UK. 5O LAT MI CHYBA WYSTARCZY. Szukam pośrednika.
Po ZSZ przy PKS w Elblągu mam zawód mechanik - kierowca ! Więc mój zawód będzie ważny 15 lat !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! warszawka nie ma pojęcia o takich zawodach !!!!!!!!!!!
w ciągu następnych 50 lat polski rząd wymieni nam prawo jazdy przynajmniej 10 razy ,średnio raz na pięć lat.....więc obejście tego procederu ma sens ..wymiana prawka w UK to dobra opcja i można pozwiedzać Londyn przy okazji
Żadne prawo nie działa wstecz , Odwołam się do STRAZBURGA , żeby naszych cwaniaków odwyciągania pięniędzy z kieszeni ukarać .Prawo jazdy jeżeli są zniszczone to przy wymianie powinno się płacić , a jeżeli wymiana jest podyktowana w celach zarobkowych podlega karze . POMYSŁODAWCY DO PUDŁA STARY SZOFERAKA
Jeżeli jest dopuszczane działanie tzw. WSTECZ , to nikt w Polsce nie może czuć się bezpiecznie . A wiązanie przyszłości w tym kraju dla młodych POkoleń, może być dla nich niebezpieczne. Jest to jaskrawe pogwałcenie demokracji , tyle ,że jej w naszym Kraju nie ma jej , jest tylko na papierku. Dlatego, można robić co się chce .W zależności od tego KTO przy władzy , czyli tzw. KORYCIE.
ludzie obudźcie się!! polski już dawno nie ma ,ruskie z Niemcami całe wieki kombinowali jak nas dorżnąć i wymyślili ..unię teraz nasz rząd nas wykończy na nas na nasze życzenie.....nie batem ,a POdstępem
a w UE takowych przepisów nie ma??