Poniedziałek, 27.01.2025, Imieniny: Angela, Jan, Przybyslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Minął rok od wprowadzenia MRG, czy strefa zostanie powiększona?

31.07.2013, 12:35:32 Rozmiar tekstu: A A A
Minął rok od wprowadzenia MRG, czy strefa zostanie powiększona?
fot. archiwum redakcji

Już od ponad roku granicę z obwodem kaliningradzkim możemy przekraczać bez wiz. I jak się okazuje, wciąż rośnie liczba chętnych do korzystania z tych możliwości. Czy w związku z tym, strefa MRG zostanie powiększona o powiaty ostródzki, malborski i tczewski? W tej sprawie trwają rozmowy – mówi Edyta Wrotek, rzecznik prasowy wojewody, Mariana Podziewskiego.

Mija rok od wejścia w życie umowy polsko-rosyjskiej o małym ruchu granicznym. Ocena wychodzi na plus? - Liczba osób przekraczających granicę polsko-rosyjską rośnie systematycznie od 2 lat, jednak po wprowadzeniu w ramach MRG liczba podróżnych wzrosła niemal dwukrotnie – mówi Anna Hatała-Wanat z Biura Prasowego Izby Celnej w Olsztynie. - Przez cały okres funkcjonowania „małego ruchu granicznego”, czyli od 27 lipca 2012 do końca czerwca 2013 r., warmińsko-mazurscy celnicy odprawili prawie 5,2 miliona osób.

Zwiększenie się ruchu lokalnego wpłynęło na ożywienie gospodarcze w naszym regionie. Stało się też wstępem do zacieśniania więzi społeczno-gospodarczych i kulturalnych. - Jednym z efektów wprowadzenia „małego ruchu granicznego” jest także wzmożony ruch w polskich sklepach. Jak wskazują nasze obserwacje Polacy jeżdżą do Rosji przede wszystkim po paliwo, natomiast Rosjanie dokonują u nas dużych zakupów różnych towarów, począwszy od żywności, na elektronice skończywszy – dodaje Anna Hatała-Wanat.

Od momentu uruchomienia „małego ruchu granicznego” zwiększyła się też ilość zatrzymywanych przez Służbę Celną samochodów przewożących  nielegalnie papierosy. - Od dnia wejścia w życie przepisów bezwizowego ruchu granicznego celnicy wykryli ponad 1,7 miliona paczek papierosów – mówi Anna Hatała-Wanat. - Dla zobrazowania skali przemytu porównać należy dwa analogiczne okresy: w pierwszym półroczu 2012 roku do magazynów celniczych trafiło 650 tysięcy paczek, natomiast od stycznia 2013 roku do chwili obecnej Służba Celna zajęła niemal dwukrotnie więcej, bo prawie milion paczek – dodaje.

Umowa o „małym ruchu granicznym” dotyczy mieszkańców części Warmii, Mazur i Pomorza, a po stronie rosyjskiej - całego obwodu kaliningradzkiego. - MRG umożliwia wielokrotne przekraczanie granicy polsko-rosyjskiej przez mieszkańców stref przygranicznych obu państw oraz przebywanie na terenie strefy sąsiada bez konieczności posiadania wizy – mówi Anna Hatała-Wanat.

Ostatnio, wojewoda województwa warmińsko-mazurskiego, Marian Podziewski zasugerował podczas spotkania z nowym konsulem generalnym Rosji, Alexandrem Karachevtsevem, aby poszerzyć strefę MRG o powiaty ostródzki, malborski i tczewski. - Zwracaliśmy się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w tej sprawie, aby poszerzyć tę strefę i ułatwić przejazd wszystkim tym, którzy poruszają się krajową "siódemką" – mówi Edyta Wrotek, rzecznik prasowy wojewody, Mariana Podziewskiego.

- Żeby poszerzyć tą strefę musi się wypowiedzieć Komisja Europejska, to ona podejmuje decyzje. Jeśli już, to nie będzie szybko. To nie od nas zależy, ale wojewoda mówi o problemach jakie pojawiły się w związku z poruszaniem się związanym z MRG. Ministerstwo Spraw Zagranicznych może monitować Komisję Europejską – tłumaczy Edyta Wrotek.

W czasie spotkania poruszano także kwestię otwarcia nowych przejść granicznych: Perły – Kryłowo i Michałkowo – Żeleznodorożnyj. - O to, aby te nowe przejścia powstały zwracamy się już od dawna, ale cały czas otrzymujemy informację, że mamy testować te przejścia, które są w tej chwili. Jaki jest ten ruch, czy jest duży, czy się nasila i wtedy będą podejmowane decyzje. Nie my o tym decydujemy, to są umowy międzynarodowe, więc wszystkie decyzje leżą po stronie MSZ i Federacji Rosyjskiej – mówi rzecznik prasowy wojewody.

Po stronie polskiej umowa o MRG obejmuje część województwa pomorskiego: Gdynię, Gdańsk, Sopot oraz powiaty pucki, gdański, nowodworski i malborski, natomiast w województwie warmińsko-mazurskim: Elbląg i powiaty elbląski, braniewski, lidzbarski, bartoszycki oraz Olsztyn, jak również powiaty: olsztyński, kętrzyński, mrągowski, węgorzewski, giżycki, gołdapski i olecki. Po stronie rosyjskiej strefą przygraniczną objęty jest cały obwód kaliningradzki.

 

MK

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +8
    ~ Tomek G
    Środa, 31.07

    Dla mnie ten MRG to robienie kacapom dobrze!!!!!My nie możemy jechać więcej jak 10 razy ,bo nalicza nam się cło za paliwo ,a oni mogą śmigać ile tylko chcą, bo powiedzą ,że za parówkami jadą !!!!Skandalem jest obsługa i pobieranie haraczu przez celników ruskich !!!!!!

  2. 2
    +7
    ~ `
    Środa, 31.07

    Pobieranie haraczy przez kacapów to jest draństwo. Takie mamy MSZ że na to pozwala. Dlatego nie glosuje na PO.

  3. 3
    0
    ~ cycus
    Środa, 31.07

    to dla kacapow robja nie dla polakow rudy juz poazal ograniczyl do 10 wyjazdow

  4. 4
    --3
    ~ Sławek
    Środa, 31.07

    Możesz jeździć ile razy chcesz. Jeśli nie przewozisz pełnego zbiornika paliwa, możesz jeździć nawet codziennie.

  5. 5
    +1
    ~ `
    Środa, 31.07

    Możesz jeździć ile chcesz za każdym razem kacapowi w łapę musisz dać.

  6. 6
    +5
    ~ Tomek G
    Środa, 31.07

    Niech "szacowna" policja z Baraniewa zajmie się kacabusami śmigającymi na S22.Chowanie sie za filary mostów i polowanie na naszych z suszarką jest żenujące !!!!!!!!!Ruski jadą po 180 ,mają w dufie przepisy a wy ich nie dostrzegacie !!!!!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0378310680389