Sobota, 23.11.2024, Imieniny: Adela, Felicyta, Klemens
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Mały Ruch Graniczny z Obwodem Kaliningradzkim zacznie obowiązywać od 27 lipca

28.06.2012, 14:00:04 Rozmiar tekstu: A A A
Mały Ruch Graniczny z Obwodem Kaliningradzkim zacznie obowiązywać od 27 lipca
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (źródło: www.polskieradio.pl)

Od 27 lipca 2012 roku zacznie obowiązywać Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o zasadach małego ruchu granicznego – poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych na swojej stronie internetowej.

W dniu 27 czerwca 2012 roku Ambasador Rosji w Polsce Alexander Alekseev i Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz dokonali wymiany not o zakończeniu procedur wewnętrznych niezbędnych do wejścia w życie tej Umowy. Przypomnijmy, że umowa została  podpisana w Moskwie 14 grudnia 2011 r. przez Ministrów Spraw Zagranicznych Polski i Rosji :Radosława Sikorskiego i Siergieja Ławrowa,

Dla Polaków i  obywateli Obwodu Kaliningradzkiego umowa ta otwiera szerokie możliwości kontaktów w zakresie biznesu, turystyki i zwykłych kontaktów międzyludzkich. Będzie to kolejny, obok Umowy o ruchu osobowym i Umowy o żegludze po Zalewie Wiślanym, ważny element tworzący system ułatwień w ruchu osobowym między obydwoma państwami. A to przyczyni się do ożywienia naszego regionu głównie w branży handlowej i usługowej – powiedział wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski.

Umowa o małym ruchu granicznym umożliwi wielokrotne przekraczanie, lądowej polsko-rosyjskiej granicy przez mieszkańców stref przygranicznych obu państw: czyli po stronie rosyjskiej wszystkim mieszkańcom obwodu kaliningradzkiego (około miliona mieszkańców), a po stronie polskiej mieszkańcom znacznej części województw: pomorskiego (powiaty: pucki, nowodworski, malborski, gdański oraz miasta: Gdynia, Sopot i Gdańsk) oraz warmińsko-mazurskiego (powiaty: elbląski, braniewski, lidzbarski, bartoszycki, olsztyński, kętrzyński, mrągowski, węgorzewski, giżycki, gołdapski, olecki oraz miasta: Elbląg i Olsztyn). Obszar MRG po stronie polskiej obejmować będzie 16 525,73 km2 w stosunku do obszaru 15 100,00 km2 po stronie rosyjskiej.

Zezwolenie będzie uprawniało do wielokrotnego wjazdu, wyjazdu oraz przebywania w strefie przygranicznej obu państw. Dokument będą mogły otrzymać osoby posiadające miejsce stałego zamieszkania w strefie przygranicznej, od co najmniej trzech lat. Mały ruch graniczny będzie również dotyczył ich współmałżonków i dzieci na utrzymaniu, nawet jeśli mieszkają w strefie przygranicznej krócej niż trzy lata. Ułatwienia obejmą również obywateli państw trzecich, którzy zamieszkują w obwodzie kaliningradzkim i w polskiej strefie przygranicznej.

Zezwolenia wydawać będą: Polakom - ambasada Federacji Rosyjskiej w Warszawie i konsulat generalny Federacji Rosyjskiej w Gdańsku, a Rosjanom - konsul RP w Kaliningradzie. Opłata za rozpatrzenie wniosku i wydanie zezwolenia ma wynosić 20 euro. Podobnie jak w umowach o małym ruchu granicznym z Białorusią i Ukrainą, z opłaty zwolnione będą dzieci i młodzież do 16 roku życia lat, osoby, które przekroczyły 65 lat oraz inwalidzi wraz z osobami towarzyszącymi.

Za pierwszym razem zezwolenie będzie wydawane na dwa lata, natomiast każde kolejne na pięć lat. Osoba, która przekroczy granicę na podstawie zezwolenia uprawniającego do małego ruchu granicznego będzie mogła przebywać w wyznaczonych strefach przygranicznych jednorazowo do 30 dni licząc od dnia wjazdu, jednakże łączny czas pobytu nie może przekraczać 90 dni w okresie każdych 6-miesiecy, liczonych od dnia pierwszego wjazdu.

Zezwolenia nie otrzymają mieszkańcy rosyjskiej strefy przygranicznej, którzy w Systemie Informacyjnym Schengen (SIS) posiadają wpis o odmowie wjazdu oraz osoby stwarzające zagrożenie dla porządku publicznego i bezpieczeństwa wewnętrznego Polski.

Mały ruch graniczny będzie obowiązywał tylko na lądowych (drogowych i kolejowych) przejściach granicznych. Lądowe drogowe przejścia graniczne między Polską a Federacją Rosyjską, na których będzie obowiązywał mały ruch graniczny to: Gołdap, Bezledy, Grzechotki i Gronowo, natomiast kolejowe (osobowe) przejście graniczne znajduje się w Braniewie.

Przedstawiciele władz polskich szacują, że liczba mieszkańców rosyjskiej strefy przygranicznej zainteresowanych otrzymaniem zezwoleń wydanych w ramach MRG może wynieść ok. 500 tys. osób (Obwód Kaliningradzki zamieszkuje 941 500 mieszkańców).

Sejm uchwalił ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację przez prezydenta umowy o małym ruchu granicznym z Rosją 16 marca. W połowie kwietnia za ratyfikacją opowiedział się Senat. 4 maja Prezydent Bronisław Komorowski złożył podpis pod ratyfikacją umowy między rządem polskim a rządem Federacji Rosyjskiej o zasadach małego ruchu granicznego.

Duma Państwowa, niższa izba parlamentu Rosji, ratyfikowała umowę 25 maja. Rada Federacji, wyższa izba parlamentu FR, zatwierdziła ją 6 czerwca. Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin 14 czerwca 2012 roku podpisał ustawę federalną o ratyfikacji umowy między rządami Rosji i Polski o zasadach małego ruchu granicznego.

 

Edyta Wrotek, Rzecznik Prasowy Wojewody
Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +2
    ~ po co
    Czwartek, 28.06

    A olsztyn to nie miasto przygraniczne !!!!!

  2. 2
    +1
    ~ mistrz
    Czwartek, 28.06

    A olsztyn to dziura ................

  3. 3
    0
    ~ qwez
    Piątek, 29.06

    Tylko nigdzie nie mogę znaleźć informacji - czy potrzebny jest PASZPORT? Czy wystarczy dowód do tego zezwolenia?

  4. 4
    0
    ~ bob
    Piątek, 29.06

    qwez potrzebujesz paszportu -Rosja - obwod nie nalezy do unii eu ,wiec jest wymagany :)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.111340045929