Poniedziałek, 23.12.2024, Imieniny: Dagna, Wiktoria, Slawomir
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Czy problem uciążliwego złomowiska przejdzie do historii?

30.07.2013, 07:00:12 Rozmiar tekstu: A A A
Czy problem uciążliwego złomowiska przejdzie do historii?
Stacja Demontażu Pojazdów w okolicach ul. Dębowej, fot. Monika Skowrońska
Latem smród, dymi się, bo palą tam opony, przewody. Do tego straszny hałas taki, że nie idzie wytrzymać – na uciążliwe sąsiedztwo złomowca od lat skarżą się mieszkańcy ulic Dębowej, Akacjowej i Druskiej. Mimo, iż problem ten był podnoszony wielokrotnie, do tej pory nie udało się skutecznie poradzić sobie z uciążliwym złomowiskiem. Pomocy u wszystkich instytucji szukają mieszkańcy ulic leżących w sąsiedztwie skupu złomu i Zatorzanie, problem dostrzegają też radni.

Na ostatniej sesji RM, radny Henryk Gawroński (PO) złożył interpelację w sprawie złomowiska, znajdującego się na terenie miasta w okolicach torów PKP – Sprawa ciągnie się od wielu lat – wskazywał radny.

Skąd wziął się problem?

Działka, na której już kilka lat temu rozwinął swoją działalność skup złomu znajduje się w wieczystym zarządzie PKP TLK SA. Spółka ta wykorzystuje fakt, że w latach 80-tych ubiegłego stulecia właściwy wówczas minister wyraził zgodę na składowanie na tej działce odpadów niebezpiecznych - Obecnie prowadzona tam działalność gospodarcza polega na transporcie, przerobie i przeładunku złomu przez dzierżawcę, która powoduje uciążliwość w postaci przekraczania norm hałasu i niebezpieczeństwo związane z transportem złomu na teren firmy – relacjonuje radny Gawroński.

W zeszłym roku w sprawie działalności na tym terenie skupu złomu odbyła się rozprawa administracyjna poprzedzająca wydanie decyzji środowiskowej w sprawie zmiany użytkowania zespołu magazynów po dawnej cementowni przy ul. Dębowej 3 na punkt zbierania i przeładunku złomu stalowego. Mieszkańcy ulic, miedzy innymi Dębowej, Akacjowej i Druskiej, nie ukrywali, że wydaniu pozytywnej decyzji są przeciwni. Problemu by nie było, gdyby nie fakt, że złomowisko, nielegalnie działało przez 7 lat - Chodziło tylko o to aby zalegalizować prowadzoną od lat nielegalną działalność. Tak my to odbieraliśmy — mówił pani Mirosława, mieszkanka ul. Lotniczej, która w zeszłorocznym spotkaniu w urzędzie także uczestniczyła.

Sytuacja była o tyle wątpliwa, że raport oddziaływania na środowisko planowanej inwestycji, który został wtedy wykonany wskazywał, że natężenie hałasu "produkowanego" przez firmę mieści się w normie. Tylko w nielicznych wypadkach, niewiele poza nią wykraczało, a skup i obróbka złomu w tym miejscu nie powinno mieć negatywnego wpływu na otoczenie. Wątpliwości w sprawie raportu miał jednak elbląski SANEPID - Inspektorzy wskazywali wtedy, że w raporcie zabrało między innymi informacji odnośnie natężenie hałasu odczuwalnego w domach – opowiada pani Mirosława. - Wątpliwości budził również zapis odnośnie ekranów dźwiękochłonnych, które miałyby zostać zainstalowane na złomowisku, bo z jednej strony podkreślało się w raporcie że nie ma potrzeby ich montowania, z drugiej – o tym, że ekrany można by ustawić, choć nawet ich parametry nie były w dokumencie dokładnie określone.

Relację pani Mirosławy potwierdzają także słowa radnego, zawarte w jego interpelacji w tej sprawie – Mimo, że prowadzone przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie badania poziomu hałasu przemysłowego emitowanego do środowiska przez działalność złomowiska wykazywały dopuszczalny, lub w górnych granicach średni poziom emisji dźwięku, to trzeba podkreślić, ze badania te były wykonywane wtedy, gdy podmiot prowadzący działalność wyłączał najbardziej uciążliwe urządzenia np. prasonożyce i nie dokonywał w tym czasie np. ubijania złomu w kontenerach, czy wykonywania innych hałaśliwych czynności – wskazuje Henryk Gawroński. - Badania te nie odzwierciedlały więc rzeczywistego natężenia hałasu. W tym przypadku trzeba by prowadzić stały monitoring natężenia hałasu, trwający co najmniej kilka tygodni – tłumaczy radny.

Ponadto Henryk Gawroński zwrócił uwagę na jeszcze jeden, niebezpieczny element, który bezpośrednio wiąże się z terenem, na którym działalność prowadzi złomowiec - PKP TLK SA składuje na wspomnianej działce materiały nawierzchniowe w postaci drewnianych podkładów kolejowych, konserwowanych olejem zawierającym rakotwórczy kreozot – mówi radny. - Niewątpliwie działalność taka zagraża życiu i zdrowiu mieszkańców. Nielogiczność pojawia się również w kontekście dźwiękochłonnych ekranów, które miały się tam pojawić, bo złom składowany jest na kilku metrowej hałdzie, trudno więc o postawienie takiego wysokiego ekranu dźwiękochłonnego, zarówno od strony Lotniczej, jak i Grunwaldzkiej.

Koniec końców ekrany nie zostały jednak ustawione, a właściciele złomowca uzyskali w końcu kolejne grunta pod działalność złomowiska. Firma istnieje dalej – i nadal jest jednostką równie uciążliwą - Co nam przeszkadza? To widać, słychać i czuć – mówi pani Mirosława. – Złomowisko pracuje przez całą dobę. Hałas jest więc nie tylko w dzień, ale i w nocy. Nie da się spać. Najgorzej jest latem, bo nie dość, ze upał, to do tego dochodzi jeszcze smród, bo tam palone są między innymi opony.

Złomowisko zostanie zlikiwidowane lub przeniesione w inne miejsce?

Jeszcze podczas prezydentury Grzegorza Nowaczyka w Elblągu (2010-2013) do elbląskiego magistratu wpływały skargi mieszkańców w sprawie uciążliwego "złomowca". Grzegorz Nowaczyk problemu jednak nie zlikwidował. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej Jerzy Wilk, obecny prezydent miasta przyznał, że skala problemu jest rzeczywiście duża  - Ci właściciele skupów złomu, są powiązani rodzinnie i wykorzystują luki w prawie, po to, żeby prowadzić działalność. Kiedy jest zawieszona jedna działalność, otwierają drugą, przez członka rodziny i to trwa wiele lat – skomentował prezydent. - Potępiam tą formę działania firmy oraz sposób składowania, ja będę robił wszystko, aby to ucywilizować.

Czy problem uda się zniwelować? Być może w tunelu pojawi się światełko nadziei. Radny Henryk Gawroński wniósł do prezydenta prośbę o wystąpienie do ministra infrastruktury lub do wojewody warmińsko-mazurskiego o zmianę sposobu wykorzystania działki, na której znajduje się złomowisko - Jestem przekonany, że w Elblągu można wskazać inną lokalizację na prowadzenie wyżej wspomnianej działalności, z dala od terenów zamieszkałych – przekonuje radny.
 
Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 8

%75.0 %25.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 7 )


Komentarze do artykułu (33)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +8
    ~ ai
    Wtorek, 30.07

    Moze odpowiednie sluzby zainteresuja sie w jakich warunkach przebywaja tam psy

  2. 2
    +1
    ~ Nie dla kolesiostwa
    Wtorek, 30.07

    Gdyby radny bezradnay gawronski poczytał, wiedział by że podkłady kolejowe nie stanowią bezpośredniego zagrożenia do życia, inaczej Pracownicy Kolei Państwowych powymierali by jak muchy dawno temu (Oczywiście nie mam nic do pracowników PKP i życzę im zdrówka), chyba że specjalnie wyciągnął argument aby strona przeciwna mogła go odrzucić i uciąć sprawie łeb po kilku letnim postępowaniu administracyjnym i funkcjonować, a bezradny gawroński pokazałby że działaja zgodnie z prawem. Po drugie nie wydaje mi się, aby kolesie z PO starali się aby nowczyk stracił miejsce pracy.

  3. 3
    +15
    ~ keson
    Wtorek, 30.07

    A gdzie Nowaczyk poszedl do roboty? Moze niech redakcja poszuka troche w Internecie...

  4. 4
    --3
    ~ egweb
    Wtorek, 30.07

    Wilk się wygraża podatnikowi, który płaci podatki, troche nie poważna wypowiedź Prezydenta. teraz niech pogrozi jeszcze rynkersom z Dąbka co handlują bez kas fiskalnych

  5. 5
    --3
    ~ po
    Wtorek, 30.07

    w Elblągu dużo jest takich uciążliwych miejsc np. Tawerna Tortuga .

  6. 6
    +11
    ~ antyzłom
    Wtorek, 30.07

    Jakie podatki - przecież wszyscy wiedzą, że mafia złomowa nie płaci podatków!!! A ponowaczykowe urzędasy w UM zrobią wszystko by sprawy nie ruszyć- nie oderwą kolesi od koryta. To skandal żeby w środku miasta przy Grunwaldzkiej prowadzono działalność, która zadręcza mieszkańców miasta. Ewidentny przykład przedkładania przez władze miasta interesu jednego podmiotu gospodarczego nad interes publiczny! Panie Prezydencie - do dzieła!

  7. 7
    --6
    ~ gaz
    Wtorek, 30.07

    a ty antyzłom, zal ci cztery litery ściska? tak się składa, ze pałacą podatki i to nie małe, a ty pilnuj swojego koryta. a jak obrzeża miasta są dla ciebie centrum, to nie chce nawet wiedzieć gdzie mieszkasz...

  8. 8
    +15
    ~ egweb
    Wtorek, 30.07

    skoro Prezydent Wilk tak wyraźnie potępia powiązania rodzinne i sytuacje kiedy przepisuję się działalność w ramach członków rodziny to szybko musi potępić też pana Hajdukowskiego który aby dostać posadę wiceprezydenta przepisał udziały na syna, to jakoś też trzeba ucywilizować panie Prezydencie Wilk

  9. 9
    +6
    ~ ss
    Wtorek, 30.07

    Najpierw narzekacie, ze bezrobocie, ze brak perspektyw, a teraz każdy chce mieć nawet na obrzeżach miasta stfefę ciszy. Zlikwidujcie kolejne miejsca pracy osły.

  10. 10
    +10
    ~ szlaban
    Wtorek, 30.07

    Odpowiedzi dla wszystkich: Poczytajcie o podkładach kolejowych.Wystarczy wpisać w wujka Google. Komisja Europejska od 1 maja zakazała używania kreozotu,którym konserwuje się podkłady. Jego szkodliwośc uznała bezprogowo czyli każda ilośc jest bardzo szkodliwa dla zdrowia. Kiedyś na dachy kładziono eternit a teraz wiadomo że jest rakotwórczy. Czasy się zmieniają nauka idzie naprzód,zmienia się świadomość ludzi. Firma złomowa podatki płaci nie w Elblągu,podobno w Gdańsku. Nie widziałem też aby wspierała jakieś imprezy miejskie. Czytałem natomiast,że były Prezydent teraz tam pracuje.To wiele wyjaśnia-czemu przez lata pozwalano na tak uciążliwą działalność w środku miasta. Nasza nadzieja w nowych radnych i Prezydencie Jerzym Wilku który zawsze wspierał mieszkańców udręczonych smrodem i hałasem

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0413980484009