Język Aleksandra Puszkina nigdy nie miał szczęścia u mieszkańców naszego kraju. Jego odbioru, traktowania i uczenia się nie da się porównać z innymi językami obcymi. Doświadczenia historyczne, a nade wszystko rzeczywistość, w jakiej przyszło nam żyć, wskazywałby, że nie można tu liczyć na jakąś zasadniczą zmianę, na coś w rodzaju życzliwej reaktywacji języka rosyjskiego w Polsce. Należałoby raczej oczekiwać dalszej dewastacji i degradacji. Nic jednak bardziej mylnego. Szczególnie dla nas, elblążan, po odnowieniu i nawiązaniu współpracy z Obwodem Kaliningradzkim, język rosyjski ma szansę stać się kolejnym językiem informacyjnym w naszym mieście.
Pod koniec lipca br. ruszył bezwizowy, mały ruch graniczny pomiędzy Polską a Federacją Rosyjską, który m.in. ma stworzyć nowe możliwości gospodarcze, które otworzą się dla Elbląga i mieszkańców Obwodu Kaliningradzkiego. Porozumienie powinno się też przyczynić do ożywienia społecznego, kulturalnego oraz gospodarczego, szczególnie po stronie polskiej, głównie w branży turystycznej, sportowej, inwestowania w nieruchomości, po współpracę z młodzieżą na stopie sportowej i kulturalnej.
Brak informacji w języku rosyjskim przyczyną problemów i barier?
Czy Elbląg jest już jednak dostatecznie przygotowany na przyjęcie rosyjskich turystów? Rosjanie jak na razie traktują nasze miasto jako punkt przelotowy na trasie do Gdańska, który odwiedzają ze względu na dużą, dostępną galerię i ekskluzywne marki, które im oferuje. Na głowę w tej chwili bije nas również Braniewo, z ich Aquaparkiem, posiadającym atrakcyjną ofertę wypoczynkową. A w okresie zimowym, konkurentem dla naszej Góry Chrobrego i to konkurentem w tej chwili zdecydowanie wygrywającym jest Gołdap, ze swoim terenem zjazdowym oraz z atrakcyjną restauracją z ciekawym programem, który proponuje rosyjskim przybyszom.
Elbląg, jak na razie, dla sąsiadów zza wschodniej granicy, jest tylko miejscem postojowym, gdzie robią duże zakupy spożywcze, chociaż, coraz częściej, język rosyjski, można usłyszeć na elbląskiej Starówce. Dlatego, mimo wszystko, warto chyba pokusić się o wprowadzenie ułatwień dla Rosjan, choćby po to, aby nie stwarzać barier, które mogłyby zniechęcić naszych wschodnich sąsiadów do zostawienia swojej gotówki w naszym mieście.
Na problem braku zinformatyzowania w języku rosyjskim punktów usługowych, handlowych, hotelów i innych obiektów turystycznych i wypoczynkowych w mieście, zwracał uwagę radny Zdzisław Olszewski (PiS), interpelując w tej sprawie do prezydenta, Grzegorza Nowaczyka - Uważam, że w materiałach dotyczących promocji Elbląga zbyt mało wspomina się o rozwoju miasta, który może być spotęgowany dzięki małemu ruchowi granicznemu jaki mamy z Federacją Rosyjską – wyjaśniał Zdzisław Olszewski. – A przede wszystkim w mieście brakuje informacji dla Rosjan w ich języku, a którzy korzystają z Małego Ruchu Granicznego i przyjeżdżają coraz częściej do Elbląga.
I radny przytacza w tym miejscu przykład – 18 października w naszym euroregionie odbyła się posiedzenie rady naukowej instytutu, który został powołany pod kątem współpracy transgranicznej – opowiada Olszewski. - Uczestniczyli w niej m.in. rektor i profesor jednej z wyższych uczelni z Kaliningradu. Po spotkaniu mieliśmy pójść oglądać marinę. Idziemy na parking, a tu, za szybą, w samochodzie Rosjan tkwi mandat za niezapłacone parkowanie – mówi - Owszem stał tam parkomat, ale skąd Rosjanie mieli o tym wiedzieć, skoro na parkomacie widnieje tylko informacja w języku angielskim i niemieckim, bo na turystów z tych krajów, widocznie Elbląg jest najbardziej nastawiony – wyjaśnia radny klubu PiS.
W Norwegii, która podpisała z Rosją umowę o bezwizowym ruchu granicznym w 2010 roku, wszystkie sklepy, punkty usługowe i hotele zaopatrzone są w 100% w informację w języku rosyjskim. Wymiana informacji w małym ruchu granicznym też jest tam świetnie zorganizowana - U nas, na granicy takie materiały informacyjne także powinny witać turystę rosyjskiego już „od progu” – podkreślał Zdzisław Olszewski.
Czy wprowadzenie języka rosyjskiego jako trzeciego języka informacyjnego w naszym mieście pozwoli spojrzeć przybyszom zza wschodniej granicy łaskawszym okiem na Elbląg? Jak na razie, 25 września br. Elbląg otworzył swoje Przedstawicielstwo Informacyjne w Kaliningradzie. Na przełomie października i listopada Kaliningrad otworzy u nas swój punkt informacyjny. Mieścić się będzie ono w Ratuszu Staromiejskim.
a skąd Polak w Berlinie ma wiedziec, że rzeba placic za parking? no skąd? Panie Olszewski pan jedz do Berlina ze swoimi historyjkami i tam wyjaśnij zacofanym Niemcom, że Polacy nie muszą płacic za parkingi bo nie ma informacji po polsku. Swoja drogą klasyczny ruski naukowiec, nie wie, że rzeba zapłacić za parking, może Rosjanom rzeba wręczać imienne zaproszenia do płacenia, Panie Olszewski bedzie stał na parkingach i je wręczał
Panie Olszewski Po kim Pan odziedziczył taką służalczość ? Niech się ruskie języków uczą !
no pieknie !! na południu Polski po szwabsku ,w Elblagu po kacapsku w innych rejonach po ukrainsku itd czy to Polska??????????? a w sąsiednich krajach nigdzie nic po polsku na Litwie naszej pradawnej ziemi zrywają nasze tabliczki te sprawy powinno sie rozstrzygac na zasadach wzajemność
Wot i charaszo,Poliaczki. Elbląg urze nasz budiet i Polsza toże. Gienadij Gromko ***ow.
jeny co za baran, niestety już nie raz widziałem, że elbląski PiS mimo, że ma mniej minusów od POwców, to jednak zdarzaja sie u nich takie dziwadła jak taki Olszewski - przecież on tymi bzdurami robi dobrą rzecz ALE DLA POWCÓW - powinni dać mu nagane za takie brednie - biedak nie wie, że każdy kto jedzie do innego kraju to powinien znać zasady tam panujące, a poza tym, to moze powinniśmy we wszystkich jezykach świata pisać informacje na parkometrach??? Poza tym co to za turysci??? Widziałem juz takiego jak swoja terenówką z przyciemnianymi szybami ostentacyjnie jeździł po Elblągu i zajerzdżał pasy ruchu I Z TYŁU SAMOCHODU MIAŁ PRZYCZEPIONY SIERP I MŁOT zrobiony w brązie - symbole prawnie w Polsce zakazane - JA SIĘ PYTAM KTO TEGO BOLSZEWIKA WPUŚCIŁ DO POLSKI???
Od kiedy język rosyjski jest językiem międzynarodowym? To taki sam język jak polski, czeski albo węgierski. To, że część dawnego ZSRR mówi ciągle po rosyjsku to kwesta kilkudziesięciu lat i będzie z tym koniec. Nie należy też mylic że wielki kraj ma wielkie możliwości. Jak procent Rosjan odwiedza Polskę? 1% albo 2%? Cała reszta jest bardzo biedna i nie stać ich na wyjazd z własnej miejscowości, więc jeżdzą tylko ci, którzy są bogaci. Przemysł? Jaki? Chyba wydobywczy? Jest jakiś koncern rosyjski, który się liczy w świecie? Piszę o jakiejś firmie nowoczesnych technologii? Wiec zamiast może koncentrować się na Rosji nasze władze i inni politycy skoncentowaliby się na kontaktach z takim państwami, które coś wnoszą do gospodarki światowej.....
Panie Olszewski mowi pan takie ***oły że śmiać się chce .Co do parkomatów wystarczyło by ruski porozumiał się (nawet na migi) z innym kierowcą parkującym,a ten na pewno mu pokazał obsługę parkomatu. Ten rusek był za pewnie na poziomie pańskiego cwaniactwa.
ruch bezwizowy w Norwegii objął 9 tys Norwegów i około 45 tys Rosjan zamieszkujących w strefie 30 km od granicy, oczywiście Pan Olszewski wierzy, że dla tych 45 tys Rosjan w całej Norwegii zmieniono parkomaty? Naopowiadał Rusek bajek Olszewskiemu, a Olszewski uwierzył .i robi rewolucję językową, niedługo zacznie opowiadać, że w Moskwie na Placu Czerwonym rozdają samochody za darmo.
a tak poza tym to na jakąodległosć od granicy mogęwjeżdżacruskie, którzy wjechali na podstawie przepisów o ruchu przygranicznym bezwizowym? Ktoś wie???
do ~Solidarny. Nie mogą wyjechać poza granicę powiatów które są objęte MRG.