Wtorek, 7.01.2025, Imieniny: Lucjan, Julian, Teodor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka

25.02.2009, 09:38:49 Rozmiar tekstu: A A A
Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka

Obowiązek alimentacyjny to zobowiązanie do dostarczania środków utrzymania i wychowania. Ma on charakter bezwzględny, wobec czego nie można znieść go w formie umowy. Osoba uprawniona do otrzymywania alimentów ma prawo dochodzić ich na drodze sądowej nawet wtedy, gdy zobowiązany do ich płacenia dokonywał tego dotychczas dobrowolnie.

1.Istota i zakres obowiązku alimentacyjnego


Dostarczanie środków utrzymania polega na zaspokajaniu normalnych, bieżących potrzeb dziecka, tj. żywności, mieszkania ubrania, opału, leków oraz innych niezbędnych środków pozwalających na normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. 

Dostarczanie środków wychowania polega na staraniach o zdrowie dziecka, jego właściwy rozwój fizyczny i umysłowy, zdobycie przez niego wykształcenia oraz przygotowaniu go w sposób należyty do pracy dla dobra społeczeństwa, odpowiednio do jego uzdolnień.

Przepisy prawa nie precyzują sposobu, w jaki rodzice zobowiązani są realizować wobec dzieci świadczenia alimentacyjne, polegające na dostarczaniu środków utrzymania i wychowania. Zależnie od sytuacji, tj. m. in. tego czy rodzice mieszkają razem z dzieckiem, czy też osobno, jaka odległość dzieli ich od siebie oraz jakie są relacje między nimi – obowiązki te mogą być spełniane zarówno w pieniądzu jak i w naturze.

Zakres obowiązku alimentacyjnego wyznaczony jest usprawiedliwionymi potrzebami dziecka oraz możliwościami majątkowymi i zarobkowymi rodziców. Wspomnianych możliwości nie należy utożsamiać wyłącznie z osiąganymi dochodami. Przy ich ocenie należy ustalić czy osoba zobowiązana do alimentacji faktycznie wykorzystuje w sposób właściwy drzemiący w niej potencjał, który zależny jest m. in. od wykształcenia, osobistych zdolności, czy rodzaju wykonywanego zawodu.

Pamiętać przy tym należy, iż dziecko zawsze winno mieć zapewnione podstawowe potrzeby, pozwalające mu na właściwą egzystencję (żywność, ubiór, środki niezbędne do ochronę zdrowia czy kształcenia). Obowiązek zaspokajania potrzeb dziecka w szerszym zakresie jest zależny od jego osobistych cech i potrzeb oraz faktycznych możliwości majątkowych i zarobkowych ze strony rodziców. Istotnym jest przy tym, że dzieci uprawnione są do życia na tym samym poziomie, co ich rodzice, a powyższe odnosi się zarówno do rodziców faktycznie je wychowujących jak i tych nie sprawujących nad nimi opieki.

Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dzieci istnieje do czasu, kiedy te uzyskają zdolność do samodzielnego utrzymania, co zazwyczaj wiąże się ze zdobyciem przez nie kwalifikacji zawodowych. Uzyskanie pełnoletniości przez dziecko samo w sobie nie powoduje wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego ze strony rodziców.

2. Dochodzenie roszczeń alimentacyjnych na rzecz dzieci

W praktyce zdarza się, że dziecko wychowywane jest przez jednego z rodziców, natomiast drugi nie spełnia ciążącego na nim obowiązku alimentacyjnego. Wówczas zasadnym wydaje się dochodzenie na drodze sądowej alimentów na rzecz dziecka, których wysokość należy określić kwotowo. Istotnym jest przy tym, że rodzic faktycznie sprawujący opiekę nad dzieckiem traci uprawnienie do dochodzenia alimentów w jego imieniu z chwilą uzyskania przez dziecko pełnoletniości. Wówczas jedynie dziecko uprawnione jest do dochodzenia roszczeń alimentacyjnych wobec rodziców.

Żeby dochodzić przed sądem alimentów na rzecz dziecka należy złożyć pozew do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka. Strona dochodząca roszczeń alimentacyjnych zwolniona jest od obowiązku uiszczania kosztów sądowych, co czyni tę drogę dostępną dla wszystkich zainteresowanych, niezależnie od statusu majątkowego.

Pozew powinien zawierać niezbędne elementy pisma procesowego, tj. oznaczenie sądu, do którego jest skierowany, imię i nazwisko stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników, oznaczenie rodzaju pisma, osnowę wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności, podpis strony, przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika oraz wymienienie załączników, a dodatkowo określenie wartości przedmiotu sporu, którą odnośnie roszczeń alimentacyjnych oblicza się w aspekcie roku. Oznacza to przykładowo przy żądaniu zasądzenia alimentów w kwocie po 600 złotych miesięcznie, że wartość przedmiotu sporu wyniesie 7 200 złotych (12 miesięcy x 600 złotych).

W pozwie istotnym jest uzasadnienie żądania zarówno, co do zasady, jak i co do wysokości, gdyż ciężar dowodu w tym procesie spoczywa na wytaczającym powództwo. Należy przede wszystkim wykazać, dlaczego żądanie zasądzenia alimentów na rzecz dziecka skierowane jest przeciwko pozwanemu, a powyższe zazwyczaj będzie wiązało się z okolicznościami: bycia rodzicem oraz niewykonywania obowiązku dostarczania środków wychowania oraz utrzymania wobec dziecka.

Dodatkowo w pozwie należy uzasadnić wysokość żądania oraz wykazać, jakie są aktualne uzasadnione potrzeby dziecka, tj. ile wynoszą koszty jego utrzymania oraz w miarę możliwości załączyć do pozwu dowody potwierdzające te koszty, tj. rachunki za zakup ubrań, leków, żywności, edukację dziecka. Przy wykazywaniu kosztów utrzymania dziecka posłużyć można się także dowodami z zeznań świadków.

Ważne jest przy tym, aby nie zapomnieć o możliwościach majątkowych i zarobkowych tego, od którego dochodzone są alimenty, a pierwszym krokiem ku ich udowodnieniu jest wniosek o zobowiązanie pozwanego do przedłożenia do sądu zaświadczenia o wysokości uzyskiwanego wynagrodzenia lub zwrócenie się z takim zapytaniem za pośrednictwem sądu bezpośrednio do zakładu pracy pozwanego.

Przy ustalaniu kwoty alimentów żądanych na rzecz dziecka, dochodzonych w pozwie od jednego z rodziców należy mieć na uwadze, że rodzic może spełniać ciążące na nim obowiązki wobec dziecka także w naturze, tj. przez opiekę nad nim i jego wychowywanie.

Wówczas rodzic nie spełniający tych obowiązków winien ponosić istotną część utrzymania małoletniego.

Dochodząc roszczeń alimentacyjnych należy pamiętać o tym, że ulegają one trzyletniemu okresowi przedawnienia oraz iż ustalenie ich wysokości w prawomocnym wyroku (np. rozwodowym) nie pozbawia skutecznej możliwości dochodzenia zmiany rozstrzygnięcia w tym zakresie - w razie zmiany stosunków. Zważyć przy tym jednak należy, że chodzi tylko o taką zmianę stosunków, która nastąpiła nie wcześniej niż po uprawomocnieniu się wyroku zasądzającego alimenty. 

MB

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ Alan
    Sobota, 28.02

    Dziękuję redakcji za informacje. Koszty prawnika czy porady prawnej nie są dziś tanie!

  2. 2
    0
    ~ Magda
    Środa, 11.03

    Jeżeli rodzic nie spełnia obowiązku alimentacyjnego , uchyla sie od płacenia alimentów wyznaczonych sądownie to jak wtedy postępować ?

  3. 3
    0
    ~ -
    Środa, 11.03

    Najprostrzym sposobem egzekucji jest komornik, który ściągnie wszystkie zobowiązania alimentacyjne (nawet zaległe) albo od rodzica dziecka albo od dziadków. Nierealizowanie postanowień sądu poprzez uporczywe uchylanie się od obowiązku alimentacyjne może skutkować nawet pozbawieniem wolności.

  4. 4
    0
    ~ Magda
    Środa, 11.03

    Moj były mąż ma przekazywać alimenty do moich " rąk własnych " Nie mam pisemnego dowodu że płacił i nie mam dowodu że nie płacił alimentów . Czy taka sytuacja działa na moją niekorzysc ? (eks-mąż też nie ma dowodów , że przekazywał pieniądze na dziecko ) , Pieniadze przekazywał mi poprzez syna w kwocie mniejszej niz było to ustalone sądownie lub w kilku miesiącach nie płacił wogóle . Czy zeznania syna będa wiarygodne podczas rozprawy sadowej ? czy moge w inny sposób dowieść ze były mąż nie spełnial obowiązku alimentacyjnego ? Proszę o odpowiedz

  5. 5
    0
    ~ MS
    Środa, 11.03

    W takie sytuacji to Pani mąż musi dowieść, że spełniał obowiązek alimentacyjny, gdyż na nim spoczywa ciężar dowodów w tym zakresie. Jeżeli dysponuje Pani tytułem wykonawczym (prawomocnym wyrokiem sądowym), a mąż nie płaci alimentów w całości bądź w części należy niezwłocznie skierować sprawę do komornika sądowego.

  6. 6
    0
    ~ Magda
    Środa, 11.03

    Bardzo dziękuję za odpowiedz ::)

  7. 7
    0
    ~ lideczka
    Wtorek, 22.09

    czy pełnoletnia córka (20 lat) tegoroczna maturzystka ,chcąca podjąć naukę w prywatnej szkole wyższej - nauka w systemie dziennym otrzymywać będzie w dalszym ciągu alimenty?

  8. 8
    0
    ~ Redakcja (MS)
    Środa, 23.09

    Lodeczko! Rodzić ma obowiązek wypłacania alimentów dopóki dziecko się uczy i nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać, nie ma znaczenia czy jest to szkoła prywatna czy publiczna.

  9. 9
    +1
    ~ pliszka
    Czwartek, 08.10

    czy osobie bezrobotnej bez dochodów Sąd może przysądzić alimenty

  10. 10
    0
    ~ Pokosinska
    Poniedziałek, 03.01

    Czy przysadzone alimenty to jest wszystko do czego jest zobowiazany rodzic ,czy oprocz tego mozna domagac sie zwrotu czesci za chrzciny ,komunie wyjazdy na wakacje itp.za co jeszcze dodatkowo rodzic powinien placic oprocz przysadzonych alimentow .slyszalam za zobowiazany jest do zakupu raz do roku obuwia .prosze o odpowiedz.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0835158824921