Niedziela, 22.12.2024, Imieniny: Franciszka, Bozena, Zenon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ZDROWIE I URODA

Wejdź w nowy rok w zdrowiu – postaw na profilaktykę

15.12.2024, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Wejdź w nowy rok w zdrowiu – postaw na profilaktykę

Nowy rok to doskonały moment, by zadbać o swoje zdrowie i wprowadzić pozytywne zmiany w stylu życia. Wśród wielu postanowień warto uwzględnić te najważniejsze – dotyczące profilaktyki zdrowotnej. 

 

 

Regularne badania to najlepszy sposób na wczesne wykrycie i zapobieganie poważnym chorobom takim jak nowotwory, choroby układu krążenia czy gruźlica. Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje szeroki wachlarz bezpłatnych programów profilaktycznych, które umożliwiają skorzystanie z profesjonalnych badań przesiewowych.

 

 

Profilaktyka raka piersi


Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet w Polsce. Kluczowe znaczenie ma wczesne wykrycie zmian, które znacząco zwiększa szanse na pełne wyleczenie. Program profilaktyki raka piersi skierowany jest do kobiet w wieku 45-74 lata i obejmuje:
bezpłatne badanie mammograficzne co dwa lata, możliwość wykonania badań częściej w przypadku obciążenia genetycznego. 

Badania można wykonać w wielu placówkach medycznych, w także w mobilnych mammobusach, które odwiedzają mniejsze miejscowości. 

 

 

 

Programem profilaktycznym, który cieszy się największą popularnością w regionie jest profilaktyka raka piersi. W tym roku z bezpłatnej mammografii skorzystało prawie 45 tysięcy kobiet. Niestety jest to zaledwie ok. 30 % wszystkich uprawnionych do badania pań

 

 

– podaje Magdalena Mil, rzeczniczka prasowa W-M OW NFZ. 

 

 

 

Profilaktyka raka szyjki macicy


Rak szyjki macicy rozwija się powoli i często nie daje objawów we wczesnym stadium. Regularne badania cytologiczne mogą jednać wykryć zmiany przednowotworowe lub nowotworowe zanim choroba się rozwinie. 

Program profilaktyki raka szyjki macicy adresowany jest do kobiet w wieku 25-64 lata i oferuje: bezpłatne badania cytologiczne co trzy lata.
 
 

 

 

Mieszkanki naszego województwa niezbyt chętnie korzystają z profilaktycznej cytologii. W 2024 roku z badań skorzystało niecałe 16 tysięcy kobiet, na 133 tysiące uprawnionych do badania

 

 

– wylicza Mil. 

 

 

 

Cytologia to szybkie i bezbolesne badanie, które może uratować życie. Aby ją wykonać wystarczy umówić się do wybranej poradni położniczo-ginekologicznej, która ma podpisaną umowę z NFZ.

 

 

 

Profilaktyka chorób układu krążenia


Choroby układu krążenia, takie jak nadciśnienie, miażdżyca czy zawał serca, są główną przyczyną zgonów w Polsce. Tymczasem wielu z nich można skutecznie zapobiegać dzięki odpowiedniej profilaktyce i zmianie stylu życia. Program profilaktyki chorób układu krążenia skierowany jest do osób 35-65 lat, które nie były leczone z powodu tych chorób. Program obejmuje: badanie poziomu cholesterolu i glukozy we krwi, pomiar ciśnienia tętniczego krwi, ocenę czynników ryzyka, takich jak palenie papierosów, nadwaga czy brak aktywności fizycznej. Nie czekaj na pierwsze objawy – skorzystaj z możliwości kompleksowego sprawdzenia swojego stanu zdrowia.

 

Liczba pacjentów, którzy skorzystali w tym roku z programu profilaktyki chorób układu krążenia wynosi 18 921.

 

 

 

Badania przesiewowe raka jelita grubego 


Rak jelita grubego to jeden z najczęstszych nowotworów w Polsce, ale jego wczesne wykrycie daje duże szanse na wyleczenie.  Program badań przesiewowych raka jelita grubego dedykowany jest osobom w wieku 50-65 lat (lub od 40 roku życia w przypadku obciążenia genetycznego). Obejmuje on: bezpłatne badania kolonoskopowe.

Dla wielu osób największą barierą jest strach przed samym badaniem. Warto jednak wiedzieć, że jest ono przeprowadzane w znieczuleniu i pozwala wykryć zmiany, które w przyszłości mogą przekształcić się w nowotwór. 

 

 

 

Profilaktyczną kolonoskopię wykonało w tym roku 859 osób. Uprawnionych do badania było prawie 30 tysięcy.

 

 

 

Program profilaktyki gruźlicy 


Gruźlica to choroba zakaźna, która może atakować płuca i inne narządy. Choć jej występowanie w Polsce zmniejszyło się w ostatnich latach, nadal istnieją grupy podwyższonego ryzyka. Wczesne wykrycie gruźlicy pozwala na skuteczne leczenie i zapobieganie dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby. 

Program profilaktyki gruźlicy jest skierowany do osób mających kontakt z chorymi, żyjących w trudnych warunkach socjalnych, palących papierosy, długotrwale narażonych na stres i osłabionych zdrowotnie.  Program obejmuje: edukację zdrowotną na temat objawów gruźlicy, ocenę ryzyka wystąpienia choroby, w razie potrzeby skierowania na badania diagnostyczne. 

 

 

 

Ze świadczeń w ramach profilaktyki gruźlicy skorzystało 22 803 pacjentów. 

 

 

 

Dlaczego warto?


Profilaktyka to inwestycja w siebie i swoje zdrowie. Regularne badania przesiewowe pozwalają wcześnie wykryć zmiany, które często można w pełni wyleczyć, są dostępne bezpłatnie w ramach NFZ, trwają krótko i są bezpieczne.

 

 


Jak skorzystać?


Sprawdź, do których programów kwalifikujesz się wiekowo. Skontaktuj się z przychodnią lub punktem realizującym badania profilaktyczne. Umów się na wizytę i rozpocznij nowy rok od troski o siebie!


    

 

Agnieszka Budziszewska

Zespół Komunikacji Społecznej i Promocji

Warmińsko-Mazurski OW NFZ

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0729250907898