To już 25 lat odkąd w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu przyjmuje się pacjentów. Z okazji tego jubileuszu, w Teatrze im. Aleksandra Sewruka odbyła się uroczystość, w której wzięli udział przyjaciele, pracownicy Szpitala oraz przedstawiciele władz. Były kwiaty, życzenia i dźwięki pięknej muzyki, którą zaserwowała Elbląska Orkiestra Kameralna i Marcin Wyrostek z zespołem Tango Corazon Quintet.
29 czerwca 1988 roku, próg nowo wybudowanego Szpitala przekroczył pierwszy pacjent. Ale historia placówki sięga 1972 roku, kiedy to decyzją Rady Miasta postanowiono wybudować w Elblągu nowy szpital. Prace ruszyły w listopadzie 1974 roku, początkowo ich zakończenie planowano na 1980 rok, ale przedłużyły się do 1987 roku. Dzięki tym działaniom mogliśmy dziś uczestniczyć w obchodach 25-lecia Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego.
Historię Szpitala w skrócie przedstawiła Elżbieta Gelert, Dyrektor Naczelna. – Ci, którzy pracowali przy budowie tego szpitala, a było to dziennie 500-600 osób, wiedzą jak trudna była ta budowa. Miejsce, w którym powstawał Szpital było bardzo bagniste, ale całą tę historię mamy za sobą i teraz mamy gdzie pracować a nasi pacjenci mogą korzystać z usług Szpitala – mówi Elżbieta Gelert. – Przez 25 lat wszyscy pracujemy na dobre imię Szpitala i wszystkim tym osobom dziękuję. Pracujemy dla pacjentów i im więcej ich jest zadowolonych, tym większa dla nas satysfakcja – dodaje.
– Jesteście jednym z najlepszych Szpitali w RP, wzorem dla innych, jesteście tą grupą ludzi, którzy chcą, potrafią i robią to, co jest ważne. To, na co pacjenci czekają – mówi Witold Gintowt-Dziewałtowski, senator RP. – Przez te 25 lat zasłużyliście na nasz szacunek i wyrazy uznania, jednocześnie życzenia, abyście to co robicie, przynosiło wam satysfakcję –mówi senator.
Fakty nie pozostawiają złudzeń, Wojewódzki Szpital Zespolony osiąga wysokie wyniki w prestiżowych rankingach. Placówka znajduje się w czołówce szpitali polskich już od kilku lat, m.in. w takich konkursach jak „Bezpieczny Szpital”. W 2012 roku Szpital uplasował się na szóstym miejscu w Polsce i pierwszym miejscu w województwie warmińsko – mazurskim. Szpital wspiera także największą orkiestrę w kraju, Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, której nazwę nosi jeden z oddziałów. Takie oddziały znajdują się jedynie w siedmiu placówkach w całej Polsce.
Szpital rocznie przyjmuje około 35 tysięcy pacjentów, działa prężnie od 25 lat a mimo tego, wielu mieszkańców określa go mianem „nowy”. – Nazywamy go Szpitalem nowym, bo dzieje się ciągle coś nowego, Szpital podąża za nowymi potrzebami i nowymi technikami w medycynie – mówi Halina Nowik, Przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Elblągu.
Prezentom, życzeniom, podziękowaniom i gratulacjom nie było dziś końca. Szczególny aplauz publiczności zdobył przemawiający w czasie uroczystości starosta elbląski, Sławomir Jezierski. – Scena teatru skłania mnie do tego, żeby wystąpić w kilku rolach. Po pierwsze jako mieszkaniec Elbląga, po drugie, jako pacjent, na szczęście były – mówi starosta. - Nie będę opowiadał historii choroby, ale postawiliście mnie na nogi i potem zdobyłem trzy tytuły wicemistrza Polski w tenisie ziemnym. Żeby nie było tak słodko, to muszę przyznać i to kieruję do dr Kowaliny, że coś musiał tam spaprać, bo powinienem zdobyć mistrzostwo – mówi starosta.
Życzenia złożyli także przedstawiciele pracowników Szpitala, które ze szczególnym uśmiechem przyjęła Elżbieta Gelert i reszta dyrektorów. – Nasz Szpital, dzięki mądremu kierowaniu, jest Szpitalem odpowiadającym potrzebom medycyny XXI wieku. Z czego jesteśmy dumni – mówi lek. Hanicenta Rzepa Ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego. Podziękowania otrzymali wszyscy dyrektorzy zarządzający Szpitalem.
W jubileuszu wzięli udział m.in. Witold Gintowt-Dziewałtowski, senator RP, Jan Maścianica, Wicewojewoda woj. Warmińsko-Mazurskiego, Witold Wróblewski, Członek Zarządu woj. Warmińsko-Mazurskiego, Janusz Hajdukowski, wiceprezydent Elbląga. Byli także przedstawiciele władz samorządowych naszego województwa, miasta i powiatu, elbląscy radni i goście z Kaliningradu. Na sali elbląskiego Teatru był obecny również dyrektor NFZ z Olsztyna, Andrzej Zakrzewski, dyrektorzy Szpitali m.in. z Ełku, Fromborka czy Trójmiasta, przedstawiciele placówek związanych z ochroną zdrowia i wielu innych.
Dużą część sali elbląskiego Teatru wypełnili pracownicy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, którzy mogą się poszczycić 25-letnim stażem pracy w tej placówce. To właśnie im i wszystkim pracownikom został zadedykowany koncert znanego akordeonisty Marcina Wyrostka z zespołem Tango Corazon Quintet, któremu towarzyszyła Elbląska Orkiestra Kameralna.
Po uroczystości udało nam się zapytać Elżbietę Gelert o najbliższe plany. – Na dzień dzisiejszy chcielibyśmy dokończyć budowę Pogotowia Ratunkowego i to wyzwanie na kolejne dwa lata. Wspólnie z Miastem chcielibyśmy wypracować pediatrię i mam nadzieję, że dla dobra mieszkańców, to nam się uda – podsumowała Elżbieta Gelert.
W ciagu 25 lat to mamy naj grubszam panią dyrektor która ma naj grubsza portfel
Hmmmm...kolejny raz, niby się pisze o szpitalu a tak naprawdę to o Gelert. Why ???
strasznie dużo starych grubych bab gosciło na tej imprezie, a do tego jeszcze żarły dużo kalorycznego żarcia, źle to wróży
Kidy gelertowa odda skradzione oddziały z innych szpitali?
Skąd u PO taki "ciąg" na szable ? Najpierw Grześ na promocji "ślimaka" teraz poseł. Ale jak się bawić to się bawić orkiestra gra ale na Tytanicu też grała
a gdzie byli, wieloletni dyrektorzy szpitala wojewódzkiego ? np. dr Bryk , Pan Zimnoch ? , wstyd , jak łatwo zawłaszczyć zbiorowy sukces.
mówi się "nowy" bo przy innych które wyglądają jak ruiny wygląda na nowy
Tylko swoich sie zaprasza a gdzie są pozostali dyrektorzy całe PO razem z gelertową wzięci
WIADOMOŚĆ DO STAROSTY ELBLĄSKIEGO - JAK SIĘ PRZEMAWIA TO NIE TRZYMA SIĘ RĄK W KIESZENI! zwykły brak szacunku dla innych
patrzę, patrzę patrzę, ale sałatki ze szczawiu ani mirabelek nie widzę na stołach