Czy w naszym mieście powstanie program „odbetownoania Śródmieścia”? Z taką inicjatywą wyszedł Przewodniczący Rady Miasta Antoni Czyżyk. - Bruksela postawiła sobie za cel „walkę” z nadal trwającą i postępującą w Polsce „betonozą” - stwierdził.
- Z dostępnych informacji wyczytujemy, że Komisja Europejska zażądała, by do wszystkich programów regionalnych (dla 16 województw) dopisać jasno, że priorytetowym działaniem będzie ochrona środowiska, drzew oraz dbanie o tereny zielone przy planowanych remontach i przebudowach. Bruksela postawiła sobie za cel „walkę” z nadal trwającą i postępującą w Polsce „betonozą” - opowiadał Antoni Czyżyk.
Jak zaznaczył Przewodniczący RM, w projektach realizacyjnych należy szczególnie zadbać o zachowanie i rozwój zielonej infrastruktury. - Mając na uwadze, potrzebę adaptacji obszarów miejskich do zmiany klimatu, należy dążyć również do zwiększania powierzchni biologicznie czynnych i unikania tworzenia powierzchni uszczelnionych – stwierdził.
Kwestia zieleni nie dotyczy tylko estetyki. Zielone miasta to miasta nie przegrzane, a co za tym idzie przyjazne mieszkańcom
– dodał.
Antoni Czyżyk zachęcał Prezydenta Elbląga do zainteresowania się tym zagadnieniem, a docelowo do opracowania i stworzenia programu lub do dokładnej analizy istniejących programów, z których wynika sukcesywne zazielenienie miejskiej tkanki i wyjście naprzeciw oczekiwaniom Unii Europejskiej.
Taka analiza pozwoli miastu rozpocząć transformację, która dostosuje Elbląg do zmieniającego się klimatu. Większa ilość drzew w mieście pozwala oddychać lepszym powietrzem, obniżyć temperaturę ulic w upalne dni, czy zwiększyć powierzchnie biologicznie czynną oraz retencję podczas nawałnic i intensywnych deszczy
– podkreślił Antoni Czyżyk.
Kolejną rzecz, na którą zwrócił uwagę Przewodniczący RM to fakt, że badania potwierdzają, że większa ilość zieleni w mieście wpływa pozytywnie na poprawę jakości życia mieszkańców. - Zielony Budżet, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród mieszkańców Elbląga jest argumentem i najlepszym dowodem na to, że poruszane przeze mnie tematy nie są obojętne elblążankom i elblążanom – przyznał.
W jaki sposób Elbląg jest przygotowany do korzystania ze środków w nadchodzącej perspektywie na lata 2021-2027 w obszarze ochrony środowiska ze szczególnym uwzględnieniem priorytetów unijnych tj. „odbetonowania” miast, a w szczególności Starówki? Czy istnieje możliwość zarezerwowania na jego realizację środków finansowych w budżecie na przyszły rok?
- pytał Antoni Czyżyk.
Obecnie miasto przygotowuje dwie strategie - „Bliżej Bałtyku 2030” oraz „MOF Elbląga 2030. Strategia rozwoju ponadlokalnego”. - Ważnym dokumentem dot. kwestii poruszanych przez pana Przewodniczącego jest przyjęty w 2019 r. „Plan Adaptacji do zmian klimatu Miasta Elbląga do roku 2030” - poinformował Prezydent Elbląga Witold Wróblewski. - Celem nadrzędnym Planu jest poprawa jakości życia mieszkańców, wzrost świadomości ekologicznej oraz rozwój infrastruktury miasta w warunkach zmieniającego się klimatu.
- Pierwsze konkursy w ramach perspektywy finansowej 2021-2027 rozpoczną się najwcześniej w drugiej połowie 2023 r. Natomiast obowiązek zabezpieczenia środków w budżecie miasta na zadania inwestycyjne realizowane ze środków funduszy europejskich pojawia się w momencie decyzji przyznaniu dofinansowania dla przedsięwzięcia, tj. na etapie podpisania umowy o dofinansowanie. Tym samym nie ma praktyki wcześniejszego rezerwowania środków w budżecie miasta – wyjaśniał Witold Wróblewski.
Więcej domków z drewna i słomy będzie
harley właśnie zalewa betonem bażantarnie od strony ul. Łęczyckiej. Już dojeżdżają do leśniczówki na szczycie góry Chrobrego. Betonoza w tym mieście ma się dobrze.
Najpierw należałoby odbetonować UM i Radę Miasta poprzez referendum
odbetonowanie- to mam nadzieję, że po byłej Tortudze na Starym Mieście nie powstanie kolejny apartamentowiec, lepiej by zainwestowali w zaplecze dla żeglugi np statki przypływające i odpływające do Krynicy Morskiej oraz na Kanał Elbląsko=Ostródzki; Jeśli nie to zagospodarować to na teren zieleni, której brakuje na Starym Mieście, zwłaszcza wzdłuż rzeki Elbląg. A nie apartamentowiec, który zasłoni Galerię EL dla przypływających do Elbląga. Panie Czyżyk proszę wziąć to pod uwagę.
Odbetonowac Starowke Ulica Stary Rynek Studzienna Tu nie rosnie ani jedno drzewo Przestrzen przeznaczona do wypoczynku spacerow zamiast tego pelna pedzacych samochodow i
Doskonałym przykładem "odbetonowywania" są bezmyślnie wydawane prze miasto pozwolenia na budowę nowych bloków okno-w-okno. Rycerska koło szkoły, Topolowa na trawniku przed domami, konopnicka itd. Władze miasta byle wziąć w łapę kasę za działkę ziemi totalnie ignorują planowanie przestrzenne, wygląd miasta i wygodę przyszłych i obecnych lokatorów. Wniosek - władze Elbląga od lat maja gdzieś miasto i mieszkańców, a dbają tylko aby jak najszybciej sprzedać działkę, bo "nie wiadomo czy jeszcze porządzimy, wiec lepiej posprzedawać i zarobić". Za to elbląskie tzw. media ograniczają się tylko do opisania artykuliku, że powstaje inwestycja, bo chyba boją się spytać w UM czemu tak bezmyślnie lokuje się nowe budynki mieszkalne.
oczywiście byłem i jestem ZA , tylko ,gdzie do tej pory była Zieleń Miejska i jej tak hucznie żegnany wieloletni dyrektor ,wróg drzew , a miłośnik kwiatków i krzaczków.
A dom kultury cały zabetonowany
Jaja, kpina czy słaby wzrok! Jak to miasto wyglada? Beton gdzie się da, blok na bloku i blokiem pogania! Okno w okno wepchnięte w kazdą dziurę czy pasuje czy nie! To błysneli tematem !
Najpierw zabetonowali Baumem, teraz będą odbetonowywać. UE to stan umysłu, a świat ucieka. Teraz po Ukrainie, jeszcze bardziej. Bez rosyjskich surowców, ze starzejącymi się społeczeństwami i obłąkaną ideologią eko-gender, Europa tonie.