Dziś (21 czerwca) w elbląskiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego przy ul. Wojska Polskiego 1, trwają konsultacje społeczne dotyczące wyboru optymalnej wersji kart do głosowania w przyszłorocznych wyborach samorządowych. PKW zaproponowała, by głosy w wyborach do rad sejmików województwa czy rad gmin, oddawać na olbrzymich, jednostronnych płachtach formatu A0 lub A1. Alternatywą dla nich jest dotychczas obowiązująca, ale nieco zmieniona karta do głosowania w formie książeczkowej.
Dwa i pół roku temu, podczas ostatnich wyborów samorządowych wyborcy oddali w całym kraju około 2,5% głosów nieważnych. - Wiele organizacji społecznych i instytucji politycznych stawiało wobec tego rozmaite zarzuty dotyczące tego, że karty do głosowania były wówczas mało przejrzyste i mało czytelne - mówi Adam Okruciński, dyrektor delegatury KBW w Elblągu.
W związku z tym Państwowa Komisja Wyborcza przygotowała propozycje zmian w kartach do głosowania. Obecnie, przez cały czerwiec trwają konsultacje społeczne, które mają dać odpowiedź, który wariant zmian obowiązywać będzie podczas przyszłorocznych wyborów samorządowych.
W środę, 21 czerwca we wszystkich delegaturach Krajowego Biura Wyborczego zorganizowano dzień otwarty. W Elblągu każdy obywatel mogł w godzinach od 9 do 15 przyjść do elbląskiej delegatury KBW mieszczącej się przy ul. Wojska Polskiego 1. Na miejscu zainteresowani będą mieli okazję obejrzeć proponowane karty do głosowania oraz wyrazić swoją opinię na ich temat.
Ogólny zarys kart do głosowania jest taki sam jak w trakcie wyborów samorządowych, które odbyły się 2,5 roku temu. Nadal obowiązywać będzie zasada jedna karta, jeden głos przy jednym nazwisku. Bez zmian pozostaną też kolory kart do głosowania. PKW musi jednak rozstrzygnąć jak będzie wyglądać karta do głosowania w wyborach do sejmików wojewódzkich lub rad powiatów, czyli tam gdzie zazwyczaj zgłaszanych jest najwięcej komitetów i partii wyborczych
- informuje Adam Okruciński, dyrektor delegatury KBW w Elblągu.
Przygotowano dwie propozycje tego typu kart. Pierwsza to obowiązująca wcześniej karta książeczkowa, w której naniesione zostaną zmiany. Na stronie pierwszej nie będzie listy kandydatów konkretnej, wylosowanej z numerem pierwszym partii politycznej. Będą za to niezbędne informacje dla wyborcy. Na długiej stronie natomiast znajdować się ma spis komitetów wyborczych, na podstawie którego wyborca może wybrać sobie odpowiednią stronę do głosowania.
Drugą propozycją jest karta w formie pojedynczej kartki papieru tzw. płachty. Tu zaproponowano dwie koncepcje stosowane w zależności od ilości zgłoszonych komitetów. Jeżeli będzie ich bardzo dużo np. ponad 20 w wyborach do sejmiku województwa, to dla czytelności karty do głosowania wymagać ona będzie odpowiednio większego formatu na wzorze A0 lub, gdy tych komitetów jest mniej, na formacie A1
- mówi Adam Okruciński.
Po zebraniu opinii w konsultacjach, PKW sporządzi raport i zaproponuje ustawodawcy najlepszy wariant kart do głosowania. - Na podstawie cząstkowych opinii opublikowanych przez PKW, większość wyborców opowiada się za formą książeczkową - przyznaje dyrektor delegatury KBW w Elblągu.
Ubolewać należy, że nigdzie nie było żadnej informacji o tym referendum!
Płachta A0 jest bardzo dobra, a głosowanie będzie się odbywać na stołach do pingponga MOSYR w warunkach tajności rzecz jasna.
O urnach coś nic nie napisali. A miały być przezroczyste.
Ta opinie wydał na podstawie tych 5 osób które były na konsultacji chyba za szybko się wychylił ,może ma już pewniaka a te konsultacje to sciema
Po co te spotkania, przecież jeszcze prezes klubu się w tej sprawie nie wypowiedział?