Ponad 170 elblążan - bezrobotnych, niepełnosprawnych w ciągu najbliższych dwóch lata skorzysta ze wsparcia Elbląskiego Centrum Integracji Społecznej. Nauczą się tam nowych zawodów, między innymi stolarki i krawiectwa. To ma pomóc im w znalezieniu pracy. Właśnie trwa rekrutacja osób, które przekroczyły 50 rok życia.
Elbląskiego Centrum Integracji Społecznej to projekt, a właściwie dwa projekty Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych skierowane do osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Dwa, bo odbiorcy zostali podzieleni na dwie grupy: osoby w wieku 15 - 50 lat i osoby 50+. Nabór do pierwszej z nich już się odbył. Rekrutacja do drugiej potrwa do końca grudnia. Kto może się zgłosić? Osoby zagrożone wykluczeniem społecznym: długotrwale bezrobotne, niepełnosprawne, takie, które wyszły z nałogu.
To jedyne tak duże przedsięwzięcie w województwie warmińsko-mazurskim. Po pierwsze dlatego, że wykorzystujemy doświadczenia wielu instytucji, które z nami współpracują przy tym projekcie. Wśród partnerów są: Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych, Elbląskie Stowarzyszenie Pomocy Humanitarnej Lazarus, Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Elblągu. Po drugie ze względu na tak dużą liczbę uczestników
- mówi Małgorzata Woźna, dyrektor ECIS.
Sam projekt podzielony jest na trzy etapy. Pierwszym i najważniejszym będzie rekrutacja. To tak naprawdę dokładna diagnoza uczestników projektu, w której wezmą udział doradca zawodowy, psycholog i trenerem pracy. Dzięki temu będzie wiadomo jak pracować z danym uczestnikiem, jakie ma on predyspozycje, kwalifikacje, które można wzmocnić. Kolejnym etapem jest reintegracja zawodowo- społeczna, która potrwa 2 miesiące. Tu uczestników czekają spotkania, kursy i szkolenia, w których trakcie powstanie plan ich rozwoju.
Kolejnym, ostatnim etapem będą praktyki u elbląskich przedsiębiorców i w pracowniach centrum. Tych są cztery: usług opiekuńczych, krawiecka, stolarska i gospodarcza. Te konkretne profile wynikają z zapotrzebowania na rynku pracy. Naszym celem jest podniesienie kompetencji uczestników projektu, tak aby mogli znaleźć zatrudnienie. Ostrożnie szacujemy, że 40 procent osób, które skorzystają z tej oferty, wejdzie z powrotem na rynek pracy. Z naszych doświadczeń wynika jednak, że ta liczba może być większa
- dodaje Małgorzata Woźna.
Projekt będzie realizowany z pieniędzy unijnych, do jesieni 2018 roku. Będzie kosztował 4 miliny złotych, z czego 500 tys. zł to wkład własny. Od lutego przyszłego roku Centrum będzie miało swoją siedzibę przy ul. Szańcowej, w budynku Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. W tej chwili trwa remont pomieszczeń na ten cel.
Zgłoszenia osób do grupy 50+ przyjmowane są w siedzibach: ESWIP (ul. Związku Jaszczurczego 17, tel. 55 236 27 16) lub, w przypadku osób niepełnosprawnych, w ERKON-ie (ul. Związku Jaszczurczego 15, tel. 55 232 69 35).
ta...specjaliści od wszystkiego? A ile zostanie wydane na pensje dla zawodowych działaczy społecznych?
sto milionów zostanie wydanych!
Równie dobrze tę kasę można by spalić w piecu - efekt byłby podobny.
Po 50 - ce to nie chcą pracodawcy nikogo w Elblągu.
Na pewno dobrą pracę będą mieli trenerzy, doradcy zawodowi i psychologowie. I zupełnie przyzwoitą pensyjkę. A my posłuchamy sobie ile to oni czynią dobra dla biednego ludu.
Coś tam zakładają ale nie mają obowiązku się wywiązać. Idealny układ dla pomocników z NGO. Beneficjentem w tych realiach to są organizatorzy bo grupa rzekomych beneficjentów nie ma gwarancji niczego (ani solidnego przygotowania, ani gwarancji pracy). Natomiast organizatorzy mają gwarancję co do pokrycia własnych kosztów i wynagrodzeń, a powinno być zasadniczo odwrotnie. No bo w końcu kto tu jest k..... w potrzebie? ;D