"Żuławy kminkiem pachnące" to temat kolejnego spotkania, które odbyło się dziś w ramach "Zielonego lata". Tym razem poprowadził je przewodnik elbląskiego oddziału PTTK, Leszek Marcinkowski.
Akcję zorganizowało Elbląskie Centrum Informacji dla Seniora działające przy Bibliotece Elbląskiej. W każdy czwartek lipca na dziedzińcu Biblioteki bądź w jej wnętrzu odbywają się spotkania poświęcone zagadnieniom związanym z zielarstwem.
Podczas jednej z wycieczek rowerowych Leszek Marcinkowski dokonał pewnego odkrycia. - Na wyspie Nowakowskiej niechcący odkryliśmy dziwną plantację, która dziwnie pachniała - wspominał. - Okazało się, że to był kminek. Od tego zaczęła się moja przygoda z ziołami w tle.
Okazało się, że Żuławy również pod tym kątem mają wiele do zaoferowania.
Te terenu, to nie tylko domy podcieniowe, domy holenderskie czy stare kościoły gotyckie. To również wszechobecna zieleń i zioła, które można spotkać wszędzie. Jest mnóstwo ziół, które rosną przy drodze, jak na przykład bodziszek, rumianek czy lipa
- zauważył przewodnik PTTK.
Leszek Marcinkowski przyznał, że zioła są wdzięcznym tematem. Jednak kminek nie był jedynym tematem spotkania. - Żeby dobrze rozpoznać dziurawiec należy jego listki skierować do słońca. Jeśli będą miały sitko, to on - opowiadał przewodnik PTTK. - Jest to bardzo ciekawe zioło. Zawiera m.in. witaminę C i karoten. Posiada działanie m.in. przeciwbakteryjne i regenerujące.
Zgromadzeni w Bibliotece Elbląskiej seniorzy mogli dowiedzieć się również kilku ciekawostek dotyczących glistnika jaskółcze ziele. - Nazwa, według ludowej tradycji, została nadana, bo to zioło pojawia się wraz z przylotem jaskółek, a znika z ich odlotem. Do celów leczniczych zbiera się również jego korzeń. Leczy on kurzajki. Jeżeli przełamie się to zioło, wylewa się pomarańczowy, gęsty sok. Przykłada się go do kurzajki, która po kilki takich okładach znika - zdradzał Leszek Marcinkowski.
Elblążanie, jak zwykle, licznie odpowiedzi na zaproszenie i z zainteresowaniem słuchali wszystkich przygotowanych dla nich ciekawostek.
To bardzo dobra inicjatywa, bo ludzie się cieszą, że mogą wyjść z domu i poszerzyć swój zasób wiadomości
- dodał przewodnik PTTK.
Kolejne spotkanie już w czwartek, o godz. 11.00.
wierze bardzo w jaskółcze ziele na kurzajki. Na własnej skórze przekonałam się że to działa.! Znikneły na dobre.