W czerwcu odbyła się Gala, podczas której Leszek Wójcik został uhonorowany tytułem „Osobowość Regionu”. Po jej zakończeniu już myślano o kolejnej edycji akcji. Wczoraj, 5 listopada, największą liczbę głosów uczniów I LO zyskała dr Wiesława Pokropska.
Po raz kolejny uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego mieli możliwość przyznania tytułu „Osobowość Regionu”. - Było nam trudno wybrać kandydatów, bo ludzi zasłużonych w naszym regionie jest wielu - zauważa Anna Daczkowska, która stworzyła program „Osobowość Regionu”.
Tym razem nominowani do tego tytułu zostali: Wiesława Pokropska, Helena Pilejczyk i Tomasz Stężała. Kilku wybranych przez Annę Daczkowską uczniów I Liceum Ogólnokształcącego zostało podzielonych na grupy i każda z nich przygotowała prezentację dotyczącą jednego z trzech kandydatów.
- Pomyśleliśmy o dr Wiesławie Pokropskiej, bo wykonuje wielką, ciężką pracę. Nie wszyscy byliby gotowi pracować w tak ciężkim, odpowiedzialnym i stresującym odcinku zawodowym. Do tego jeszcze charytatywnie. Wiele lat pracowała jako ordynator chirurgii dziecięcej- opowiadała Anna Daczkowska.
Jednym z uczniów, którzy przygotowywali prezentację o Wiesławie Prokopskiej był Paweł Wołoszyński, uczeń drugiej klasy I LO.
Od 12 lat całkowicie charytatywnie poświęca się pracy na rzecz Hospicjum. To jest duży gest. Większość ludzi nie potrafiłaby robić tego, co ona. Jest bardzo miłą, ciepłą i otwartą osobą. Spędziliśmy z nią kilka godzin rozmawiając i wiemy, że jest ekspertem w swojej dziedzinie - medycyny paliatywnej
- mówił.
W ramach przygotowań prezentacji Wiesława Pokropska zgodziła się udzielić wywiadu. Zaprosiła młodzież do swojego gabinetu, w którym z cierpliwością i uśmiechem na twarzy odpowiadała na szereg zadawanych przez nią pytań.
Wiemy, że pani Pokropska wzorowała się na doktor Gabrysiak, która założyła zgromadzenie Hospicjum w Elblągu, kontynuuje jej ideę i wychodzi jej to bardzo dobrze
- przyznał Paweł Wołoszyński.
Co uczniom wydawało się szczególnie ciekawe? - Pani Pokropska poznała swojego męża dzięki wspólnej pasji do lotnictwa. Razem chodzili do aeroklubu i mają zaświadczenia, że są pilotami - dodał Paweł Wołoszyński.
Kolejną osobą nominowaną do tytułu i niewątpliwą osobowością jest Helena Pilejczyk. - To zasłużony sportowiec - stwierdziła Anna Daczkowska. - Pomyśleliśmy, że warto pokazać osobę, która nasz region rozsławiła i nadal rozsławia. Nie do końca została doceniona za swoje wielkie zasługi. Jesteśmy jej wdzięczni za to, co robiła, kiedy w latach 60-tych biła dla nas rekordy - zaznaczyła autorka programu. - Przecież ona się udzielała do 75 roku życia! To jest coś.
- Jest wspaniałą osobą, która przez całe życie związana była ze sportem, czyli tym co kocha. Sądzę, że w 100 procentach zasługiwałaby na wygraną - mówiła Dominika Łacina, uczennica klasy pierwszej. - Jest patronką naszego elbląskiego lodowiska, a co ciekawe trenowała najpierw lekkoatletykę, potem siatkówkę, tenis, a przez przypadek została łyżwiarką.
Rodzynkiem w gronie nominowanych był Tomasz Stężała. - Pisze ważne, historyczne książki. Robi to bardzie ciekawie - podkreśliła Anna Daczkowska.
- To pisarz z Elbląga i... jest całkiem fajnym człowiekiem - mówi Krzysiek Pisarczyk, uczeń I LO. - Uczy biologii, angielskiego, a jednocześnie jest pisarzem i prowadzi kółko golfowe. Jest wszechstronny. Kiedy z nim rozmawialiśmy zauważyliśmy, że potrafi zażartować i umie rozmawiać z młodymi ludźmi.
Uczniowie pierwszych i drugich klas I LO, pod kierownictwem Anny Daczkowskiej, zakasali rękawy, by zebrać jak najwięcej informacji o każdym z kandydatów. Sposobów na to mieli wiele – od archaicznych, po bardzo nowoczesne. Jedni postanowili o życiorys pytać u źródła, inni wszerz i wzdłuż „przekopali” internet. Bez względu jednak na to, który sposób wybrali, każda grupa uczniów była przekonana, że przedstawiana przez nie osoba w pełni zasługuje na tytuł Osobowości Regionu.
Bardzo dużo wiedzy czerpaliśmy z info.elblag.pl. Przeglądaliśmy materiały poświęcone tym osobom i bardzo dużo ciekawych rzeczy się z nich dowiedzieliśmy
- dodała Anna Daczkowska.
Prezentacje zostały wczoraj przedstawione uczniom I LO, w rękach których ostatecznie spoczywała decyzja. Podczas anonimowego głosowania, zdecydowaną większością głosów wygrała dr Wiesława Pokropska, która zdobyła prawie połowę oddanych głosów.
W marcu 2016 r., w Teatrze im. Aleksandra Sewruka, odbędzie się uroczysta Gala na cześć tej niezwykłej postaci.
Dlaczego tak ważne jest, by organizować plebiscyt „Osobowość Regionu”?
Trzeba młodych ludzi uświadamiać, że są osoby, które żyją przede wszystkim dla innych. To ważne, bo wydaje mi się, że w tych czasach każdy żyje dla siebie, a ważne jest, by się z ludźmi czymś dzielić
- podkreślił Paweł Wołoszyński.
Warto takich ludzi wyróżnić, żeby były dobrym przykładem dla innych. Inspiracją. Tego trochę brakuje w dzisiejszych czasach. Poza tym jakoś mało osób angażuje się w stu procentach w to, co kocha
- zaznaczyła Dominika Łacina.
czy młodzież nie musi już zmieniać obuwia w szkole ?
Prowadzi charytatywnie? Każdy chciałby tak charytatywnie pracować, ta charytatywność daje niezłe dochody. Dzieci to zawsze mają wyobrażenia jak z bajek.
Całkowicie charytatywnie??????Młodzieży!!!:))))))))))
Osobowość Regionu - obfitość kandydatów znakomita. Panią Helenę już zajeżdżamy - jest nawet w lodówce. Pan Tomasz - no cóż. Pani Wiesława - tak, to osobowość, bo nie każdy jest gotów obcować z absolutem śmierci na co dzień i nieść pomoc ludziom w godnym odchodzeniu. Mimo to cieniutko z kandydatami, skoro chcemy promieniować na region. Młodym aktywistom (akwizytorom osobowości) należy wyjaśnić pojęcie osobowość, bo chwytają oklepanych lub już kompletnie zużytych, albo będących osobowością tylko dlatego, że są - jak celebryci. Osobowość jest samoistna a nie kreowana. Ona, osobowość musi istnieć tu i teraz i promieniować, wyróżniać się w tym padole jakim jest Elbląg. Pasuje Pani Wiesława, bo pomaga godnie opuścić to miasto. Za Panią doktor - pustka, ale szukajcie, a znajdziecie.
W hospicjach pracuje się za duże pieniądze, nie charytatywnie. Zarobki dyrektora to powyzej 10 tys miesięcznie