Rocznie ze Strefy Płatnego Parkowania do budżetu Zarządu Komunikacji Miejskiej wpływa ponad milion złotych. Koszt utrzymania to około 600 tys. zł. Nasza czytelniczka zgłosiła się do nas z dość ciekawym pytaniem dotyczącym elblążan, którzy mieszkają oraz pracują w Strefie Płatnego Parkowania.
Znajomy kupił niedawno mieszkanie w Elblągu, które znajduje się w obrębie Strefy Płatnego Parkowania. Już kilkakrotnie opłacał miejsce parkingowe, ponieważ mieszkanie jest remontowane oraz przywozi rzeczy. Czy mieszkańcy SPP muszą wnosić opłatę za postój? Czy nie ma specjalnych kart bądź karnetów wydawanych dla nich?
- pyta jedna z naszych czytelniczek.
Rzeczywiście mieszkańcy mogą mieć problem z ponoszonymi kosztami w obrębie Strefy Płatnego Parkowania, w której mieszkają. Również nie zawsze mogą wiedzieć, co mają zrobić w takiej sytuacji. Zgodnie z Uchwałą Rady Miejskiej w Elblągu z 2011 roku w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania na drogach publicznych na terenie Miasta Elbląga, opłat za parkowanie w tej strefie i opłaty dodatkowej oraz sposobu ich pobierania (z późniejszymi zmianami) wprowadzono kilka rodzajów abonamentów. W szczególności są one dogodne dla osób, które pracują oraz mieszkają w obrębie Strefy Płatnego Parkowania.
- Osoby zamieszkujące teren SPP mogą korzystać z bezpłatnych identyfikatorów „M”. Identyfikatory te zawierają numer rejestracyjny pojazdu i są ważne w sektorze SPP, w którym dana osoba jest zameldowana. Identyfikator „M” wydawany jest na okres 12 miesięcy kalendarzowych. W przypadku zameldowania tymczasowego identyfikator będzie obowiązywał do daty określonej w potwierdzeniu zameldowania tymczasowego – informuje Michał Górecki, specjalista ds. marketingu i komunikacji społecznej ZKM w Elblągu.
Mieszkańcy chcący skorzystać z identyfikatorów „M” przy składaniu wniosku powinny przedstawić dowód osobisty potwierdzający zameldowanie na pobyt stały w danym sektorze bądź potwierdzenie zameldowania tymczasowego, dowód rejestracyjny pojazdu, w którym osoba ubiegająca się o identyfikator wskazana jest jako właściciel, współwłaściciel pojazdu, zastawca lub odpowiedni dokument potwierdzający tytuł do władania pojazdem, a w szczególności:umowę leasingu pojazdu, umowę użyczenia pojazdu służbowego.
Natomiast osoby pracujące w obrębie Strefy Płatnego Parkowania, mogą skorzystać z abonamentów „G”. Abonamenty te również przypisane są do konkretnego pojazdu oraz danego sektora SPP. Pozostałe rodzaje abonamentów to abonamenty „A” (przypisane do jednego pojazdu lecz ważne na terenie całej SPP) oraz abonamenty „O”, które są abonentami na okaziciela (nie są przypisane do jednego pojazdu) i obowiązują we wszystkich sektorach Strefy
– dodaje Michał Górecki.
Osoby mieszkające w Strefie Płatnego Parkowania mają wydawane identyfikatory bezpłatnie. Na pozostałe obowiązują opłaty. Karnety mogą zostać wydane na miesiąc, kwartał oraz pół roku. Im dłuższy czas ważności abonamentu tym bardziej atrakcyjna cena w przeliczeniu na każdy miesiąc. Ponadto, w przypadku abonamentów „G” i „A” cennik przewiduje bonifikaty za zakup, przez podmioty gospodarcze abonamentów na drugi, trzeci i każdy następny pojazd.
- Dodatkowo, przepisy regulujące funkcjonowanie elbląskiej SPP przewidują znaczne bonifikaty (nawet 95 %) na zakup abonamentów „A” dla osób niepełnosprawnych. Wszystkie abonamenty są dostępne w Biurze Strefy Płatnego parkowania przy ul. Czerwonego Krzyża 2, tel. 55 239 35 54, czynne od poniedziałku do piątku w godz. od 7:30 do 17:00 – kończy Michał Górecki.
Nie można było wejść na strone ZKM lub podreptać na Czerwonego Krzyża tylko od razu do gazety? Ludzie, nie idźcie na łatwiznę. Zacznijcie myśleć, to nie boli, gwarantuje...
nie byłoby co pisać...:P
w ubiegłym tygodniu w telewizji gdańskiej był reportaż dotyczący takich płatnych parkingów. I uwaga uwaga : legalnie można pobierać opłaty z parkingów tylko gdy jest na nim oznakowanie pionowe i poziome. Czyli jeśli nie ma malowania cienkowarstwowego (białe linie) to nie jest spełniony jeden z warunków. I co ważne, tych białych liń nie może zastępować ułożona kostka brukowa innego koloru!!!!
"Zameldowana na pobyt stały". Niebawem ustaje obowiązek meldunkowy - na jakiej podstawie wówczas wystawiane będą takie pozwolenia? Redakcja ma temat na kolejny artykuł
@Michał Górecki: "Mieszkańcy chcący skorzystać z identyfikatorów „M” przy składaniu wniosku powinny przedstawić dowód osobisty potwierdzający zameldowanie na pobyt stały w danym sektorze". Mam nowy dowód osobisty bez meldunku. Czy to znaczy, że muszę iść do UM Wydziału Ewidencji Ludności i zapłacić za zaświadczenie 17 złotych aby wam udokumentować gdzie mieszkam?
DO WNIKLIWY. Skoro jesteś taki wnikliwy to sprawdź jak pisze się poprawnie linii - a może liń?