Kalendarz świąt nietypowych wskazuje, że dziś, 2 kwietnia, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci oraz Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Są to również urodziny jednego z najbardziej znanych pisarzy dla dzieci, Hansa Christiana Andersena.
Święto zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). Od tamtej pory, co roku, gospodarzem święta jest inne państwo. Polska była organizatorem w 1979 roku.
W Czechach, które w 2007 roku były organizatorem „Dnia Książki dla Dzieci”, narodziła się akcja nazwana „Nocą z Andersenem”. Dzieci spędzają tę noc w bibliotekach czytając i słuchając bajki.
W Polsce od 2001 roku odbywa się akcja społeczna „Cała Polska czyta dzieciom”. Ma ona za zadanie uświadomienie społeczeństwa, jak ważne dla dzieci jest poznawanie świata książek. Ma na celu zachęcenie rodziców do czytania książek swoim dzieciom.
2 kwietnia to również inne, ważne święto. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został zainicjowany przez ONZ w celu propagowania wiedzy na temat zaburzenia. Obchodzony jest na całym świecie, a kolorem solidarności z osobami z autyzmem jest kolor niebieski. W tym dniu do akcji włączają się miasta, oświetlając na niebiesko najsłynniejsze budynki świata, m.in. Empire State Building w Nowym Jorku, Sydney Opera House, w Polsce Pałac Kultury i Nauki w Warszawie oraz wiele budynków w innych miastach.
Według szacunkowych danych w Polsce jest ok. 30 tys. osób chorych na autyzm (w tym 20 tys. dzieci oraz 10 tys. osób dorosłych). Problem wykluczenia dotyczy również rodzin osób z autyzmem, co łącznie daje grupę ok. 100 tys. osób. Liczba zachorowań stale wzrasta, choć przyczyny tego stanu rzeczy nie są w pełni znane. Zaburzenie to występuje czterokrotnie częściej u chłopców niż u dziewczynek. Można oszacować, że na terenie miasta Ełku we wszystkich typach szkół i przedszkoli uczy się obecnie ponad 100 dzieci ze spektrum autyzmu, z czego prawie 50 to podopieczni Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Autyzmem IMPULS.
opr.
AS