Za nami ostatnie, jedenaste konsultacje społeczne dotyczące najważniejszych tematów z życia miasta, które odbywały się na przełomie kwietnia i maja. Konsultacje społeczne, w których uczestniczyli mieszkańcy miasta były elementami pracy nad „Analizą społeczno - gospodarczą Elbląga”. W trakcie wczorajszego spotkania mieszkańcy mogli wypowiedzieć się na temat stanu aktualnego i rozwiązań, które ich zdaniem mogą przyczynić się do ożywienia i polepszania działających w naszym mieście instytucji związanych z szeroko pojętą kulturą. We wczorajszej dyskusji udział wzięli mieszkańcy Elbląga, przedstawiciele organizacji i elbląskich ośrodków kulturalnych oraz pracownicy departamentów Urzędu Miejskiego.
Tekst "Analizy społeczno-gospodarczej” przybliżył informacje na temat stanu funkcjonowania szeroko pojętej kultury w naszym mieście. Elbląg w swojej ofercie kulturalnej posiada teatr, kina, muzeum, galerie sztuki, orkiestrę kameralną i prywatne galerie. Przedsięwzięcia kulturalne realizują także biblioteki, ośrodki kultury i organizacje pozarządowe działające w Elblągu. Karty "Analizy społeczno-gospodarczej" w podtemacie "Kultura" przyniosły zestawienie działań i wszystkich projektów realizowanych przez te instytucje w roku 2010 (okres, kiedy wykonywano badania statystyczne do dokumentu "Analizy...").
W dokumencie dokonano również analizy i zestawienia pod względem ochrony zabytków i opieki nad zabytkami miasta Elbląg oraz działania Departamentu Kultury i realizowanych przez niego działań kulturalnych w 2010 roku. Na wczorajszym spotkaniu szeroko dyskutowano i zwracano szczególną uwagę na:
- dużą ilość mankamentów w tekście "Analizy społeczno-gospodarczej Elbląg”. Dyrektor Biblioteki Elbląskiej im. Cypriana Kamila Norwida, Jacek Nowiński zwrócił uwagę na to, iż w tekst "Analizy..." po macoszemu traktuje instytucje Biblioteki Elbląskiej w temacie "Kultura" i równocześnie błędnie umieszcza Warmińsko-Mazurską Bibliotekę Pedagogiczną w Elblągu w tej kategorii, gdyż ta powinna znaleźć się jako instytucja poddana analizie w temacie "Edukacja". Biblioteka Elbląska jest, wg Nowińskiego jedyną instytucją tego typu mającą charakter zasobu narodowego, posiadająca zabytkowe zbory.
- nieprecyzyjność dokumentu. Badania statystyczne w "Analizie.." zostały wykonane w 2010 a jak zauważyli dyskutanci od tego czasu Elbląg zmienił się, także pod względem rozwoju szeroko pojętej kultury. Zbierając nieprecyzyjne dane, debatujący zgodnie stwierdzili i wyrazili zaniepokojenie, że dalsza praca nad dokumentem, który stanowić ma bazę dla programu "Strategia rozwoju Elbląga 2020+" może spowodować to, że zostanie on zbudowany na nieprawdziwych stwierdzeniach i nietrafnych badaniach.
Zachęcamy do zapoznania się tekstem „Analizy społeczno-gospodarczej Elbląga” dostępnym na stronie. Nadal można zgłaszać uwagi do projektu wypełniając formularz (dostępny tutaj) i przesyłać go pod adres: strategia@umelblag.pl. Uruchomione zostało również forum, gdzie można wziąć udział w dyskusji dostępne na stronie.
Panie Jacku a jak wypadła kontrola, bo słyszałem, że robi się gorąco wokół Pana
DLACZEGO wyłączono kamerkę internetową na Bramie Targowej pokazującą Starówkę Elbląską.Co olsztyn zarekwirował kamerkę.WSTYD za pomocą internetu wszyscy mogli podziwiać Elbląską Starówkę.