W dniu 18 maja 2012 roku, 68. rocznicę swego istnienia obchodzić będzie Orkiestra Garnizonowa Wojsk Lądowych w Elblągu. Orkiestra Garnizonowa w Elblągu jest jedną z „najstarszych” orkiestr wojskowych w Polsce. Rozkazem Dowódcy I Armii Wojska Polskiego nr 03/OU z dnia 7 maja 1944 roku został utworzony w SUMACH na terenie byłego Związku Radzieckiego IV Zapasowy Pułk Piechoty w składzie którego utworzona zastała Orkiestra Wojskowa. Swój szlak bojowy w okresie II Wojny Światowej przebyła z pułkiem i brała udział w walkach m. in. o Małą Czerepczynę, Krostyczewo, Białystok oraz Gdańsk.
Skład osobowy orkiestry w tym okresie liczył 70 osób. W okresie II Wojny Światowej orkiestra w trakcie walk wykonywała różne zadania m. in. brała udział w pogrzebach poległych żołnierzy, opatrywała i ewakuowała rannych z pola walki oraz oczyszczała i usuwała przeszkody i zatory na drogach i frontowych szlakach komunikacyjnych. Po zakończeniu działań wojennych orkiestra stacjonowała w Gdańsku do 1949 roku. Rozkazem przełożonych w maju 1949 roku orkiestra została przeorganizowana na trzy orkiestry, które zostały dyslokowane do Elbląga, Malborka i Braniewa.
W Elblągu muzycy zostali zakwaterowani w Szkole Oficerskiej Piechoty nr 3 przy ul. Armii Czerwonej (obecnie ul. Królewiecka). W 1957 roku, po rozwiązaniu szkoły orkiestra została przeniesiona do Batalionu Rozpoznawczego, stacjonującego przy ul. Saperów. 17 lat później, czyli w roku 1974 orkiestrę przeniesiono do 1 Pułku Czołgów Średnich, który stacjonował przy ul. Łęczyckiej. Elbląscy muzycy służyli tam przez okres 20 lat. W 1994 roku Orkiestra powróciła do „swoich korzeni” – czyli do koszar przy ul. Królewieckiej w Elblągu, gdzie stacjonuje do dnia dzisiejszego.
Dowódcą Orkiestry Wojsk Lądowych Garnizonu Elbląg jest kpt. Maciej Skrzypczak. W dniu 18 maja 2012 roku, Elbląska Orkiestra będzie obchodzić wspólnie swoje święto z 16 Batalionem Dowodzenia – z tej okazji zapraszamy do udziału w uroczystej zbiórce pododdziałów 16 batalionu i Orkiestry, która rozpocznie się o godz. 10. 00 na terenie kompleksu koszarowego przy ul. Królewieckiej.
mjr Zbigniew Tuszyński