W piątek, 11 maja, odbyło się przedostatnie z cyklu jedenastu spotkań z elblążanami, w ramach konsultacji społecznych, które są elementem prac nad „Analizą społeczno- gospodarczą Elbląga”. Ma ona być ważną częścią Strategii Rozwoju Elbląga 2020+.
Tematem wczorajszego spotkania był "Rynek pracy i bezrobocie". Więcej informacji na temat dokumentu "Analiza społeczno- gospodarcza Elbląga" dostępnych jest na stronie. Wydawałoby się, że elblążanie chcąc wyrazić swoje zdanie w tym bolącym problemie naszego miasta, licznie przybędą na konsultacje. Jednak swój głos w dyskusji chciało oddać jedynie kilka osób. Na wczorajszym spotkaniu mieszkańcy zwracali szczególną uwagę na:
- uzupełnienie doumentu "Analizy..." o stopień zatrudnenionych w Elblągu w ramach programów prozatrudnieniowych
- opracowanie z udziałem Urzędu Miasta i Powiatowego Urzędu Pracy w Elblągu metod uwzględniających nowoczesne technologie tworzenia nowych miejsc pracy i form aktywności zawodowych
- pogłebienie w dokumencie "Analizy.." danych na temat migracji mieszkańców
- aktywizację efektywności tworzenia miejsc pracy
Ponadto mieszkańcy skupieni wokół sektora przedsiębiorców i handlowców zwracali uwagę na ostatnie inwestycje drogowe prowadzone na terenie miasta, a co za tym idzie odcięcie niektórych małych punktów handlowych od głównych ulic, a nawet dojazdów do nich. Przykładem tego może być "miasteczko handlowe" przy remontowanej Alei Armii Krajowej. - Czy miasto przewidując przebudowę dróg, a co za tym idzie zamknięcie niektórych z nich, likwidację skromnych miejsc parkingowych i w skrajnych przypadkach - brak dojazdów do niektórych punktów handlowych w mieście zdawało sobie sprawę z tego, że pośrednio przyczynia się do likwidacji miejsc pracy osób prowadzących sklepy i działalności i zwolnienia zatrudnianych przez nich pracowników, a co za tym idzie – pośrednio przyczyni się do zwiększenia i tak dużego bezrobocia w mieście? - pytała jedna z elblążanek przybyłych na piątkowe spotkanie. - Powinna tu działać zasada "Przede wszystkim nie szkodzić". Okazuje się, że miasto planując, zapomniało o niej i ludziach, którzy przez to tracą zatrudnienie. - dodała kobieta.
Uwagi do projektu „Analizy społeczno- gospodarczej Elbląga” można również wyrażać wypełniając formularz (dostępny tutaj) i przesyłać go pod adres: strategia@umelblag.pl. Uruchomione zostało również forum, gdzie można wziąć udział w dyskusji dostępne na stronie.
Ostatnie spotkanie z mieszkańcami odbędzie się w czwartek, 17 maja, o godz. 17.00 w Ratuszu Staromiejskim – Tematem debaty będzie kultura.
Na stronie UM napisano - Do zadań Departamentu Strategii i Rozwoju Miasta należy w szczególności: Planowanie strategiczne, monitorowanie i aktualizacja Strategii Rozwoju Elbląga. Realizacja zadań dotyczących promocji i propagowania zagadnień związanych z ekonomią społeczną. Gromadzenie danych statystycznych i opracowywanie analiz. Pytanie - dlaczego UM zleca przygotowanie Analizy społeczno - gospodarczej prywatnej firmie mając w strukturze organizacyjnej Departament do którego obowiązków należy w szczególności sporządzanie takich analiz.
Czy na spotkaniu byli członkowie powiatowej rady zatrudnienia?
Za obecnej władzy rozwój Elbląga???? Za pieniądze Elbląga buduje się olsztyn .ZAPRZECZCIE!!!
@ Czerwony - akurat tu się mylisz - analiza społ-gosp. przygotowywana jest przez urząd. Zlecona była Strategia Promocji Elbląga, a te spotkania dotyczą Strategii Rozwoju Miasta. Spotkania prowadzą urzędnicy ze wspomnianego przez ciebie departamentu.
Kolejny raz powtarzam urzędnikom mylą się pojęcia!;) To nie są konsultacje tylko prezentacja wyników analiz, nad danymi statystycznymi w zasadzie się nie dyskutuje. Konsultacje społeczne będę wtedy jak urzędnicy przedstawią swoje propozycje działań, w każdej dziedzinie w kierunku rozwoju miasta! Czekamy!;)
Na spotkaniu było zaledwie kilka osób i poza dyrektor PUP nie zjawił się nikt ... Rada widać woli brać diety i radzić niż rozwiązywać problemy w końcu jej członkowie mają pracę i to nieźle płatną ....
DLACZEGO jest wyłączona kamerka internetowa na Starówce w Elblągu??? Pokazywała nasze Stare Miasto KOMU to przeszkadzało???
aktywizacja aktywności tworzenia miejsc pracy - to już bezrobotni nie muszą się martwić o pracę w Elblągu , będzie dobrze, ale tym co wyjadą.za granicę.