W czwartek, 19 stycznia, odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miasta. W porządku obrad znalazł się tylko jeden projekt uchwały dotyczący wystąpienia do Ministra Aktywów Państwowych.
4 lipca ubr., Wiceminister Andrzej Śliwka zorganizował w Ministerstwie Aktywów Państwowych spotkanie dotyczące przyszłości elbląskiego portu. Wziął w nim udział m.in. Prezydent Elbląga Witold Wróblewski i dyrektor elbląskiego portu Arkadiusz Zgliński. Wiceminister Andrzej Śliwka i poseł Leonard Krasulski stworzyli koncepcję rozwoju elbląskiego portu. Jej założenia zostały omówione podczas lipcowego spotkania.
Koncepcja zakłada możliwość dofinansowania portu kwotą do 100 mln zł pod jego rozbudowę i modernizację, a w konsekwencji objęcie przez Skarb Państwa pakietu kontrolnego
– wyjaśniał w lipcu ubr. w rozmowie dla info.elblag.pl Andrzej Śliwka.
20 października ubr. Andrzej Śliwka skierował pisma do Prezydenta Elbląga oraz dyrektora elbląskiego portu. Podkreślał w nich, że stosowna dokumentacja powinna zostać przekazana członkom Zespołu do 14 września ubr., a przekazanie dokumentacji jest niezbędne do kontynuacji konstruktywnych prac Zespołu prowadzących do wskazania inwestycji w porcie w Elblągu.
Na czwartek, 19 stycznia, zapowiedziano zwołanie sesji nadzwyczajnej w sprawie wystąpienia do Ministra Aktywów Państwowych. - 12 grudnia 2022 r. do Rady Miejskiej w Elblągu zostało przekazane przez Prezydenta Miasta Elbląg pismo Andrzeja Śliwki podsekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych wraz z projektem listu intencyjnego w sprawie realizacji działań inwestycyjnych związanych z rozwojem portu celem skonsultowania jego treści z radnymi Rady Miejskiej w Elblągu oraz zajęcie przez Radę stanowiska w powyższej sprawie – czytamy w projekcie uchwały.
Rada Miejska w Elblągu ma zwrócić się do Ministra Aktywów Państwowych o zniesienie klauzuli poufności w projekcie listu intencyjnego w sprawie realizacji działań inwestycyjnych związanych z rozwojem portu w Elblągu. - Zgodnie z treścią §3 ww. listu wszelkie informacje uzyskane w trakcie realizacji Projektu zostają objęte klauzulą poufności. W myśl art. 11b ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym działalność organów gminy jest jawna. Ograniczenia jawności mogą wynikać wyłącznie z ustaw. Rada Miejska w Elblągu, jako organ kolegialny wszelkie decyzje i rozstrzygnięcia, w tym także stanowiska podejmuje wspólnie. Jednocześnie zgodnie z §10 i §11 Statutu Miasta Elbląg (Dz.Urz. Woj. Warm.-Maz. z 2020 r. poz. 2351) Rada rozpatruje na sesjach i rozstrzyga w drodze uchwał wszystkie sprawy należące do jej kompetencji określone w ustawach, a także w przepisach wydanych na podstawie ustaw. Rada wyraża również opinie i zajmuje stanowisko w sprawach związanych z realizacją kompetencji stanowiących i kontrolnych – umieszczono w uzasadnieniu.
Podkreślić należy, że uchwały Rady zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady w głosowaniu jawnym, chyba że ustawa stanowi inaczej. Wszelkie kwestie związane z dobrem naszego Miasta i społeczności lokalnej są bliskie radnym Rady Miejskiej w Elblągu. Sprawa elbląskiego portu i jego rozwój jest dla Rady szczególnie ważna. Dlatego też, celem wypracowania stosownego stanowiska w kwestii przyszłości portu w Elblągu, oraz chęci współpracy przy kolejnych etapach projektu, Rada Miejska w Elblągu zwraca się do Ministra Aktywów Państwowych o zniesienie klauzuli poufności w projekcie ww. listu. Takie działanie pozwoli Radzie na zajęcie stanowiska przy jednoczesnym zachowaniu jawności działania organów gminy
– wyjaśniono w uzasadnieniu.
A czy pan Śliwka ma certyfikat ds niejawnych aby mógł pisać listy z klauzulą poufności? A co to za korespondencja że jest aż tak skrywana? Przecież o tym przekopie wszyscy wiedzą i o pogłębianiu toru na Zalewie Wiślanym i rzece Elbląg, czy odpowiedni minister od tych spraw żeglugowych nie pokazywał ostatnio jak tam praca wre?
Oj jak fajnie, czyję komfort. że nie biorę w tym cyrku udziału. Pod wszystkimi dokumentami widnieją podpisy bezradnych radnych sobi9e zaradnych, i prezia. Jak co, to ich ciągać przed wymiar sprawiedliwości do odpowiedzialności. Mnie , tylko, żeby żadna miejska biurwa w moje życie prywatne się nie wpieprzała , to będzie ok, i każdego szanownego Elblążanina. A resztę , a w d ...pie mam to miasto.
Jak Elbląg starci te 100 mln zł to mieszkańcy powinni wywieść na taczkach nieudaczników z PSL, PO Tuska oraz Lewicy
Antoni mający 20% poparcia nie protestował gdy na polecenie Wróblewskiego RM głosowała w ciemno tajną umowę z Energa. Teraz, całkiem słusznie, dowiadujemy się że działalność samorządu jest jawna. Tak jawna jak głosy zebrane przez Rembelskiego na referendum. Psl jest za, przeciw i okrakiem za portem i spółką z państwem. Chłop żywemu nie przepuści... . Wróblewski, proszę poprosić czerepaka a on zesłupuje i wpłatomatuje i Sasina, a nie tylko Śliwkę. Ten Śliwka to wpadł w Elblągu jak śliwka w kompot.
A PO>....na same dno kanalu i na Zalew WON !!!!
Jak widzę to całej Polsce nie potrzebne pieniądze i Elbląg też nie chce. Czyli Polska to bogaty kraj 😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄
Poseł Krasulski współtworzył koncepcję rozwoju elbląskiego portu, chyba pęknę ze śmiechu
generalnie chodzi o przejecie portu przez skarb panstwa i po cichu obsadzenie wszystkich stolkow swojakami i ich rodzinami a elblag bedzie z tego mial fige przeciez swojaki musza sie bogacic a reszta ma siedziec cicho i nie podskakiwac CHODZI TYLKO O TO miasto jest szantazowane przez pisiora ze jak sie nie zgodzicie to nie dostaniecie tych 100 baniek
Dlamnie wszystko jedno.Jezeli miasta nie stać na inwestycje powinno odsprzedać udziały i tyle.Ten rządzi kto ma kase
Zasada jest prosta po prostu kazdy i każda partia obsadza swoimi, lepszymi, gorszymi ale swoimi a całą resztę zwalcza i kazdy po dorwaniu się do wladzy robi to samo! Mądrzy doswiadczeni ludzie nie mają znaczenia liczy się byle kto byle z partii!