Poniedziałek, 23.12.2024, Imieniny: Dagna, Wiktoria, Slawomir
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Minister Marek Gróbarczyk o Przekopie: Nie przyjechałem przekonywać mieszkańców, że to jest dobra inwestycja

28.11.2016, 07:00:54 Rozmiar tekstu: A A A
Minister Marek Gróbarczyk o Przekopie: Nie przyjechałem przekonywać mieszkańców, że to jest dobra inwestycja
Fot. Ryszard Biel

Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Marek Gróbarczyk spotkał się w piątek (25.11.) z mieszkańcami Krynicy Morskiej, by porozmawiać o Przekopie Mierzei Wiślanej. Kryniczanie bez ogródek mówili o swoich wątpliwościach. Po spotkaniu odbyła się konferencja prasowa, podczas której udało nam się zadać kilka pytań.

Jak ocenia Pan spotkanie z Kryniczanami?

To spotkanie było potrzebne i koniecznie. Obiecywałem, że takie spotkanie się odbędzie i cieszę się, że się odbyło. Deklaruję też kolejne spotkania. Na każdym etapie chcielibyśmy organizować takie spotkania, aby nie było takiej świadomości, że dzieje się wszystko za plecami mieszkańców, żeby mieli świadomość, jak przebiegają bieżące prace i jak wygląda ich wynik. W najbliższym czasie będzie spotkanie z panem ministrem Jerzym Szmitem (wiceminister Infrastruktury i Budownictwa - przyp. red.). A kolejne spotkania będą po kolejnym przejmowaniu materiałów,  które będą  wynikiem realizowanego przetargu projektowego.

Burmistrz Krzysztof Swat podsumował to spotkanie mówiąc, że Krynica Morska jest na "nie". Jaki to dla Pana sygnał?

Nie przyjechałem przekonywać mieszkańców, co do tego, że to jest dobra inwestycja. Ta opinia Krynicy Morskiej była już dawno znana. Wszyscy wiemy, że Krynica jest na "nie". Nie przyjechaliśmy, by ludzie zmienili zdanie od tak. Chcemy zaprezentować materiały, przygotować już konkretne wyniki badań czy dokumenty, które na tą okoliczność są tworzone, nie przez nas, a specjalistów, którzy zostaną wyłonieni w przetargu właśnie po to, aby pokazać, że nie będzie zagrożeń wynikających z utraty plaż czy  też jakiejkolwiek erozji, a jeśli będzie to na tą okoliczność będziemy mieli takie a takie rozwiązania. Jeśli wynikną problemy z tytułu budowy, to będziemy chcieli zaproponować rozwiązania, które zminimalizują czy zlikwidują całkowicie uciążliwość.

To spotkanie pokazało, że mieszkańcy Krynicy Morskiej mają dużo pytań, dużo wątpliwości. Czy to spotkanie uzmysłowiło Panu, jak wiele ich jest?

Proszę zwrócić uwagę, że wiele pytań, wypowiedzi, było bardzo emocjonujących. "Proszę nie budować tego, bo nie chcemy". Oczywiście moim celem nie  jest, aby w jakikolwiek sposób wpływać na te osoby i mówić, że musimy to wybudować, bo to czy tamto.  Wynika to z pewnych obowiązków  związanych z Konstytucją i rolą Rządu, czyli otwieranie możliwości rozwojowych. Z drugiej strony chodzi o to, by wytłumaczyć, że pewne działania po prostu negatywnie działają na rozwój regionu, z czym mamy dzisiaj do 
czynienia szczególnie jeśli wynika to z polityki międzynarodowej pewnych państw, którym nie zależy na tym, aby ta inwestycja nie była zrealizowana.

Czy podczas spotkania pojawiły się pytania, które Pana zaskoczyły, problemy, których nie da się rozwiązać?

Oczywiście - podstawowy to, żeby Kanału nie budować. To jest największy problem. Te spotkania mają na celu pokazania innej strony. Ale nie jest moim celem przekonywać na siłę. Chcemy pokazać to, co pomoże rozwiązać ten negatywny oddźwięk. Na pewno to, co zostało podniesione to uciążliwość w trakcie budowy, która musi być priorytetowo potraktowana. Nie będzie żadnego zahamowania ruchu podczas tej budowy, bo priorytetem  jest najpierw budowa obejścia drogowego, budowa bajpasów mostowych. 
Dopiero później przystąpimy do realizacji budowy Kanału. Przy czym my mówimy dopiero o roku 2019. Dzisiaj jesteśmy na etapie projektowania.

Burmistrz Krynicy podkreślał, że dla mieszkańców ważny jest offset.

Jesteśmy otwarci na propozycje w zakresie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. To, czym dysponujemy dzisiaj, możliwościami rozwoju torów, przystani, portów, infrastruktury jachtowej, rybackiej, żeglugowej, to tutaj jestem otwarty i gotowy na realizację daleko idących zobowiązań nawet  finansowych. Tylko jedno założenie -  proszę przedstawić jakąś propozycję, nie tylko offset. Dzisiaj możemy powiedzieć, że chcemy zainwestować w port, w przystań jachtową, tylko dzisiaj to należy do roli Burmistrza, bo on jest właścicielem. Musi nam powiedzieć, co chce i w jakim zakresie, to wtedy będziemy mogli przystąpić do negocjacji. Podkreślam, że jesteśmy otwarci.

Poseł Leonard Krasulski uczestniczył w spotkaniu i stwierdził, że Rząd nie był przygotowany na rozmowę z mieszkańcami Krynicy Morskiej.

Oczywiście, że nie jesteśmy, bo jesteśmy na wstępnym etapie projektowania. Mówimy o naszych zamierzeniach, o planach, o tym, co zorganizowaliśmy do tej pory i jak będą postępować dalsze prace, a nie o konkretnych rozwiązaniach, dlatego to spotkanie, aby rozwiązać wszelkie mity, że już wszystkie decyzje są podjęte, że sprawy środowiskowe nie są ważne, że nie rozmawiamy z Komisją Europejską -  to wszystko nie jest prawdą.

10 października, w Elblągu, przyznał Pan, że Rosjanie będą protestować przeciwko Przekopowi. Jak ta  sytuacja wygląda obecnie?

Mieliśmy kilka spotkań. Jedno z nich dotyczyło m.in. współpracy na Zalewie Wiślanym. Usłyszeliśmy stanowisko jednoznaczne "nie, bo nie", ponieważ będzie to armagedon ekologiczny. Na próbę pytania, w którym zakresie, czy gdzie widzą zagrożenie, usłyszeliśmy tylko o armagedonie związanym z zagrożeniami środowiskowymi. Ze strony rosyjskiej brzmi to bardzo podejrzanie jeśli mówią o ochronie środowiskowej. Nastawienie jest takie, by uniemożliwić realizację tej inwestycji.

Jaka była reakcja? Zostało przyjęte to stanowisko do wiadomości czy będzie  jeszcze negocjowane?

Tak, jak mamy ograniczony wpływ na to, co się dzieje po stronie Rosyjskiej, tak wydaje nam się, że chyba oni mają ograniczony wpływ na to, co dzieje się po naszej stronie.

 





Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%60.0 %40.0


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +1
    ~ Kat Na Idiotów
    Poniedziałek, 28.11

    Proste pytanie czy ktoś jeszcze wierzy, że przekop powstanie, czy kogoś jeszcze emocjonuje ten temat wątpię no chyba, że...?

  2. 2
    +2
    ~ Stomilowiec
    Poniedziałek, 28.11

    Budować , budowac i jeszcze raz budowac. A Ci od wynajmu pokoi w Kryunicy niech zamkna dziub

  3. 3
    --5
    ~ jan-49
    Poniedziałek, 28.11

    budujcie budujcie to przy duzej cofce elblag bedzie pod woda a zabezpiecznie przed powodzia jest zerowe

  4. 4
    +5
    ~ mayk
    Poniedziałek, 28.11

    Brać więzniów i kopać kanał Sueski miskami wykopali.

  5. 5
    +4
    ~ ot
    Poniedziałek, 28.11

    W tej Krynicy M. m***y w kubeł PIS wie co robi a przekop powstanie.

  6. 6
    +4
    ~ zeglarz
    Poniedziałek, 28.11

    Krynica Morska ma molo i port jachtowy do ktorego przyplywa kilka jachtow rocznie a na dodatek jest to osrane przez mewy. I nic nie robic zostawic to tak jast i bylo. Kryniczanie puknijcie sie w glowe.

  7. 7
    +1
    ~ Marianna
    Poniedziałek, 28.11

    A ekolodzy już zaczęli działać http://www.niewygodne.info.pl/artykul7/03446-Ekolodzy-rozpoczeli-atak-na-pomysl-przekopu-Mierzei.htm.

  8. 8
    --1
    ~ do jan-49
    Poniedziałek, 28.11

    Cieszę się, że nie jestem sam, bo też uważam, że ten nieszczęsny przekop może spowodować, że Elbląg może zostać zatopiony. Pozdrawiam

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3264989852905