Maria Kosecka, radna niezależna, chciała poznać ilość lokali użytkowych, którymi dysponuje Miasto. - Moje wystąpienie w zamyśle miało wywołać analizę stopnia wykorzystania miejskich lokali w celu wsparcia lokalnego biznesu - stwierdziła. - Uważam, że miasto jako właściciel szeregu lokali może, stosując odpowiednią politykę cenową, inicjować przedsiębiorczość i w konsekwencji wpływać na ograniczenie bezrobocia i wzrost zamożności elblążan. Odpowiedź Prezydenta pozostawiam bez komentarza.
- Miasto nasze niestety nie należy do gospodarczych potęg. Wysoki poziom bezrobocia, brak nowych inwestorów oraz migracja mieszkańców w poszukiwaniu pracy nie buduje pozytywnego obrazu Elbląga - mówiła podczas marcowej sesji Rady Miasta Maria Kosecka. - Jako gmina dysponujemy zasobami służącymi do prowadzenia działalności gospodarczej, głównie handlowej lub usługowej. Może to być jeden z elementów kreowania przedsiębiorczości wśród mieszkańców.
Radna wnioskowała o przedstawienie stanu wynajęcia lokali, średniej ceny za metr kwadratowy, ich stanu technicznego itp.
Uważam, że uzyskane informacje mogą być istotnym elementem opracowania programu wsparcia lokalnego biznesu
- wyjaśniała.
Okazuje się, że takich lokali jest 351. - Wysokość stawek czynszowych uzależniona jest od prowadzonych w lokalach działalności i stref, w jakich zlokalizowane są budynki z lokalami użytkowymi, np. w II strefie - śródmiejskiej kształtują się w przedziale od 3,95 zł do 29,28 zł - wyjaśniał Prezydent Elbląga, Witold Wróblewski.
Przetargi są ogłaszane w przypadkach, gdy umowa najmu będzie przekraczała 3 lata.
W drodze bezprzetargowej mogą być podpisywane umowy krótkoterminowe na cele działalności gospodarczej lub których najemcą będzie organizacja pożytku publicznego
- informował Prezydent Elbląga.
Obiekty niestety nie są w najlepszym stanie. - Stan techniczny lokali w zdecydowanej większości wymaga przeprowadzenia kapitalnych remontów przystosowujących pomieszczenia do rodzaju prowadzonej działalności. Nie wszystkie lokale przeznaczone do przetargu znajdują chętnych do wynajmu, z uwagi na ich nieatrakcyjność - zaznacza Witold Wróblewski.
Zatem jakimi lokalami dysponuje Miasto? - To przede wszystkim grupa budynków zlokalizowanych przy ul. Dojazdowej, ul. Lotniczej i ul. Łęczyckiej. Obiekty te wymagają znacznych nakładów finansowych pozwalających na prowadzenie jakiejkolwiek działalności gospodarczej - podkreślił Prezydent Elbląga.
Wolne lokale znajdują się także przy ulicach tj.: Kościuszki (184,19 m2), Królewieckiej (929,5 m2), Sienkiewicza (99,90 m2, 75,75 m2, 46,45 m2), Orlej (25,38 m2), Fabrycznej (32m2), 1 Maja (lokal po PKO), Tamka (326,50 m2 magazyn, 214,76 m2 wiata, 3 tys. m2 teren), Stawidłowej (441 m2 plus pomieszczenia przyległe), Kosynierów Gdyńskich (5,6 m2), Czerwonego Krzyża (74,34 m2) oraz Grunwaldzkiej (53,27 m2).
Są to lokale m.in. położone na parterze, pomieszczenia w piwnicy po byłej świetlicy, albo lokale użytkowane na strychu. Na liście znajduje się również portiernia (budynek wolnostojący) przy Łęczyckiej, a także kompleks pomieszczeń do rozbiórki.
- Moje wystąpienie w zamyśle miało wywołać analizę stopnia wykorzystania miejskich lokali w celu wsparcia lokalnego biznesu. Wysoki poziom bezrobocia i brak nowych ofert zatrudnienia w zakładach pracy powinien skutkować opracowaniem kompleksowego programu pomocy dla osób decydujących się na założenie własnej firmy. Uważam, że miasto jako właściciel szeregu lokali może, stosując odpowiednią politykę cenową, inicjować przedsiębiorczość i w konsekwencji wpływać na ograniczenie bezrobocia i wzrost zamożności elblążan. Odpowiedź Prezydenta pozostawiam bez komentarza - podsumowała po otrzymaniu odpowiedzi Maria Kosecka.
Czy Redakcja mogłaby dowiedzieć się i nam napisać jak zakończyła się historia w kurorcie nadmorskim o którym opisała to historie prasa ogólnopolska? Co do wsparcia lokalnego biznesu sorry pani blond ale kapitalizm i "biznes" rządzi się swoimi prawami i ich działanie nie jest bynajmniej charytatywne, a więc co my mamy im dokładać?! Komunizm, socjalizm już minął! Pobudka!!!!
A po ile wynajem pokoi hotelowych w Kołobrzegu?
PIS zlikwidowal Maly Ruch Graniczny!
I znów radna p.Kosecka się lansuje czyli pod publikę czyli na wszystkim sie zna
To jakaś POrażka i PISlandia zamiast otworzyć mały ruch graniczny również na wodzie przed Mistrzostwami Świata w 2018 roku oni zamknęli całkowicie?! Brawo wszyscy którzy głosowali za dobrą zmianą to wy przyczyniacie sie do klęski w tm kraju.....
Musi być już głośno, bo nie wiadomo ...z jakiej listy wystartuje . Otwieram lodówkę w nocy a tam ......
a ja mam pytanie w jaki sposób pani radna i jej znajomi weszli w posiadanie działek w Bogaczewie nad jeziorem????
...dodam że chodzi o Bogaczewo nad jeziorem Narie? Czy redakcja może zainteresować się tym tematem?
~Prorok Igor : Czy możesz odpowiedzieć, jakie KONKRETNE i WYMIERNE korzyści ma państwo polskie /nie ludzie handlujący/ ? Rosjanie zostawiają znaczną część pieniędzy w marketach i galeriach. Nawet jakby miliony wydawali to skarb państwa i tak dostaje stałe sumy z podatków. Reszta leci do Francji, Portugalii czy Niemiec. Wypłata dla budżetówki jak wiesz jest m.in. z akcyzy na alkohol i papierosy. Mały ruch graniczny zubaża państwową kasę czy tego chcesz czy nie... A jeszcze powiedz mi co da otworzenie ruchu granicznego na wodzie, bo nie bardzo rozumiem?
A kiedy było lepiej? , a pani radna już tyle lat w Radzie i dopiero taki wniosek.