Z niewielkim, bo pięciominutowym opóźnieniem rozpoczęła się XXV Sesja Rady Powiatu. W Sali sesyjnej zgromadziło się 15 radnych, co stanowiło kworum. W czasie wczorajszej sesji Sławomir Jezierski, starosta Elbląga przyznał stypendia dla wybitnych uczniów z powiatu. Radni głosowali nad 7 projektami uchwał i wysłuchali sprawozdania ze stanu środowiska w powiecie elbląskim.
Radni podjęli pod obrady 7 projektów uchwał. Głównym tematem sesji było rozwiązanie problemów drogowych, którym były poświęcone 4 uchwały. Oprócz tego, Starosta Elbląski wręczył stypendia za II semestr roku szkolnego 2012/2013 za osiągnięcia w nauce, artystyczne i sportowe. Radni zajęli się stanem środowiska i oświadczeniami majątkowymi za rok 2012.
Starosta Elbląga, Sławomir Jezierski przyznał stypendia dla uzdolnionych uczniów z naszego powiatu. 29 uczniów ze szkół ponad gimnazjalnych otrzymało stypendia w wysokości od 300 do 550 złotych. W tym 24 stypendia zostały przyznane uczniom, którzy uzyskali średnią powyżej 5,0 oraz 5 uczniów, którzy uzyskali sukcesy sportowe i artystyczne. – Zawsze warto stawiać sobie ambitne cele, bo ta praca przynosi efekty. Możecie czasem coś zbroić, ale uczyć się trzeba – mówi Sławomir Jezierski. – To jest nasza świetna inwestycja w przyszłość i chcę Was zapewnić, że na takie stypendia dla uczniów zawsze znajdzie się kasa – gratulował przewodniczący Rady Powiatu, Ryszard Zagalski. – Wiedza jest najlepszą przepustką do ciekawego życia, dlatego warto iść tą drogą – dodał.
Z rąk elbląskiego starosty stypendia przyjęli m.in. uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 2 w Elblągu: Monika Tabor i Paulina Mydło oraz uczniowie Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym: Fryderyk Sosnowski-Kessler, Natalia Katarzyna Magalska oraz Kinga Ślęzak.
W dalszej kolejności Sławomir Jezierski zdał obecnym na sesji radnym sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu w Elblągu za okres od 23 sierpnia do 20 września. W tym sprawozdaniu, starosta wspomniał o propozycji zamiany nieruchomości przy ul. Saperów 14b (własność Gminy Miasto Elbląg) na nieruchomość przy ul. Komeńskiego (własność powiatu elbląskiego). - Taką propozycję wstępnie przyjęliśmy, pod warunkiem , że miasto uzna tę zamianę za ekwiwalentną – mówi starosta Sławomir Jezierski. - Możemy rozważać zamianę tych nieruchomości. Można tam usytuować Liceum Plastyczne, które obecnie mieści się w Gronowie Górnym, ale są to teoretyczne rozważania – dodał.
Radnym została przedstawiona informacja o stanie środowiska w powiecie elbląskim w 2012 roku, a także raport z wykonania Programu Ochrony Środowiska. – Informacja o stanie środowiska została przedstawiona na podstawie badań wód powierzchniowych, zanieczyszczeń, powietrza i wielkości emisji. Dokonano pomiaru hałasu przemysłowego i promieniowania elektromagnetycznego – mówi Justyna Kopiec, kierownik działu monitoringu w elbląskiej delegaturze Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. – Z przebadanych wód, dobrą jakością charakteryzowała się jedynie rzeka Brzeźnica. Pozostałe są poniżej stanu dobrego przy ogólnej ocenie stanu wód jako zły. Dokonano także oceny Zalewu Wiślanego, którego stan jest nieodpowiedni – dodaje.
Jakość powietrza na terenie powiatu była oceniana na podstawie wyników ze stacji automatycznych położonych poza miastem Elbląg. - Strefa warmińsko-mazurska ze względu na przekroczenia dopuszczalnych stężeń niektórych substancji została zakwalifikowana do programu Ochrony Powietrza – mówi Justyna Kopiec. - W tym programie zostanie zawarta modelowa ocena rozpuszczania zanieczyszczeń w powietrzu i po zrealizowaniu tego programu nastąpi weryfikacja – dodaje.
Powiat charakteryzuje się wzrastającą ilością emitowanych zanieczyszczeń takich jak pył, tlenki azotu i węgla. Odpady komunalne są czynnikiem, który także w znaczny sposób wpływa na jakość środowiska w naszym powiecie. - Tutaj największą ilością produkowanych odpadów charakteryzuje się Gmina Elbląg i Gmina Pasłęk – mówi Justyna Kopiec.
Po dyskusji radnych o stanie środowiska i czynnikach, jakie mają wpływ na zanieczyszczenia, odbyło się głosowanie nad uchwałami. Radni przyjęli dwie uchwały dotyczące finansów. Pierwsza z nich dotyczyła zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Elbląskiego na lata 2013-2029. Druga natomiast dotyczyła uchwalenia budżetu Powiatu Elbląskiego na rok 2013.
Wszystkie 4 uchwały dotyczące dróg radni zgodnie przegłosowali za. W dwóch uchwałach radni podjęli decyzję o aplikowanie o środki potrzebne do realizacji zadań i modernizacji drogowych. Powiat Elbląski, zgodnie z decyzją radnych, będzie aplikował o środki z „Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych – Etap II – Bezpieczeństwo – Dostępność – Rozwój” na przebudowę drogi powiatowej nr 1101N Zalew Wiślany – Nowotki – Bielnik Drugi na odcinku Cieplice – Nowakowo. W ramach tego samego projektu Powiat zwróci się o środki na realizację przebudowy drogi powiatowej nr 1126N: Stalewo – Zwierzno – Balewo – Krzewsk – Żółwieniec – Jurandowo.
W czasie tej sesji radni zadecydowali o przystąpieniu do realizacji zadania przebudowy drogi gminnej w Nowinie oraz do przebudowy ulic w Tolkmicku. W ramach tego zadania zostaną tam przebudowane drogi Młyńska, Słupecka, Nadrzeczna, Jagiellońska, łącznik do ulicy Szpitalnej i Szpitalna.
Radni w czasie tej sesji zgodzili się także na udzielenie pomocy finansowej na rzecz Gminy Młynary w wysokości 2 tysięcy złotych na pokrycie kosztów przejazdu grupy młodzieży z Gimnazjum Publicznego w Młynarach do Powiatu Steinburg w dniach 27-30.09. 2013 r. Dodatkowo przyjęli oni projekt uchwały w sprawie określenia zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych oraz ustalili wysokość środków finansowych PFRON przeznaczonych w roku 2013 na realizację tych zadań.
gratulacje dla uczniów!
Polskim żołnierzom szyją ubrania mieszkańcy Bangladeszu, kraju znanego z bezlitosnego wyzysku nieletnich pracowników i z byle jak zbudowanych, walących się fabryk - ujawnił ”Newsweek”. Chodzi o kontrakt za 3,9 mln zł, które otrzymało konsorcjum polskiej firmy Trawena i zarejestrowanej w stolicy Bangladeszu spółki Bengal Sourcing. Dla polskiej armii mają uszyć 66 tysięcy koszul.