Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin podpisał ustawę federalną o ratyfikacji umowy między rządami Rosji i Polski o zasadach małego ruchu granicznego. Dziasiaj, 18 czerwca, prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk i Zbigniew Świerczyński Radca - Konsul Kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Kalinigradzie ogłosili wejscie w zycie porozumienia na specjalnym briefingu prasowym zorganizowanym w Elbląskim Parku Technologicznym.
- Na dzisiaj zaplanowaliśmy kolejną konferencję gospodarczą, która ma na celu ożywienie współpracy pomiędzy Elblągiem a Kaliningradem. - informował na dzisiejszym spotkaniu prezydent Elbląga, Grzegorz Nowaczyk. - Najważniejszą jest natomiast informacja, że 14 czerwca, prezydent Federacji Rosyjskiej, Wladimir Putin ratyfikował umowę o małym ruchu granicznym miedzy naszymi miastami.
Umowę o małym ruchu granicznym między obwodem kaliningradzkim a częścią Pomorza oraz Warmii i Mazur podpisali 14 grudnia 2011 roku w Moskwie szefowie dyplomacji Polski i Rosji, Radosław Sikorski i Siergiej Ławrow. Putin złożył podpis pod tym dokumentem w czwartek, jednak do wiadomości publicznej podano to w piątek przez opublikowanie ustawy na rządowym portalu będącym odpowiednikiem polskiego Dziennika Ustaw. W Polsce umowa też przeszła już całą procedurę ratyfikacyjną. 4 maja podpis pod aktem ratyfikacyjnym złożył prezydent Bronisław Komorowski.
Porozumienie określa zasady małego ruchu granicznego między Polską a Rosją, m.in. warunki przekraczania granicy w ramach małego ruchu granicznego, zasady i czas pobytu w strefie przygranicznej, tryb i warunki wydawania zezwoleń na przekraczanie granicy, wysokość opłat za wydanie zezwolenia, sankcje stosowane wobec osób naruszających zasady małego ruchu granicznego.
Wejście w życie porozumienia o małym ruchu granicznym umożliwi wielokrotne przekraczanie granicy polsko-rosyjskiej przez mieszkańców stref przygranicznych obu państw oraz przebywanie na terenie strefy sąsiada bez konieczności posiadania wizy. - Pod koniec lipca br. mały ruch graniczny stanie się faktem faktem. - powiedział Radca-Konsul Zbigniew Świerczyński, Kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Kaliningradzie. - Ale już od czerwca zaczyna się nowa jakościowo sytuacja pomiędzy obwodem kaliningradzkim a Elblągiem. Dokument stwierdzający możliwość odwiedzania Polski przez obywateli Federacji Rosyjskiej zamieszkałych w obwodzie kaliningradzkim otrzymają osoby, które wypełnią stosowne dokumenty, ale którzy zamieszkują ten obwód minimum trzy lata na pobyt stały. - wyjaśniał Świerczyński. - Pierwszy taki dokument uprawniający do ruchu bezwizyjnego w formie podobnej do karty czipowej, zostanie przyznany na okres dwóch lat, potem przedłużony będzie na pięć i na kolejne lata.
Po stronie polskiej umowa obejmuje część województwa pomorskiego: Gdynię, Gdańsk, Sopot oraz powiaty pucki, gdański, nowodworski i malborski, w województwie warmińsko-mazurskim: Elbląg i powiaty elbląski, braniewski, lidzbarski, bartoszycki oraz Olsztyn, jak również powiaty: olsztyński, kętrzyński, mrągowski, węgorzewski, giżycki, gołdapski i olecki. Tutaj ruch będzie sie odbywał bezwizowo, na zasadzie bezpośredniego przyjazdu.
- Dzisiaj, w związku z ruchem bezwizowym, pragnę mocno zaakcentować możliwości gospodarcze, które otworzą się dla Elbląga i mieszkańców obwodu kaliningradzkiego. - powiedział prezydent Grzegorz Nowaczyk. - We wrześniu planujemy otwarcie w Kaliningradzie punktu informacyjnego dotyczącego Elbląga. Każdy mieszkaniec Kaliningradu będzie mógł dowiedzieć się tam, jak dojechać do Elbląga, jaka bazę noclegową i restauracyjną posiada nasze miasto i jakie atrakcje czekają na niego tu i w okolicach. - wyjaśniał prezydent. - Ale przede wszystkim każdy z nich będzie mógł dowiedzieć się, co zrobić, aby móc rozpocząć działalność gospodarczą w naszym mieście. Branże inwestowania w tym przypadku są naprawdę szerokie: od turystyki, sportu inwestowania w nieruchomości, po współpracę z młodzieżą na stopie sportowej i kulturalnej. - wymieniał Nowaczyk. - Porozumienie powinno przyczynić się do ożywienia społecznego, kulturalnego oraz gospodarczego, szczególnie po stronie polskiej, głównie we wspomnianych przeze mnie branżach. - dodał prezydent Nowaczyk.
Poprzez wprowadzenie ułatwień w przekraczaniu granicy polsko-rosyjskiej przez mieszkańców strefy przygranicznej umowa ma złagodzić bariery, które stanowi granica Schengen.
no i bardzo piątka...
sprzedaż pasatów wzrośnie
No, ale jaka w tym zasługa Nowaczyka? Może zmusił Putina?....odwet za telefon Putina do Tuska? a ty, ty dziubasku...podpisuj mi tu i już:):) Kiedy wstęgę przecinamy?
igła
Nowaczykowych zasług w tym mieście na chwilę obecną jest 0.
a co Fadola ma z tym wspolnego? chce sie polansowac ze "to on zalatwil"?
jak patrze na tego Dyzmę to mnie na wymioty bierze
W Bytomiu odwołano w referendum prezydenta (nota bene z PO) oraz rade miasta. Bytom ma 170000 mieszkańców. Dlaczego nie zrobić tego w Elblągu??? Ludzie skrzyknijmy się!!
@m Oczywiście! Jestem za!
Bedą tłumnie jezdzic do CH w Gdansku ,bo przeciez w naszym miescie nie ma ZADNEGO .