W tych domach nie masz prawie gdzie splunąć(…) – tak o Żuławach mówi żołnierz powstania listopadowego - Tadeusz Józef Chamski. Muzeum zaprasza dziś na godz. 17.30 na kolejne spotkanie miłośników historii do kawiarenki „Clio”.
Czym są Żuławy – definicja geograficzna mówi o tym obszarze w następujący sposób: rozległa równina deltowa Wisły przypominającą w ogólnym zarysie kształt odwróconego trójkąta, którego wierzchołek znajduje się w rozwidleniu Wisły na Leniwkę i Nogat, zaś podstawa wyznaczona jest przez Mierzeję Wiślaną. Wysokość, tak wyznaczonej figury, osiąga około 50 km, a podstawa – około 40 km.
Zupełnie inaczej mówi o Żuławach i żuławianach Tadeusz Józef Chamski: „Wszyscy gospodarze na Żuławach, pochodzą w ogólności od Batawów….mówią pomiędzy sobą ich narodowym językiem i zachowują wzorowe przodków zwyczaje pilności gustu, starań, niezmordowania co się dotyczy uprawy gruntu, ochędustwa dobytku i zabudowań gospodarskich, a mianowicie wykwintnej czystości domów i izb mieszkalnych, w których (…) świeci się jak zwierciadło bruk z cegieł w sieniach i w kuchni aż pachnie czystością (…). Słowem w tych domach nie masz prawie gdzie splunąć(…)”
Czy tak postrzegamy Żuławy dzisiaj, co zostało z niezwykle bogatego, żuławskiego budownictwa, w jakim stanie są przepiękne domy podcieniowe?
Na temat Żuław i jednak niezwykłego krajobrazu kulturowego oraz ciągle istniejącego, bogatego dziedzictwa dawnych mieszkańców regionu i o perspektywach zachowania go będzie opowiadał Jerzy Domino.
Nasz gość, elblążanin, historyk sztuki, autor rozdziałów na temat elbląskiej architektury i sztuki w „Historii Elbląga”, z zawodowego powołania znawca regionu.
Spotkaniu towarzyszyć będzie bogaty materiał fotograficzny zebrany przez gościa Kawiarenki, dokumentujący obecny stan zachowania żuławskiego budownictwa.
Kawiarniane spotkania odbywają się w budynku Muzeum, przy Bulwarze Zygmunta Augusta 11, a ich organizatorem jest elbląski Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu. Wstęp na spotkanie jest wolny.
opr. d-ave