Piątek, 10.01.2025, Imieniny: Danuta, Jan, Wilhelm
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego sprzed dwóch tysięcy lat w elbląskim muzeum

21.04.2023, 09:40:00 Rozmiar tekstu: A A A
Mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego sprzed dwóch tysięcy lat w elbląskim muzeum

Miasto Pruszcz Gdański, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku oraz Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu zapraszają na otwarcie wystawy "Mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego sprzed dwóch tysięcy lat". Według rankingu magazynu „Archeologia Żywa”, to najlepsza wystawa czasowa 2021 roku. Wernisaż odbędzie się we wtorek 25 kwietnia br. o godz. 17.00 w budynku Podzamcza, bezpośrednio po tym nastąpi spotkanie z dr Aleksandrą Pudło - kuratorką wystawy.

 

Pruszcz Gdański może się poszczycić wielowiekową tradycją zasiedlenia. Szczególnym okresem w dziejach tego miejsca był przełom er, gdy jego tereny zamieszkiwali przedstawiciele kultury oksywskiej (II w. p.n.e.-pocz. I w. n.e.) oraz kultury wielbarskiej (I-IV/V w. n.e.). W tamtym czasie cały obszar dzisiejszego Pruszcza Gd. tętnił życiem. Wszystko za sprawą złota północy czyli bursztynu, którym lokalne społeczności handlowały z Imperium Rzymskim. W tym rejonie zlokalizowane było zapewne jedno z miejsc, które historyk rzymski Pliniusz Starszy nazwał commercia czyli targowiska. Być może to właśnie tu dotarł ze swą wyprawą Ekwita, którego wysłał po bursztyn cesarz Neron.

 

Nie na bursztynie jednak koncentruje się ta wystawa, a na dawnych mieszkańcach Pruszcza Gdańskiego, a dokładniej na ich szczątkach. Z terenu miasta znanych jest siedem cmentarzysk, na których odkryto ponad 1200 grobów. Wszystkie odkryte kości są szczegółowo analizowane przez antropologów. Dzięki temu można określić m.in. płeć, wiek, wzrost, przebyte choroby czy urazy. Oczywiście ta lista nie wyczerpuje wszystkich informacji, których mogą dostarczyć kości, jednak jest to ważny głos współczesnej antropologii w dyskusji dotyczącej pochodzenia Słowian oraz kontaktów między Neandertalczykiem a Homo Sapiens.

 

Obecna wystawa koncentruje się na ludziach, po których nie zostały nazwiska czy imiona, a zapinki, bransolety i paciorki z bursztynu. Poprzez analizę ich kości autorzy starali się dać odpowiedź na pytanie, jak żyli dawni mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego.

 

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy.

 

Grzegorz Stasiełowicz

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

 

 

 

 

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0556287765503