Biblioteka Elbląska zaprasza 29 lipca do sali „U św. Ducha” na warsztaty kaligraficzne. O godzinie 11:00 odbędą się zajęcia z kaligrafii historycznej, a o 16:00 – z kaligrafii nowoczesnej. Opłata wpisowa za udział w każdym z warsztatów wynosi 20 zł.
Warsztaty poprowadzi Aleksandra Ćwikowska - założycielka Nice Letter Studio w Warszawie, gdzie prowadzi warsztaty zarówno dla zaawansowanych, jak i początkujących kaligrafów. Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Kaligraficznego. Wykłada w Krakowskiej Szkole Kaligrafii, Iluminatorstwa i Dziedzin Pokrewnych, studentką Konserwacji i Restauracji Starych Druków i Grafiki na ASP w Warszawie oraz ilustratorką Kwartalnika Literackiego KONTENT i miesięcznika Mały Format.
29 lipca, godz. 11:00 - „Warsztat dawnego skryby” - zajęcia kaligraficzne inspirowane średniowiecznym skryptorium. Uczestnicy spróbują swoich sił kreśląc gotyckie litery gęsim piórem, patykiem i stalówką. Oprócz tego wypróbujemy atrament metalo-garbnikowy uwarzony według historycznego przepisu. Główną inspiracją będzie tekstura, krój pisma którego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa textus oznaczającego splot, chodzi o splot tkaniny, ponieważ litery stawiane bardzo blisko siebie, tworzą rytm powodujący wrażenie splątania się elementów liter, podobnie jak wątki w splocie tkaniny. Kreślenie liter gotyckich sprawia, że zajęcie to przypomina medytację, przynosi skupienie, odcięcie od spraw bieżących, daje ukojenie. Podczas zajęć każdy z uczestników stworzy swoją kompozycję z akcentem inicjału.
29 lipca, godz. 16:00 - „Warsztat współczesnego skryby” - zajęcia z kaligrafii nowoczesnej, podczas których odkryjemy możliwości stalówki elastycznej kreśląc litery kroju nazywanego w skrócie Modernem. Modern Calligraphy, czyli kaligrafia współczesna, kojarzy się ze swobodą i lekkością. Zanim jednak dojdziemy do etapu kaligraficznej improwizacji, należy poznać jej podstawowe zasady, które wbrew pozorom są dość ściśle wyznaczone. Podczas zajęć każdy z uczestników stworzy swoją małą, dwukolorową kompozycję.
Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc na warsztaty obowiązują zapisy. Rezerwacji można dokonać osobiście w Bibliotece Młodego Czytelnika BULAJ (ul. Zamkowa 1) lub e-mailem: n.szudzikowska@bibliotekaelblaska.pl. Warunkiem rezerwacji jest uiszczenie opłaty wpisowej gotówką bezpośrednio podczas zapisów w Bibliotece lub w przypadku rezerwacji e-mailowej przelewem na konto podane w wiadomości zwrotnej.
Opłata wpisowa za udział w każdym z warsztatów wynosi 20 zł.
Wydarzenia odbywają się w ramach cyklu wykładowo-warsztatowego „Papierowe sztuki Biblioteki Elbląskiej” dofinansowanego, ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”.
Dominik Żyłowski
Biblioteka Elbląska