19 kwietnia CKiWM „Światowid” wraz z Instytutem Pamięci Narodowej zainaugurował cykl spotkań edukacyjnych poświęconych prawdzie o PRL, pn. „Pamięć o historii”.
W najbliższy poniedziałek (8 maj) o godzinie 11:00, odbędzie się kolejne spotkanie w ramach rzeczonego programu. Tytuł zajęć brzmi: „Skrzywione sumienia PRL”. Zostaną pokazane dwa filmy „... i wjechał czołg” oraz „List do syna Iwony Bartólewskiej”, a gość z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku, Justyna Skowronek, opowie o działalności pionów UB SB powołanych do walki z podziemiem zbrojnym i opozycja polityczną PRL. „Pamięć o historii” dofinansowano ze środków Programu Operacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Patriotyzm jutra”.
„... i wjechał czołg” to film opowiadający o autentycznym wydarzeniu, jakie miało miejsce w 1962 r. w Szczecinie. Podczas defilady w tłum dzieci, z niewyjaśnionych przyczyn, wjechał nagle czołg. Do dziś nie wiadomo ile osób zginęło w wypadku, te które przeżyły opowiadają przed kamerą o przygotowaniach do defilady i jej przebiegu. Relacjonują również przebieg tragicznego wydarzenia oraz mówią o jego następstwach. Twórcy filmu zarejestrowali także wypowiedzi lekarzy, żołnierzy, dziennikarzy oraz dygnitarzy państwowych.
„List do syna...” to reportaż o liście Jerzego Vaulina do Janusza Niemca, w którym informuje on adresata o tym, że zamordował jego rodziców, podając dokładnie okoliczność popełnionej zbrodni. Twórcy filmu pokazują, w jaki sposób władze komunistyczne fałszowały prawdę i jacy byli niektórzy współpracownicy tych władz. Vaulin jawi się w tym reportażu jako człowiek pozbawiony sumienia, który przyczynił się do wielu ludzkich dramatów, ale nie poczuwa się do winy.