Podniosła atmosfera, życzenia, podziękowania, wręczenie medali, nagród i wyróżnień. Wszystko to w najbardziej kulturalnym towarzystwie w Elblągu zebranym w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych przy ul. Traugutta, aby z okazji 50- lecia ETK wysłuchać koncertu Polskiej Filharmonii Kameralnej.
Spotkanie rozpoczęło się od projekcji przygotowanego filmu dokumentalnego opowiadającego historię Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego „50 lat w pigułce”. Film przybliżył młodszym uczestnikom spotkania historię ETK, a tych, którzy pamiętają czasy jego początków wprowadził w sentymentalny nastrój.
„W styczniu 1966 roku w Głosie Elbląga pojawiła się notatka o następującej treści: W tych dniach odbyło się posiedzenie sekretariatu komitetu elbląskiego PZPR z udziałem członków Prezydiów Miejskiej i Powiatowej Rady Narodowej. Na posiedzeniu uznano za celowe powołanie Towarzystwa Kulturalnego. Postanowiono też aby w tej sprawie wypowiedziały się jeszcze Komisje Kultury Miejskiej i Powiatowej Rady Narodowej. Po opracowaniu statutu w lutym bieżącego roku z udziałem szerokiego aktywu kulturalnego powołane zostało do życia Elbląskie Towarzystwo Kulturalne.”
13 maja 1966 roku organizacja została wpisana do Rejestru Stowarzyszeń pod numerem 1025. W chwili obecnej jest to jedno z najstarszych stowarzyszeń kulturalnych w Polsce.
- W trakcie kręcenia filmu padło pytanie o to, czym dla mnie jest ETK - opowiada Teresa Wojcinowicz, która od pięciu lat pełni funkcję prezesa ETK. - Tej odpowiedzi nie ma w filmie, ale znajdziecie ją państwo w monografii, której premierę planujemy na wrzesień.
Po prezentacji filmu nastąpiła część oficjalna, wypełniona serdecznymi życzeniami, uroczystymi podziękowaniami, a także wręczeniem odznak honorowych, nagród i wyróżnień dla działaczy kultury obecnych na sali i związanych z początkami funkcjonowania Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego.
Na wniosek Rady Towarzystwa Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał odznaki honorowe "Zasłużony dla Kultury Polskiej" Bożenie Janikowskiej, Ninie Błeszyńska- Wojewskiej, Janowi Osterczukowi oraz Jerzemu Wojewskiemu.
Kultura to jest to co państwo macie w sobie. Serce, wyobraźnię. To, co dajecie innym. Za to należy się państwu ogromne podziękowanie
– mówił do zgromadzonych wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski.
Kolejnym wyróżnieniem, którym uhonorowani zostali działacze kultury był „Laur ETK”, a otrzymali go: Krystyna Rabizo, Alicja Bednarczuk, Ryszard Tomczyk, Dariusz Barton, Wacław Krasowski, Władysław Mańkut, Ryszard Skotnicki, Kazimierz Arbart, Mirosław Dymczak, Leon Gescholowitz, Młodzieżowy Dom Kultury oraz Zespół Państwowych Szkół Muzycznych.
Cieszę się, że przetrwaliście te wszystkie trudne chwile, w których niezbędna była silna wola, zaparcie i determinacja. Jeszcze raz chciałbym podziękować za to wszystko, co zrobiliście przez te 50 lat dla mieszkańców Elbląga i dla Kultury
– mówił prezydent Witold Wróblewski, który objął honorowy patronat nad jubileuszem.
Z rąk prezydenta Witolda Wróblewskiego oraz Jolanty Janowskiej przewodniczącej Komisji Oświaty i Kultury honorowe wyróżnienie „Za zasługi dla Elbląga” otrzymała Danuta Mańkut wieloletnia była prezes i w dalszym ciągu aktywny członek ETK.
Po tych wszystkich podniosłych wydarzeniach i pełnych wzruszenia przemowach przyszedł czas na główny punkt wieczoru. Zwieńczeniem uroczystości był koncert w wykonaniu Polskiej Filharmonii Kameralnej, z którą już od lat osiemdziesiątych ETK blisko współpracuje. Orkiestra pod batutą Wojciecha Rajskiego wraz z solistą, skrzypkiem Konstantym Andrzejem Kulką wykonała sześć fragmentów „Czterech pór roku” Vivaldiego. Później, bez udziału solisty, zaprezentowała uczestnikom jubileuszu obszerne fragmenty Serenady Op. 22 Dvoraka. Oba występy zostały nagrodzone przez publiczność gromkimi brawami na stojąco.
a Mańkutowi to za co odznaczenie? Żenada.!!!!
Towarzystwo wzajemnej adoracji,po linii i na bazie PZPR.
Same komuchy .Towarzystwo wzajemnej adoracji
Wy też kiedyś będziecie starzy ale wasze życie będzie puste jak murzyński bęben.
serenada była wykonana w całości
Odznaczenie dla byłej prezes za Zasługi dla Elbląga. Powinna chyba wręczyć odznaczenie mężowi, który za czasów swojego bytowania na wiejskiej i kontaktów z ówczesnymi prezesami Browaru, Alstomu, ABB, itp, przyciągał sponsorów, aby prezes etk mogła zaistnieć na niwie kulturalnej i pracować społecznie 2 dni w tygodniu. Ale działanie w obszarze kultury nie jest równoznaczne z byciem kulturalnym..... W końcu sukces ma wielu ojców, tak jak zapewne, "przypadkowe" odznaczenie, Złotym Krzyżem Zasługi za czasów prezydentury Kwaśniewskiego i Słoniny.
Wprowadzeniem do tej imprezy powinien być tekst piosenki z bajki o smerfach Hej dzieci jeśli chcecie Zobaczyć Smerfów las Przed ekran dziś zapraszam was. I telewizor włączcie Dźwięk podkręćcie i usiądźcie Zaczynamy nowy film! Film, który przeniesie was w czasie, kiedy to ja "smerfetka", przyczyniałam się do rozwoju kultury w Elblągu i wreszcie ktoś to docenił i mnie odznaczył.
......SZOK, minionej epoki ZWALCZACZE, dzisiaj utrwalacze i bywacze http://info.elblag.pl/galeria,4428,10,52,50-lecie-ETK-Koncert-Jubileuszowy.html#szlak
A GORYSZEWSKI - TO SKĄD TU SIĘ WZIĄŁ ?