Pod intrygującą nazwą "Bez dopalaczy", w programie III Festiwalu Literatury Wielorzecze kryła się prezentacja Grupy Literycznej Na Krechę, w której skład wchodzą Łucja Dudzińska, Dorota Nowak, Agnieszka Żuchowska-Arent , Zdzisław Mikłaszewicz oraz Jacek Wysocki.
Skąd nazwa "bez dopalaczy"? - Z żartu - przyznaje Kamila Łyłka-Kosińska, współorganizatorka Festiwalu. - Jak układałyśmy program byłyśmy tuż po Głogowskich Konfrontacjach Literackich, w czasie których prezentacje Grupy też się odbywały. To był także czas, gdy w mediach dużo mówiło się o dopalaczach i tak w trochę przewrotny sposób potraktowaliśmy nazwę grupy. Jeśli ta prowokacja spowoduje, że ludzie przyjdą posłuchać, to już jest wartość dodana.
Grupa Literyczna Na Krechę powstała w 2011 r. - Liderem Grupy jest Łucja Dudzińska a głównym ośrodkiem jej działania jest Poznań, choć grupa skupia twórców, nie tylko literackich z całej Polski, dlatego właśnie w różnych miejscach odbywają się spotkania Grupy, tzw. hyde-park. Ciekawym tworem jest wierszystawka, czyli prezentowanie wierszy wraz z grafikami w formie obrazów - opowiada Kamila Łyłka-Kosińska, współorganizator Festiwalu.
Do Grupy należy kilku elblążan - Tomasz Walczak, Wojciech Jacek Pelc, Dominika Lewicka-Klucznik. W antologii grupy gościnnie zostały także wymienione: Agnieszka Kopczyńska, Bogumiła Salmonowicz, Anna Peplińska.
Na Krechę pragnie skupić swoją działalność na wielu aspektach. Nie jest akuszerką młodych "nieopierzonych" jeszcze twórców, choć i to, bierze pod uwagę. Każdy z nas kiedyś zaczynał tworzyć. Grupa idzie ze sztuką na szagę, przecina stereotypy, wychodząc do ludzi próbuje rozbijać zastane już formy środowiskowe. Czy to możliwe? Zobaczymy- mówi Kamila Łyłka-Kosińska.
Kto tworzy Grupę Literyczną Na Krechę?
Grupa skupia młodych poetów i adeptów poezji, prozy, krytyki literackiej oraz innych twórców uzdolnionych w zakresie fotografii, muzyki, malarstwa. Grupa literacko-artystyczna jest ogólnopolska, niezrzeszona, stawia przed sobą wiele wyzwań i zamierza działać, co warte jeszcze jednego podkreślenia, łącząc ponad podziałami środowiskowymi, lokalnymi, towarzyskimi
- dodaje jedna z członkiń.
Co należy zrobić, by stać się jednym z nich? - Zgłosić chęć uczestnictwa w grupie, przekazać do akceptacji swoje prace (w przypadku poezji 10 wierszy) oraz biogram i zdjęcie - tłumaczy Kamila Łyłka-Kosińska.
Prezentację Grupy prowadziła Łucja Dudzińska. - Rozmawiała z każdym z autorów. Poeci opowiedzieli o swojej drodze twórczej, inspiracjach oraz zaprezentowali swoje teksty - mówi Kamila Łyłka-Kosińska.